Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A za velkého vzruchu se zrodilo Landovo Tajemství Zlatého draka

  0:59aktualizováno  0:59
Událostí divadelního podzimu je uvedení hry Daniela Landy Tajemství Zlatého draka v brněnském Národním divadle. Premiéru má v pátek 21. listopadu.

Tajemství Zlatého draka - zkouška - Brno (listopad 2008) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

K rozruchu kolem Tajemství Zlatého draka došlo nejen proto, že novou inscenaci, jejíž scénář je dílem Daniela Landy, Zdenka Plachého a Jiřího Šimáčka, její tvůrci opentlili lákavými superlativy.

Jde o "největší projekt činohry Národního divadla Brno v její historii", který paradoxně vzbudil pobouření v době, kdy scénář vlastně ještě neměl žádné jasnější kontury. Postarala se o to předprázdninová vystoupení několika brněnských osobností, které psaly protestní petice a Landovi nemohly zapomenout minulost pravicového extremisty a účinkování ve skupině Orlík.

Tajemství Zlatého draka - zkouškaEmoce po létě opadly, začalo se zkoušet a výsledkem má být temný horor, hudební drama a emotivní představení s detektivní zápletkou. "Jedním z klíčových témat inscenace je obrácení se člověka k vyšším duchovním hodnotám," poznamenal režisér Zdenek Plachý.

Příběh začíná tím, že hlavní hrdina Marek je přivolaný k objasnění vraždy. Při vyšetřování se dostane na stopu Společenství Zlatého draka. O story ze žhavé současnosti nechtějí autoři více prozrazovat. "Drak je prostě něco, co je v našich buňkách. Můžete tomu třeba říkat duchovní princip lidí a země," dodává scenárista Šimáček.

Velkým lákadlem nové hudební inscenace bude sám Daniel Landa. Ve dvouapůlhodinovém kusu totiž zazní přímo ve zpěvákově podání jeho nejznámější písně, jako třeba Tajemství, Obsidián, Jezdci v oblacích, Kouzelník, Protestsong, Valčík či Vrána. Inscenace nabídne také několik písní z jeho připravovaného alba.

Rekordní rozpočet

"Budu hrát jakéhosi průvodce dějem," podotýká zpěvák a hudebník k vlastní figuře pojmenované jako Merkurius. Autoři dodávají, že to bude metafyzická hudební postava. Řeč je také o starověkém symbolu sjednocení duchovních sil, který podle autorů popsal ve své tvorbě už slavný psycholog a mystik Carl Gustav Jung.

Tajemství Zlatého draka - zkouška - Daniel LandaVedle jednoho z nejprodávanějších tuzemských zpěváků posledních let se na pódiu objeví patnáct účinkujících z činoherního souboru. "Tajemství Zlatého draka bude zlatý hřeb mojí kariéry a vlastně i jakýsi můj manifest," prohlásil zpěvák.

Inscenátoři přiznávají přímou inspiraci také dílem Jana Nerudy a Otokara Březiny. Několik básní ze sbírek Písně kosmické a Stavitelé chrámů začlenili přímo do scénáře.

Tajemství Zlatého draka se odehraje na jevišti Mahenova divadla, kde se podle tvůrců v rychlých střizích vystřídá devětadvacet divadelních obrazů a zhruba dvanáct různých prostředí, mezi nimiž nebude chybět třeba patologie, několik bytů či iluzivní les.

Divadlo se také zapřísahá, že dosud žádná zdejší inscenace nebyla výpravnější a technicky náročnější. "Bude to činohra s písněmi. Tedy spíše jakýsi písničkál než muzikál," dodává ředitel Národního divadla Brno a scénograf Daniel Dvořák.

Tajemství Zlatého draka - šéf ND Brno Daniel Dvořák a muzikant Daniel LandaRozpočet mimořádně náročně inscenace se podle něj bude pohybovat mezi rekordními čtyřmi a pěti miliony korun. Dvořák navrch slibuje efektní scénografii: "Objeví se i projekce a různé světelné efekty. Po technické stránce je to řešení na hranicích stávající technologie Mahenova divadla."

Jak Dvořák uvedl, část prostředků do inscenace vložil sám Landa. "Hledáme, co nás spojuje. Také o tom bude Tajemství Zlatého draka. Myslíme si, že právě teď je dobré ptát se na národní témata v národním divadle. Ptát se na to, co je to národ, je bohužel v současném klimatu skoro trestné. Přesto bychom rádi podobnou debatu odstartovali, protože jenom nosné pilíře jsou schopny tuto loď-národ udržet. Naše aktivity by měly směřovat k vyvolání diskuse, ne k popravě těch, kteří se táží," dodal k myšlenkovému poselství titulu Landa, který samozřejmě čeká i zamítavé reakce.

Dobře prodaný Zlatý drak

Tajemství Zlatého draka - muzikant Daniel LandaNegativní reklama i připomínky Landovy minulosti a narážek na sektářství však u publika zřejmě zabraly. Do konce kalendářního roku divadlo titul nabídne celkem jedenáctkrát.

"Tajemství Zlatého draka má dvě premiéry a v sezoně je plánováno celkem dvaatřicet repríz. Do konce února jsou představení vyprodána, takže otevíráme i čtvrté pořadí, které běžně přístupné není," uvedla mluvčí divadla Šárka Motalová.

O hudební inscenaci, která ještě o svých možných kvalitách nestačila nikoho přesvědčit, je podle Motalové nyní největší zájem publika, co se nabídky všech tří zdejších souborů týče.

Také Plachý neskrývá spokojenost a mluví o nebývalém jevu. "Mít prodáno šest tisíc vstupenek dva týdny před premiérou, to se ve zdejší činohře ještě nikdy nestalo." Ať již tedy bude Tajemství Zlatého draka jakékoliv, není pochyb o tom, že jde o chytrý obchodní tah.

Tajemství Zlatého draka - zkouškaHerec Petr Halberstadt, kterému v chystané novince připadla hlavní role, nešetří chválou. Tajemství Zlatého draka je podle něj jedna z nejúžasnějších her, kterou kdy četl. "O to raději jsem, že byla napsaná nyní a u nás," dodal jeden z protagonistů nedávno uvedeného válečného snímku Tobruk.

A dramaturg inscenace Martin Dohnal formuluje záměr inscenátorů ještě jinak: "Hlavním tématem bude proměna, přeměna, procitnutí, probuzení, chcete-li."

Do nezvykle mimodivadelních souvislostí se chystaná inscenace dostala počátkem října. Brněnský primátor Roman Onderka se s Landou sešel na zakládajícím večírku Klubu Tajemství Zlatého draka v Mahenově divadle. A s nimi asi stovka byznysmenů.

Posláním klubu má být totiž oslovování štědrých příznivců divadla. A prý nepůjde jen o shánění peněz a mecenášů. "Není to sdružení politické ani náboženské. Zní to možná šíleně, ale je to aktivita filozofská. Zeptat se, co nás všechny spojuje, a pak to zkusit i nějak materiálně vyjádřit. To byly už dřív moje touhy, teď se mi všichni smějou, že jsem to nedokázal. Jenže já nejsem manažer ani obchodník a nepodařilo se mi přesvědčit dost schopných lidí, aby se na tom aktivně podíleli. Takže tohle je zase nový pokus, jak věci rozhýbat. Touha je padnout a vstát," komentuje zrození nezvyklého spolku sám Landa.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz