Obal knihy Dějiny nové moderny

Obal knihy Dějiny nové moderny | foto: AcademiaKavárna

Academia vyhlásila svoji knihu roku. Jsou jí Dějiny nové moderny

  • 1
Knihou roku nakladatelství Academia jsou Dějiny nové moderny s podtitulem Česká literatura v letech 1905–1923. Autorem je profesor Vladimír Papoušek se svým týmem. Porota toto dílo rovněž vyhodnotila jako nejlepší v kategorii původní vědecké nebo populárně naučné práce.
Dějiny nové moderny (obálka)

Nakladatelství vyhlásilo ceny ve středu v sídle Akademie věd. "Pokoušeli jsme se najít v literárních dějinách nové přístupy tak, abychom uviděli nové věci. Řekl jsem si, že budeme-li psát tradičně, tak uvidíme totéž, co viděli ti před námi, pouze k tomu něco dodáme," řekl Vladimír Papoušek novinářům po převzetí ceny. Literární vědci podle něj proto dobu "rozřezali na jednotlivé historické horizonty" a sledovali, jak v nich literární díla žila ve chvílích, kdy ještě neměla zajištěno, zda se o nich bude učit ve škole, kdy sváděla zápas o existenci.

"Zároveň jsme si říkali, že česká literatura nemůže být vykládána pouze v souvislostech českého jazyka," uvedl Papoušek. Jeho tým proto rozšířil kontext literárních děl o dobové překlady, myšlení či vědecké objevy. Sledoval také, jaká témata byla součástí diskursu. "To je asi základní princip celé té knihy, jaká byla řeč doby," uzavřel Papoušek.

Cenu za překlad vědecké nebo populárně naučné práce dostal Milan Váňa. Na český trh uvedl publikaci Oswalda Spenglera Zánik Západu, která vzbudila v době svého vzniku mnoho emocí. Váňa považuje publikaci za poslední renesanční pokus zvládnout společnost ve všech souvislostech.

Divadlo v totalitním systému (obálka)

Publikace teatrologa Vladimíra Justa Divadlo v totalitním systému obdrželo cenu v kategorii slovník nebo encyklopedická publikace. Je to přepracovaná a o tisíce dat doplněná práce, jež nahrazuje dávno rozebranou publikaci Česká divadelní kultura v datech a souvislostech 1945–1989 z roku 1995. Chronologie událostí, jejímž spoluautorem je divadelní bibliograf František Knopp, postihuje vztahy divadla s domácími i světovými politickými i kulturními událostmi.

Ledové Čechy

Průvodce Ledové Čechy, který popisuje a zobrazuje zajímavosti a krásy, které zatím z velké části unikaly pozornosti, dostal cenu za výtvarné zpracování. Porota svou cenu udělila knize Bohemia docta. Autoři Martin Franc, Antonín Kostlán, Alena Míšková a další v ní mapují vývoj české mimouniverzitní vědy od počátků v humanistických učených společnostech až po současnost. Čtenářům nabízí možnost poznat dramatické peripetie jedinečného příběhu české vědy, která musela mnohokrát zápasit o uznání.

Devítičlenná porota, které předsedala ředitelka Ústavu experimentální botaniky Eva Zažímalová, vybírala ze 42 titulů. Záměrem projektu je upozornit veřejnost na kvalitní odbornou literaturu, kterou vydávají pracovníci ústavů Akademie věd v nakladatelství Academia.

,