Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Absolventi se sešli v galerii

  13:11aktualizováno  13:11
Uherské Hradiště - Práce devatenácti autorů se sešly na výstavě Návraty III, která začala v Galerii Slováckého muzea. Tato výstava je již třetím počinem, jímž v Uherském Hradišti připomínají dílo významných absolventů zdejší uměleckoprůmyslové školy. V prvním patře budovy galerie je vystaveno šedesát obrazů, plastik, instalací, ale i keramika.

"Chtěla jsem, aby byly zastoupeny nejrůznější výtvarné obory, aby byla vidět šíře názorů a přístupů od klasických médií, jako jsou olejomalby nebo kamenné sochy, až po experimentální postupy, užité umění a design," říká kurátorka výstavy Milada Frolcová.

Mezi nejvýznamnější jména, která současná expozice přibližuje, patří podle kurátorky výstavy například Milena Dopitová, která se svými instalacemi slaví úspěchy po celém světě. "Pozoruhodný je také minimalistický autor Miloslav Fekar, který tady vystavuje dva objekty," upozorňuje Milada Frolcová.

Dále se na vystavě prezentují například pedagogové Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění Radim Hanke a René Hábl, sochař Zdeněk Šmíd, malíři Aleš Hudeček a Michal Bauer.

První výstavu z cyklu Návraty v Uherském Hradišti připravili v roce 1997. "První díl byl věnovaný počátkům školy a absolventům do roku 1965. Ukazoval kontinuitu od Zlínské školy umění, která byla nesmírně zajímavým fenoménem v dějinách českého výtvarného školství, přes začátky umělecké průmyslovky ve Zlíně a pak její přesun do Hradiště," dodává autorka projektu Milada Frolcová.

Výstava však tehdy trvala jen několik dní. Pak byla před blížící se povodní evakuována. "Byla to bohužel naše vůbec nejkratší výstava, pak byla po povodních galerie šestnáct měsíců zavřená," vzpomíná Milada Frolcová.

Druhá a zatím nejrozsáhlejší výstava z cyklu Návraty se uskutečnila před dvěma lety, kdy uherskohradišťská škola slavila šedesát let existence,  a představila střední generaci výtvarníků, která ze zdejší školy vzešla. Nyní tito umělci patří k vůdčím osobnostem českého výtvarného umění, jsou to například sochaři Jan Ambrůz a Marius Kotrba nebo malíř Vladimír Kokolia.

Ve výstavách věnovaných uherskohradišťské umělecké průmyslovce a osobnostem, které na ní studovaly, chtějí v Galerii Slováckého muzea pokračovat i v příštích letech. "Je to dlouhodobý projekt. Je dobré upozorňovat na to, že zde tuto školu máme a kolik zajímavých umělců na ní začínalo. Příště bychom se mohli věnovat třeba jednotlivým autorům, tématům nebo se zaměřit jen na sochařskou tvorbu," uvažuje Milada Frolcová.

Kromě výstavy Návraty III nabízí uherskohradišťská galerie od čtvrtka také výběr z tvorby uměleckého kováře a sochaře Antonína Nového. Obě výstavy potrvají až do 9. září.

Sochař Jaromír Švaříček s dcerkou u svých pískovcových soch na výstavě Návraty III v uherskohradišťské Galerii Slováckého muzea. (19.6.2001)

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz