Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A proč vlastně Angličané mluví anglicky?

  8:33aktualizováno  8:33
Čím to, že Británie je jedinou z římských provincií převálcovaných Germány, kde se dnes mluví germánským jazykem? Proč jsou etnické střety častější v bývalých britských koloniích než ve francouzských či španělských?
Ilustrační foto - britské vlajky

Ilustrační foto - britské vlajky | foto: Profimedia.cz

A proč Indové mluví anglicky, zatímco v Indonésii nikdo neumí holandsky, ač Britové a Holanďané ovládali tyhle země zhruba stejně dlouho?

Nejen tohle vysvětluje americký filolog Nicholas Ostler v knize Říše slova. Přináší velmi překvapující, někdy skoro vzrušující závěry. Ostler své jazyky očividně miluje, a tak se na ně dívá jinak než my.

Obvykle si myslíme, že je šířil hlavně meč. Ovládnete území a všichni pak mluví jako vy. Kupodivu se to v dějinách stává jen výjimečně. Koneckonců po jazycích Vandalů či Gótů, kteří roznesli Řím na kopytech, tady nezůstalo nic, kdežto latina přežila v románských jazycích.

Díky jeho úhlu pohledu pochopíme, proč Severní Amerika mluví anglicky a ne francouzsky. Je to tím, že Angličané tam v 17. století vysílali kolonisty natrvalo i s rodinami, kdežto Francouzi posílali jen muže. Ti žili s Indiánkami – a děti mluvily jazykem matek. Proto bylo Francouzů tak málo a proto nakonec prohráli.

Když jazyku pomohl mor
Koloniální mocnosti se ve strategii používání svých jazyků lišily. Francouzi zaváděli francouzštinu jako hlavní jazyk, Britové podporovali jazykovou rozličnost. Nebyla v tom úcta k místním hodnotám, ale obava z toho, že společný jazyk stmelí hnutí odporu různých kmenů a národů.

Možná to tak bylo, možná ne. Ostler se nebojí nových teorií. Například záhadu, proč zrovna v Anglii se uchytil jazyk germánských dobyvatelů, vysvětluje  epidemií moru. Ta přišla po saských nájezdnících a zdecimovala původní obyvatelstvo, zatímco Sasové, kteří žili stranou, zůstali nedotčeni.

A tak Anglie nezačala mluvit nějakým dialektem latiny, nýbrž získala řeč, z níž se vyvinula angličtina. A z ní se nakonec stal hlavní světový jazyk dneška.

Nepřinese tenhle úspěch angličtině nakonec záhubu? Ostler jí věští temné konce: mluvčích bude stále víc, jejich angličtiny se budou lišit, až si přestanou rozumět. Angličtinu čeká osud latiny, která žije dnes jen ve svých románských potomcích.

Možná to tak jednou bude. A možná ne. Autor těchto řádků jako poučený Ostlerův čtenář namítne, že zatímco v raném středověku jednotlivé větve latiny – francouzština, italština či španělština – byly od sebe izolovány, angličtina bude v globálním světě pořád tak úzce propojena, že i přes lokální odchylky pořád zůstane jedna. Ale laikovi se to mluví…

NICHOLAS OSTLER
Říše slova: jazykové dějiny světa
BB/art Praha, 2007. Přeložila Petra Andělová, 639 stran, doporučená cena 499 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz