Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

50 nejmonstróznějších love songů

  13:39aktualizováno  13:39
U příležitosti oslav (či bojkotu) svátku svatého Valentýna jsme pro vás sestavili žebříček padesáti love songů, které jsou do té míry monstrózní, že už je za ta léta, co straší v éteru, nemůžeme ani vystát.

Wham! | foto: archiv

Takže až si ve středu večer pustíte k milování rádio, zde je seznam oplodňováků, kterým se proboha raději vyhněte!

50. Backstreet Boys: Quit Playing Games (With My Heart) (1996)
Co to je: Komerčně nejúspěšnější boyband všech dob a jejich doják, kterému se ve své době obzvlášť zalíbilo i v českém éteru.

49. Kryštof: OnaNe (2002)
Co je to: Patrně nejupřímnější milostné vyznaní, které kdy Richard Krajčo složil. Je totiž určené jemu samotnému (text je o mladém muži, který provozuje lásku s vlastním tělem). Ne nadarmo se říká, že sex se sebou je sex s milovanou osobou...
Věděli jste? Příběh Onana najdete v Bibli v knize Genesis 38:1–10. Ve zkratce: Onan byl syn Judy. Když jeho starší bratr Er zemřel, bylo Onanovou povinností vzít si Erovu vdovu Tamar a zplodit s ní syna. Při styku s ní ale svoje sperma hodil na zem, protože jeho případný syn by byl považován za syna Erova. A za to ho Bůh zabil. To je fér, ne?

48. Divokej Bill: Malování (2003)
Co to je: Nejznámější balada lidových superstars z Úval, která dodržuje dvě ze tří pravidel frontmana Vaška Bláhy: „Nejdůležitější je dobrá, obyčejná a jednoduchá písnička.“ Popularitě písně napomohlo i mírně erotické video z bazénu. 
Klíčový úryvek: „Je to za náma, ty čteš poslední stránku, za náma, na zádech, za náma, už máš na kahánku, mezi náma, mi taky došel dech.“ 

47. Big Mountain: Baby I Love Your Way (1993)
Co je to: Skladbu napsal v roce 1975 Peter Frampton, britský pop rocker a někdejší teenagerská modla. V devadesátých letech si na ni vzpomněla kalifornská reggae parta Big Mountain, což jí zajistilo její jediný opravdu plošný zásek.
Klíčový úryvek: „Ó bejby, miluju, jaká jseš. Chci ti říct, že miluju, jaká jseš.“

46. Holki: Jsi senzační (2001)
Co je to:  Opravdu moc pěkný, chytrý a vůbec fajn kousek...
Klíčový úryvek: „Baby, ty jsi vážně senzační, bez tebe svět není legrační, s tebou se mám pořád čemu smát, prostě sedíš ke mně akorát.“

45. Karel Gott: Kakaová (1995)
Co je to: Mistr prý projevil zájem o píseň oslavující dívku snědé pleti v době, kdy právě s jednou prožíval milostný románek. Karel Svoboda a Karel Šíp stvořili tohle. Je to sice děs, ale furt lepší než Bílá liga.
Klíčový úryvek: „Blondýny, brunety, léta už tyhlety znám, pleť s tmavým odstínem hlavou mi nocí, dnem táhne dál, přepestrá škála je krás, nevím jak pro koho z vás, mně se teď fakticky líbí kakaová.“

44. Guns´n´Roses: November Rain (1992)
Co je to: Skladba trvající 8 minut a 57 vteřin je druhou nejdelší v diskografii kapely. Přesto se stala velkým hitem a velmi žádaným klipem na MTV. Axlovi spoluhráči, zejména Slash a Duff McKagan, přitom zpočátku nesouhlasili, aby kapela takový kýč vůbec nahrávala.

