Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aby radost nezmizela, přál si Jirous. Jeho přátelé se o to pokusili

  12:03aktualizováno  12:03
Večer 21. prosince byla v Centru současného umění DOX pokřtěna kniha Aby radost nezmizela, kterou sestavila editorka a vydavatelka Monika Elšíková ze vzpomínek přátel na Ivana Martina Jirouse, který zemřel 10. listopadu tohoto roku.

Nad vstupní branou do DOXu vítaly návštěvníky dva gigantické symboly. Na jedné straně plátno s fotografií Václava Havla s nápisem Havel navždy, na straně druhé otáčející se rudá lebka, součást probíhající výstavy Luciferův efekt. "Je to zvláštní, dřív se lidé k nebi dívali s nadějí. My tam dnes vidíme lebku," poznamenal při pohledu vzhůru jeden z účinkujících, písničkář Vladimír Merta.

Ona rudá lebka byla DOXem instalována už 1. října, kdy na témže místě slavil svoje pětasedmdesátiny Václav Havel. Jejichž hostem byl pochopitelně i Ivan Martin Jirous. Nyní, kdy je po necelém čtvrtroce najednou "všechno jinak", jako by do sebe veškeré symboly mrazivě zapadaly.

Karel Schwarzenberg pokřtil knihu o Ivanu M. Jirousovi Aby radost nezmizela.

Zleva politická vězeňkyně Irena Vlachová, Karel Schwarzenberg, Jirousova dcera Marta.

Mezi návštěvníky křtu knihy, která nese podtitul Pocta Magorovi, byla jistě řada těch, kteří naposledy na dvoře DOXu postávali a klábosili právě poté, co popřáli Václavu Havlovi k narozeninám. Byly tu osobnosti z uměleckého undergroundu od Pavla Zajíčka po "Lábuse" Drápala, ex-disidenti jako Jiří Gruntorád či Petr Placák, ale i lidé jakoby odjinud, hudebník David Koller, herec Oldřich Navrátil nebo výtvarník David Černý.

O knize

Sborník vzpomínek na Ivana Martina Jirouse vznikl po jeho smrti. Přispěli do něj mj. básníkovy dcery Marta a Františka Jirousovy, bývalá manželka Juliána Jirousová, jeho syn Daniel Degtěv, přítelkyně a písničkářka Dáša Vokatá, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ředitel knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád, písničkář Vladimír Merta, kněz a písničkář Svatopluk Karásek, básník a hudebník Pavel Zajíček, saxofonista PPU Vratislav Brabenec, výtvarník Jan Steklík, politický komentátor Zbyněk Petráček či novinář a kytarista Garage Jan Macháček. Kniha je doplněna Jirousovými dosud nezveřejněnými rukopisy, obsahuje také text zádušní mše Ladislava Heryána, soustrast Václava Havla a fotografie Ondřeje Němce a dalších autorů. Knihu zkompletovala a vydala Monika Elšíková, která s Ivanem Martinem Jirousem připravovala filmový projekt Underlika.

V knize Aby radost nezmizela byly použity ilustrace Jirousových vnuček Anny a

V knize Aby radost nezmizela byly použity ilustrace Jirousových vnuček Anny a Barbory Veselých.

Asi nejen proto, že tenhle večírek neměl silného sponzora, ale i pro udržení kontinuity "androšského ducha" se nepodávaly steaky, francouzská vína a švýcarské sýry, nýbrž chleba se sádlem a paštikou, kelímkové pivo a grog. Vzhledem k sychravému studenému počasí šel posledně jmenovaný na dračku nejvíc. Majitelé si ho odnášeli doprostřed dvora, kde hořel – tak jako na všech setkáních "druhé kultury", definované kdysi Magorem – velký oheň.

Písničkářka Dáša Vokatá hrála při křtu knihy o Ivanu M. Jirousovi Aby radost

Písničkářka Dáša Vokatá

Samotný program, uvedení knihy do života, byl poměrně krátký. Po úvodním poslechu nahrávky Jirousovy četby z Magorových labutích písní (na CD před pár dny vydal "Lábus" na své značce Guerilla, dnes nejzásadnějším undergroundovém labelu) přišla na pódium Dáša Vokatá, česko-vídeňská písničkářka, v posledních letech přítelkyně Ivana M. Jirouse.

Její dvě písně, jedna pro Magora, druhá pro Václava Havla (napsaná sice k jeho narozeninám, ale jako by ji napsala teď v neděli odpoledne...), nehledaly vznosná slova ani libé tóny, byly citovou a osobní výpovědí viditelně pohnuté ženy, která nemohla svou hloubkou nedojmout.

Karel Schwarzenberg pokřtil polibkem knihu o Ivanu M. Jirousovi Aby radost

Karel Schwarzenberg pokřtil knihu polibkem.

"Undergroundový páter", salesiánský kněz Ladislav Heryán, který Jirouse pohřbíval, přečetl z evangelia sv. Jana, jezuita František Lízna, spoluvězeň Václava Havla, pojal svou promluvu vzpomínkově. Kníže Karel Schwarzenberg, kmotr knihy (a v posledních letech Jirousův "bytný"), nechal podle svých slov projevy povolanějším, šampaňské, připravené na polití knihy, navrhl vypít, a knihu pokřtil polibkem. "Má pěkný název: Aby radost nezmizela. Těšme se, i když je to někdy těžké," poznamenal.

Následné bloky Dáši Vokaté, kterou doprovázel bývalý saxofonista Psích vojáků Jiří Jelínek, a Vladimíra Merty, který sázel na lidovky i vlastní písně, už pro velkou část návštěvníků byly spíš kulisou k povídání. Ale tak to asi mělo být. Bůhví, kdy a při jaké příležitosti se zase na nádvoří DOXu uvidí...

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz