Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A Bůh stvořil avantgardního filmaře Jonase Mekase

  17:41aktualizováno  17:41
- Pražské Divadlo Archa ve čtvrtek z Mekasovy dílny uvede Lapák ( The Brig, 1963) a Deníky, poznámky a skeče ( Diaries, Notes and Sketches, 1965 - 69). Toto promítání je již druhé v řadě. Na prvním měli diváci možnost shlédnout starší snímky jako jsou Poznámky o cirkuse ( 1960), Pušky ze stromů (1962) a Předání ceny Andy Warholovi (1964)

Filmař, kritik, básník a vůdčí osobnost new yorské filmové avantgardy 60. let. Tak těmito všemi přízvisky by bylo možné charakterizovat Jonase Mekase.

Filmař Mekas se narodil v roce 1922 v Litvě. Střední školu dokončil na sklonku války a pak jej okupanti poslali do pracovního tábora v Hamburku, odkud se mu podařilo dostat až po ukončení válečného konfliktu. V německém Mainzu vystudoval filosofii, ale roku 1949 emigroval do Spojených států.

Zájem o film projevoval Mekas již v mládí a v polovině padesátých let založil časopis věnovaný nezávislému filmu nazvaný Film Culture. Zpočátku tíhl k neorealismu. V padesátých letech také Mekas začíná točit své filmové záznamy na 8mm a 16mm záznam. Posléze se však stále více přikláněl k fenoménu New American Cinema, kde se začínala uplatňovat vlna avantgardy. Právě tyto změny je možné vysledovat i ve snímku Deníky, poznámky a skeče, který se bude promítat v Arše. Od počátku šedesátých let  své útržkovité záznamy z 50. let začíná skládat do ucelených filmů.

Mekas proslul především autenticitou svého díla. Před jeho kamerou se objevují významné osobnosti nejen new yorského kulturního zázemí ale také establishmentu. Mekasovy filmy tak mají mimo umělecké i dokumentární hodnotu. Na jeho záznamech je možné spatřit Andy Warhola, Elvise Presleyho, Alana Ginsberga, Johna Lennona, Eliu Kazana či rodinu Kennedyových.

V sedmdesátých letech si Jonas Mekas vysloužil renomé pronikavého a nesmlouvavého kritika, když vedl filmovou rubriku new yorského Village Voice.

Mekas se prosadil nejen jako filmař ( roku 1964 získal v Benátkách Velkou cenu za nejlepší dokumentární film, významné ocenění dostaly i některé jeho další filmy), ale také jako skvělý organizátror. Od začátku 60. let do roku 1980 vedl slavný American Filmmakers Cooperative - společnost postavenou na tvorbě nezávislého filmu. Později se také podílel na založení Anthology Film Archive a v čele této instituce stojí Mekas dodnes.

Z dokumentu o Andy Warholovi

Jonas Mekas

Z dokumentu o Andy Warholovi 2

Z filmu Deníky, zápiska a skeče

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Najdete na iDNES.cz