Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ABBA se po 22 letech znovu ukáže pohromadě

  16:21aktualizováno  16:21
Členové skupiny ABBA se po dvaadvaceti letech znovu ukážou pohromadě. Společně přijdou tento týden ve Stockholmu na švédskou premiéru filmu Mamma Mia!, muzikálu na motivy písniček legendární kapely.

ABBA | foto: Universal Music

. TO JE ABBA

ABBA se stala jednou z nejvýraznějších skupin konce 70. a počátku 80. let a její písně se hojně hrají dodnes. Původně dva zpívající manželské páry se však v roce 1982 rozpadly jak v osobním, tak i v profesionálním životě. Björn Ulvaeus a Benny Andersson pokračují v hudební činnosti a píšou muzikály. Agnetha Fältskogová a Anni-Frid Lyngstadová (nyní Reussová) se uchýlily více do ústraní, avšak i ony po rozpadu skupiny každá zvlášť vydaly svá sólová alba.

Všichni čtyři členové kapely pohromadě byli naposledy viděni v roce 1986. Při jedné soukromé příležitosti se pak sešli ještě v roce 1999, avšak zcela neveřejně.

Na pondělní světové premiéře filmu Mamma Mia!, v němž hrají Meryl Streepová, Pierce Brosnan či Stellan Skarsgaard, se ABBA v Londýně nesešla.

Zatímco Björn, Benny a Anni-Frid neboli Frida si předvedení díla, v němž jsou nejznámější hity skupiny stejně významné jako dějová linie, ujít nenechali, Agnetha Fältskogová, z jejíž iniciativy se skupina rozpadla, znovu chyběla.

Z filmu Mamma Mia!Londýnské Leicesterské náměstí, kam dorazily stovky fanoušků, bylo u příležitosti premiéry vyzdobeno umělými stromy symbolizujícími řecký ostrov, kde se film odehrává.

"Je to skvělé, ale pořád nerozumím tomu, proč vlastně jsou naše písně i dnes plné života," komentoval úspěch světové premiéry Benny Andersson. Informaci o tom, že se ABBA znovu objeví pohromadě, švédskému tisku poskytl právě on.

Nic ovšem - přinejmenším zatím - nenasvědčuje tomu, že by ABBA někdy společně zazpívala. Podle Björna a Bennyho ABBA v minulosti dokonce odmítla nabídku jedné miliardy dolarů za společný koncert.

. Muzikál Mamma Mia!

"Stroj na peníze" už vydělal přes 2 miliardy dolarů

Z muzikálu Mamma Mia!Původně divadelní muzikál Mamma Mia! měl premiéru v roce 1999 v Londýně; od té doby vydělal téměř dvě miliardy dolarů a zhlédlo jej přes 30 milionů diváků. Loni se představil též v Česku. Dílo drží světový rekord v počtu představení nazkoušených různými divadelními soubory. Vypráví příběh osmnáctileté Sophie Sheridanové, která se snaží před svatbou zjistit, kdo je vlastně její otec.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz