Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adamuse inspiruje tao a Buddha

  15:26aktualizováno  15:26
Ostrava - Metaforické spojení poezie a biologické výživy, práce ovlivněné studiem buddhistické filosofie, taoismu nebo zennbuddhismu v podání Karla Adamuse, nabízí výstavní síň Sokolská 26 v Ostravě. "Tématem prací z let 1999 až 2000 je takzvané kolo života vyjádřené Budhovým učením o závislém vznikání," říká autor o vystavených exponátech.
Podle něj se při jejich tvorbě inspiroval strukturou podmínek, kterou dvanáct pojmů popisujících situaci člověka ve světě. "Není to pouhé  logické zřetězení pojmů ani časový řetězec příčin a následků, spíš jde o popis komplexní dynamické situace, o popis procesu. Moje úsilí o pochopení tohoto ústředního bodu Buddhova učení provázely tyto pokusy znázornit vizuální formou. Pozadím každé kresby je řeč, vnitřní povídání určité sutty vybrané z Buddhových rozprav o závislém vznikání. Od názvů sutt jsou také odvozeny názvy kreseb. Kreslení probíhá za chůze, na vlastním těle, na třech energetických centrech těla - čakrách."

Autor, který se narodil v Plzni (1943), v současnosti žije a tvoří v Třinci. Velmi často se inspiruje prostředím Beskyd, kde ve volné přírodě, pod širým nebem, vznikaly vystavené objekty nebo kresby. Vedle nedávných prací se na Sokolské objevují "básnické objekty" z období sedmdesátých let.

Některé se utvářely dokonce v rozsáhlém období trvajícím například i třicet let. "Exponát nebo vlastně metaforická báseň - objekt tvořená visacími zámky ve mně krystalizovala opravdu tak dlouho. V mé tvorbě se vlastně jedná o především o metaforický, básnický přístup a výtvarný akcent. Jedná se o ojedinělou polohu mezi poezií a výtvarným uměním. třeba vystavené předměty ve vitríně jsou objektové básně. Důležitou součástí je přitom i název, bez něj by vystavené objekty byly málo čitelné."

Výtvarníkův záběr zahrnuje také psané básně. Na konci devadesátých let vyšlo již podruhé přepracované vydání taoistických parafrází Měkké dno. "Karel Adamus je například v současnosti zastoupen na celostátní výstavě objektového umění v Praze. Řekl bych, že určitým impulsem pro Adamusovu tvorbu bylo setkání s dílem Jiřího Koláře, který na přelomu padesátých a šedesátých let uplatnil svou verbální sémantiku v experimentálních básních," dodává k výstavě kurátor Milan Weber.

Karel Adamus vystavuje ve výstavní síni Sokolská 26 v Ostravě.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz