Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Academia Film přináší spoustu novinek

  13:15aktualizováno  13:15
Olomouc - Spoustu novinek přinese letošní třicátý šestý ročník olomouckého festivalu Academia Film, nejstarší přehlídky v České republice, věnované dokumentárnímu filmu. Mění se místo konání, statut i motto soutěžní filmové přehlídky. Poprvé bude AFO, jak zní zkratka festivalu, kterou s oblibou používají účastníci i pořadatelé, také spolupracovat se serverem iDNES, který v rubrice Kinosál na internetu promítne přes polovinu všech soutěžních snímků.

Promítání v Kinosálu iDNES
"Ne všichni tvůrci dali souhlas, aby bylo jejich dílo k dispozici na internetu," zdůvodňuje programová ředitelka AFO Pavla Bergmannová, proč ne všechna díla budou v Kinosálu iDNES k vidění. Rubrika serveru iDNES se zapsala do podvědomí světovou premiérou filmu režiséra Jana Němce, nazvaného Noční hovory s matkou.

Stěhováním chce AFO přilákat návštěvníky
Festival, který se koná od 22. do 26. dubna, letos opustí prostory Univerzity Palackého, která je jeho hlavním pořadatelem. Centrem dění by se mělo stát Vlastivědné muzeum, kde se budou nacházet Videofórum a Mediafórum a také filmový bar, místo pro setkání účastníků festivalu a diváků. Soutěžní snímky se budou promítat také v kině Central a v Divadle hudby. "Chceme zvýšit návštěvnost festivalu. Návrat do míst, kde festival již dříve působil, má přenést akci blíže divákovi tak, jak to koresponduje s mottem a celkovou orientací letošního ročníku. Zkrátka nechceme být festivalem pro vysokoškolské pedagogy a studenty, ale pro co nejširší publikum," říká ředitel AFO Jan Schneider.

NOVÉ MOTTO

Academia Film Olomouc má nové motto Na cestě.../On the Road... "Cesta pro nás symbolizuje především setkávání: setkávání různých kultur, náboženství, setkávání člověka s minulostí i budoucností. Cestu lze chápat jako dobrodružství poznání. Cesta je též posunem k něčemu novému, možná pozitivnímu, možná negativnímu... V souvislosti s touto koncepcí jsme zároveň usilovali o novou podobu programu," vysvětlují pořadatelé.
Zahájení přehlídky se uskuteční v kině Metropol, kde vystoupí zpěvačka Iva Bittová a kapela Hradišťan. Výtěžek z tohoto pořadu dostane olomoucké nestátní sdružení JITRO, které se stará o pdesát dětí s kombinovanými vadami. Další doprovodné koncerty se budou odehrávat, stejně jako v minulých letech, v prostorách Univerzity Palackého na nádvoří Tereziánské zbrojnice, kde se lidé mohou těšit na formace Cheset, Black Uganda Choir, Natalika či Nadoraz.

Změna statutu a ceny
Academia Film má nový podtitul - Mezinárodní festival dokumentárních filmů a multimediálních vzdělávacích pořadů. Zúžil se také výčet soutěžních kolonek, soutěžit se bude v kategoriích multimediální vzdělávací program, dokumentární pořad a vědecký, populárněvědecký a vzdělávací pořad. Kromě toho budou udělena další dvě ocenění - Velká cena Academia filmu Olomouc a Zvláštní cena Evalda Schorma. "Zrušili jsme kategorii výukových filmů, která bývala slabě obsazena z pohledu kvantity i kvality. Navíc se domníváme, že jejich funkci nyní plní multimédia," podotkl Jan Schneider.

Cenu za celoživotní dílo dostane slavná francouzská filmová režisérka a přední představitelka francouzské nové vlny Agnes Vardová. Při slavnostním zakončení uvidí návštěvníci její nejnovější dokumentární film z roku 2000 Sběrači a já (Les glaneurs et la glaneuse).

Kdo všechno bude letos soutěžit?

TEMATICKÉ BLOKY
ACADEMIA FILMU

Lidé kolem nás
Lidé ve válce
Přítomnost - otázky a odpovědi
Historie - jaká vlastně byla?
Umění známé neznámé
Na cestách kolem světa
Věda hrou, škola hrou
Organizátorům přišlo do soutěže celkem 187 snímků (70 českých a 117 zahraničních), z nichž vybrali 104 filmy. "Zajímavé bylo, že ještě týden před uzávěrkou bylo přihlášeno jen minimum českých děl," podotkla Pavla Bergmannová.

Pořadatelé letos zvolili aktivní přístup k výběru snímků a sami oslovovali vytipované tvůrce. Odměnou je kvalitní konkurence filmů, z nichž mnohé už sklidili ocenění na různých přehlídkách a festivalech po celém světě, a také pestrost. Kromě zástupců tuzemské dokumentaristiky budou v soutěži snímky z mnoha evropských zemí, Severní Ameriky, Izraele, Íránu či koprodukce Německo-Uruguay či Švýcarsko-Burkina Faso-Mali.

Zemí se letos v Olomouci nakonec představí dvacet tři, projekční doba se blíží osmdesáti hodinám. Soutěžní snímky se budou promítat ve dvou hodinových blocích od 8 do 22 hodin, v kině Central od 12 do 22 hodin. "Každý by si měl vybrat. Dopoledne budou zaměřena na školy, odpoledne pak pro veřejnost. Chystáme i blok pro seniory a na večer pro mladé hudební tématiku," uvedla programová ředitelka.

Přijede i Clive James
Academia Film není jen soutěž, ale i řada dalších doprovodných projekcí. Letos pořadatelé představí dokumentární tvorbu německého režiséra Wernera Herzoga či film Děti ve válce (Children in War) amerických tvůrců Alana a Susan Raymondových. Vrcholem by měla být účast známého britského televizního publicisty a humoristy Cliva Jamese. Jeho dílo přiblíží dva programové bloky v divadle hudby, které nabídnou snímky Clive James a Mel Gibson, Clive James a supermodelky či Clive James: Pohlednice z Havany.

Součástí AFO jsou i odborné semináře. Diskutovat se bude na témata Česká republika v roce 2015, Takoví jsme byli..., Rodinné modely v různých kulturách a Divadlo ve filmu a televizi. Účast přislíbili například Jiřina Dienstbierová, Fedor Gál, Jan Přikryl, Pavol Frič, Jiřina Šiklová, Paul Whittaker, Jan Kačer, Vlasta Chramostová a Stanislav Milota a další.

Motto 36. ročníku soutěžního festivalu Academia Film Olomouc
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz