Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Absolventi se sešli v galerii

  13:11aktualizováno  13:11
Uherské Hradiště - Práce devatenácti autorů se sešly na výstavě Návraty III, která začala v Galerii Slováckého muzea. Tato výstava je již třetím počinem, jímž v Uherském Hradišti připomínají dílo významných absolventů zdejší uměleckoprůmyslové školy. V prvním patře budovy galerie je vystaveno šedesát obrazů, plastik, instalací, ale i keramika.

"Chtěla jsem, aby byly zastoupeny nejrůznější výtvarné obory, aby byla vidět šíře názorů a přístupů od klasických médií, jako jsou olejomalby nebo kamenné sochy, až po experimentální postupy, užité umění a design," říká kurátorka výstavy Milada Frolcová.

Mezi nejvýznamnější jména, která současná expozice přibližuje, patří podle kurátorky výstavy například Milena Dopitová, která se svými instalacemi slaví úspěchy po celém světě. "Pozoruhodný je také minimalistický autor Miloslav Fekar, který tady vystavuje dva objekty," upozorňuje Milada Frolcová.

Dále se na vystavě prezentují například pedagogové Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění Radim Hanke a René Hábl, sochař Zdeněk Šmíd, malíři Aleš Hudeček a Michal Bauer.

První výstavu z cyklu Návraty v Uherském Hradišti připravili v roce 1997. "První díl byl věnovaný počátkům školy a absolventům do roku 1965. Ukazoval kontinuitu od Zlínské školy umění, která byla nesmírně zajímavým fenoménem v dějinách českého výtvarného školství, přes začátky umělecké průmyslovky ve Zlíně a pak její přesun do Hradiště," dodává autorka projektu Milada Frolcová.

Výstava však tehdy trvala jen několik dní. Pak byla před blížící se povodní evakuována. "Byla to bohužel naše vůbec nejkratší výstava, pak byla po povodních galerie šestnáct měsíců zavřená," vzpomíná Milada Frolcová.

Druhá a zatím nejrozsáhlejší výstava z cyklu Návraty se uskutečnila před dvěma lety, kdy uherskohradišťská škola slavila šedesát let existence,  a představila střední generaci výtvarníků, která ze zdejší školy vzešla. Nyní tito umělci patří k vůdčím osobnostem českého výtvarného umění, jsou to například sochaři Jan Ambrůz a Marius Kotrba nebo malíř Vladimír Kokolia.

Ve výstavách věnovaných uherskohradišťské umělecké průmyslovce a osobnostem, které na ní studovaly, chtějí v Galerii Slováckého muzea pokračovat i v příštích letech. "Je to dlouhodobý projekt. Je dobré upozorňovat na to, že zde tuto školu máme a kolik zajímavých umělců na ní začínalo. Příště bychom se mohli věnovat třeba jednotlivým autorům, tématům nebo se zaměřit jen na sochařskou tvorbu," uvažuje Milada Frolcová.

Kromě výstavy Návraty III nabízí uherskohradišťská galerie od čtvrtka také výběr z tvorby uměleckého kováře a sochaře Antonína Nového. Obě výstavy potrvají až do 9. září.

Sochař Jaromír Švaříček s dcerkou u svých pískovcových soch na výstavě Návraty III v uherskohradišťské Galerii Slováckého muzea. (19.6.2001)

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz