Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po jeho filmu v Cannes diváci bučeli, u nás Kjárostamího uvítal plný sál

  16:30aktualizováno  16:30
Další legendou stříbrného plátna, která zavítala na letošní 38. ročník Letní filmové školy do Uherského Hradiště, je íránský režisér Abbás Kjárostamí.

Režisér Abbás Kjárostamí | foto: FESTIVAL DE CANNES

Novinářům ve středu vyprávěl o tom, jak složité je točit film v jeho rodné zemi, o tlaku, který lidi nutí hledat pravdu, ale také například o tom, jak ho v úterý večer překvapil plný sál na projekci 40 let starého filmu. "To jinde neuvidíte," řekl Kjárostamí.

Íránský režisér byl už hostem Letní filmové školy v roce 1997, která se kvůli záplavám konala v Jihlavě. Na jeden z dotazů tehdy potvrdil, že jej íránské úřady nechtěly pustit ze země na předání cen do Cannes, kde tehdy za snímek Chuť třešní obdržel nejvyšší ocenění, Zlatou palmu. Zmínil se také o cenzuře, jejíž chapadla zasahují už do scénářů připravovaných filmů.

K ideálu má daleko i dnešní situace v jeho zemi. "Absolutní svoboda neexistuje a to je to, co dělá naši práci zajímavou. Jsme lidé, kteří skrze své povolání musí hledat svobodu a pravdu. Tlak ale není jen na umělce, ale na všechny obyvatele Íránu. Hlavní tlak je však ekonomický. Samozřejmě, že nesvoboda je v Íránu trochu větší než jinde," řekl režisér. "Musíme najít cestu, jak se z toho dostat ven nebo jak v tom žít. Všichni jsme dostali příslib ráje, ale ten na zemi neexistuje," doplnil Kjárostamí.

Své poslední dva filmy Věrná kopie a Like Someone in Love natočil v Evropě a v Japonsku. Právě Like Someone in Love se moc nelíbil některým divákům na festivalu v Cannes. Snímek o starém profesorovi, který si najme prostitutku a později musí čelit zlobě jejího partnera, byl v hlavní soutěži. Film náhle končící uprostřed nejvypjatější scény odměnili někteří diváci bučením.  

Točit v zahraničí nezačal režisér náhodou. "Pracovat v Íránu je opravdu těžké. Ne, že bych nedostal povolení k natáčení, to dostanu. Nemůžu ale riskovat svůj čas a peníze. Začnete pracovat a za šest měsíců přijde někdo jiný a zastaví to. Pořád tak žijete v napětí. Přesunul jsem proto svou práci tam, kde jsou podmínky stabilnější," uvedl íránský režisér.

Fotogalerie

Kjárostamí patří několik desetiletí mezi nejuznávanější představitele artové kinematografie. Natočil přes 40 snímků, návštěvníci LFŠ mohou vidět deset z nich. Ve většině filmů rozvíjí každý následující záběr záběry předchozí. Je jako odpověď na položenou otázku, jako vodítko směřující k pointě, rozuzlení a katarzi. Kjárostamího snímky se naproti tomu odvíjejí opačným směrem. Nové obrazy v nich zpochybňují to, co už se na plátně objevilo před nimi. Nenabízejí divákům odpovědi, ale ani je nefrustrují nezodpovězenými hádankami.

Většina z jeho filmů končí překvapivě osvobozujícím zjištěním, že otázky, které si v životě obvykle klademe, si dost možná klademe špatně. "Nejvíc nemám rád v životě i ve filmu lhaní. Nepovídám pohádky, čas Šeherezády skončil. Chci dávat divákovi správné informace," uzavřel Kjárostamí, který v pátek večer obdrží v Uherském Hradišti před projekcí snímku Like Someone in Love výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

Najdete na iDNES.cz