Obraz v originále nazvaný La Dame de pique pochází ze sběratelsky velmi ceněného období Toyen. Namalovala ho krátce po svém příchodu do Paříže v roce 1926. „Olej Toyen srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém a světovém aukčním trhu ještě nikdy dosud nedražil,“ uvedla aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery (ALAG).
Dosud nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci byl obraz Šero v pralese. V roce 2017 za něj kupec zaplatil 36 milionů korun včetně přirážky. Dosud nejdražším dílem vydraženým v Česku byl obraz Oskara Kokoschky s názvem Praha - Pohled z křižovnického kláštera. Ten se na aukci pořádané také pražskou společností Adolf Loos Apartment and Gallery prodal v roce 2019 za 78,5 milionu korun s aukční přirážkou.
„O toto mimořádné plátno usilovali tři zájemci. Z nich zvítězil náš dlouholetý klient z New Yorku. Dílo tak pravděpodobně poputuje tam.“ řekl iDNES.cz majitel auční síně Adolf Loos Apartment and Gallery Vladimír Lekeš.
Za milionové částky na dnešní dražbě v pražské Mánesu prodala i další díla významných českých umělců. Za zhruba 8 350 000 milionu korun získal nového majitele obraz Zimní květ od mistra šerosvitu a světla Jakuba Schikanedera. „Jedná se o mimořádně půvabné dílo, kde se malíř inspiroval japonským dekorativním uměním,“ uvedla aukční síň. Vyvolávací cena díla z roku 1887, které bylo dlouho nezvěstné, byla 2,7 milionu Kč.
Za olej Josefa Čapka Děti v trávě dnes dal kupec 7,9 milionu korun. Práce náleží do takzvané dětské periody v malířově tvorbě z přelomu 20. a 30. let minulého století. „Jde o Čapkův nejdražší obraz s motivem hrajících si dětí,“ podotkla historička umění z aukční síně ALAG Aneta Kopecká.
Nový autorský rekord má po dnešní aukci malíř Pravoslav Kotík. Jeho olej z roku 1946 nazvaný rekreace šel do dražby s cenou 850 000 Kč, aby nakonec našel nového majitele za 3,35 milionu korun. Za dosud nejvyšší cenu v Česku bylo dnes vydraženo dílo chorvatského malíře Vlaho Bukovace. Obraz s motivem dívky v oranžovém šálu se prodal za téměř tři miliony korun.