A co ti, kteří nejsou fajnšmekry?

Tuzemské vydávání komiksů podléhá logice z nějakého velmi vzdáleného světa. Zatímco na zbytku planety vydavatelé uznávají, že s prodlužujícími se dny klesá zájem o knihy či časopisy, u nás se tato doba stává obdobím mimořádné aktivity. Zvykněme si tedy, že v Česku komiksové hody nastupují s pozdním jarem. Nabídka je náhle bohatá a peněženky fanoušků splihlé po brutálních útocích. Přitom komiks není v Česku tak populární, aby běžně vycházel v obrovských nákladech. Dobrá zahraniční tvorba je totiž zatím docela drahá - licence, překlad, vysoká kvalita tisku. A ceny musí těmto vstupům odpovídat.

Asi nejaktivnější je v současnosti nakladatelství BB art. Vyšla Velká kniha komiksů II. obsahující opět seriály, která se objevily v časopisu ABC. Po prvním díle zaměřeném na sci-fi se druhá kniha věnuje především dobrodružným sériím. Je výborné, že se někdo takto stará o zmapování české komiksové historie, nicméně často běží o "druhou ligu" - o seriály, z nichž některé představují jak libretem, tak i výtvarně méně než průměr. Taková je didaktická Cesta kolem světa, které navíc nepomohly ani kresby Vladimíra Perglera, vybavené tolika podrobnostmi, že to na malém rozměru vede až k nečitelnosti. Nezdařilý je i komiks Karibská perla.

Zde jen zmínkou - neboť MF DNES se té produkci věnovala jindy - zaznamenejme další aktivitu BB artu: první alba z pětice komiksových seriálů (například Golden City, I.R.$, Alvin Norge). Jde o příběhy francouzské provenience: nikoli však o špičku, o níž se s nadšením mluví mezi odborníky a fanoušky, nýbrž o velmi slušné příběhy určené pro co nejširší čtenářské publikum.

Zajímavé tituly připravilo nakladatelství Calibre. Asi nejatraktivnější je další kniha Franka Millera z cyklu Sin City. Pátý díl nese název Rodinné hodnoty. Dynamika příběhu i jeho výtvarná kvalita jsou ještě vyšší než u předcházejících knih. Možná díky tomu, že tento příběh nevycházel v USA v sešitech, nýbrž byl rovnou vydán jako kniha.

Z Calibre pochází i pozoruhodná česká novinka - první příběh hrdiny Bantama nazvaný Tajemství černého brouka. Dvojice Páv - Hrdlička vytvořila zábavnou záležitost, lehkou parodii na superhrdiny, smíchanou s vlastnostmi typicky českými včetně pivně-knedlíkové postavy obtloustlého supermana Bantama.

Českou novinku připravil i Mot - komiks Pohádky navzdory dějinám, pod nimiž je jako autor uveden jistý Hořký. Příběh se odehrává v hudebním nebi i na zemi, kam shůry spadne saxofon, který posléze hledají andělé atd. Tohle docela dobré, trochu vyšinuté dílko není žádný "střední proud"; ostatně na taková se Mot nikdy nespecializoval.

Na stáncích se objevilo nové, celkově 20. číslo časopisu Crew, který se orientuje především na ostré akční komiksy. Tentokrát se prezentuje mimo jiné poněkud slabším dílem ze seriálu Soudce Dredd (Judge Dredd), dále dalším pokračováním staršího akčního sci-fi Hans a původním seriálem dvojice Kopřiva/Grus Jasně, že jsem ji zabil. Ten patří k tomu nejlepšímu, co v novém čísle Crew najdeme. Fanoušci na webových stránkách kritizují redakci, že se nedrží původní linie a sklouzává k průměru či k věcem, jejichž sláva je dávno za zenitem (pokud vůbec kdy nějaká byla). Tato připomínka se týká zejména dvacet let starého komiksu Hans. Přesto není důvod Crew zatracovat: snaží se přinášet i řadu informací o dění v komiksovém světě a věnuje se historii žánru.

Kniha Barbar Conan, také z vydavatelství Crew (společně s vydavatelstvím Netopejr), má být znovuzrozením cyklu Comicsové legendy. Tato série tu už jednou byla, jenže skončila po devíti částech. Uvidí se, zda se černobílý komiks stane začátkem nové a úspěšnější edice, nebo jen neúspěšným pohrobkem - v každém případě jde o zajímavou sběratelskou záležitost. Kniha totiž obsahuje osm prvních sešitů s Conanem, které v cizině vyšly počátkem sedmdesátých let. Ideální kousek pro fajnšmekry. Stále se ovšem vtírá otázka: vychází toho opravdu dost pro ty, kteří fajnšmekry nejsou?

Frank Miller: Rodinné hodnoty. Obal knihy.