43. Karel Černoch a Filip Brabec: Víc než přítel (cca 1985)
Co to je: Poněkud obskurní duet Karla Černocha s malým chlapcem Brabcem, který by jen při troše nepozornosti mohl být interpretován jako poněkud pedofilní záležitost. „Měl svých osm let, o dost míň než já a ústa jak se patří výřečná, kde mají být fousy,  neměl vůbec nic.“ Nakonec se z toho ale naštěstí vyklube dojemný příběh o chlapci, co si našel svého tátu, který neví, že to je jeho táta. „Tenhle kluk měl nos stejný jako já a podobný oči, to poznat se dá.“

42. Eamon: Fuck It (I Don't Want You Back) (2004)
Co to je: Hudebně naprosto tuctový oplodňovák, který se proslavil pouze a jenom tím, že v něm Eamon sladkým hlasem zpívá jako dlaždič.  Jistě, je to svým způsobem velice netradiční a v mnoha směrech i revoluční pohled na žánr love songů, na druhou stranu, na takové novátory se můžeme akorát tak, abychom se drželi poetiky téhle písně, vysrat.
Klíčový úryvek:  „Seru na tebe, ty děvko.“

41. Janek Ledecký: Pěkná, pěkná, pěkná (1993)
Co to je: Vedla Iva Jahelky nejznámější zpívající právník se vyznává každé části dívčina těla zvlášť. K žádným prasečinkám naštěstí nedošlo.
Klíčový úryvek: „Pro tvý nohy v sobě najdu skrytý vlohy, nejsou to fámy, jsi tak pěkná, pěkná, pěkná.“
Věděli jste? Janek Ledecký na sebe kdysi prozradil, že svoje texty píše napřed v angličtině a pak je překládá do češtiny. Vysvětlovalo by to mnohé.

40. Petr Kotvald: Milujem se čím dál víc (1990)
Co je to: Kdysi populární diskotékový ploužák, v němž textař Pavel Cmíral pokořil rekord v četnosti nejvyprázdněnějších pseudobásnických obratů.
Klíčový úryvek: „Milujem se čím dál víc, báječní v rolích spiklenců, utrácíme sladké nic, to bohatství všech milenců.“
Filter doporučuje: Pokud hledáte veselé čtení, zkuste biografii Petra Kotvalda. „V roce 1986 Petr vystupuje z rozjetého rychlíku, plného šťastných refrénů a roztančených melodií. Jeden ze skladatelů mu dopisem jasně dává najevo, že takové neuváženosti se v životě nedělají. Krok se rovná zradě a někteří vlivní pronášejí ortel: Budiž zatracen!,“ píše se na Kotvaldově webu. Tyjo!

39. Spice Girls: 2 Become 1 (1996)
Co to je: Asi jediný opravdu úspěšný love song, který obsahuje otevřenou agitaci za bezpečný sex. A to konkrétně v momentě, kdy Emma Bunton vytasí verše „musíš být chytřejší, nasaď si to, nasaď si to.“
Věděli jste? Píseň vyšla na singlu v jiné verzi než na desce. Ta singlová neobsahuje obrat „chlapci a dívky patří k sobě“, protože proti tomu protestovala řada gayů a lesbiček. Fráze tedy byla vyměněna za povšechné „láska nás dá opět dohromady“. 

38. Petra Janů: Říkej mi (1988)
Co to je: Jedna z těch písní, co budou navždy ztělesňovat prázdnotu osmdesátých let. Umakartový socialismus, vysílání stanice Hvězda a tato drásává balada v klasickém patetickém stylu Karla Svobody.
Klíčový úryvek: „Má hlava zní včelím úlem, v lůžku náš důlek chráním a zahřívám.“

37. Hoobastank: The Reason (2003)
Co to je: Jediný opravdový hit kapely z Kalifornie, která od A do Z spadá do kategorie slušňácký post-grunge.
Věděli jste? The Reason zazněla i v závěrečné epizodě seriálu Přátelé.

36. Aleš Brichta: Dívka s perlami ve vlasech (1994)
Co je to: Když se řekne Omega, vybaví se dnes každému nejspíš Opel. Omega byla ale i maďarská skupina, jejíž věhlas v 70. a 80. letech sahal i mimo území Maďarska. A Aleš Brichta při natáčení svého debutového sóla Růže pro Algernon vytáhl jeden z jejich hitů.
Věděli jste? V originální verzi se skladba jmenuje Gyöngyhaju lány a v roce 1969 vyšla na albu s libozvučným jménem Tizezer lépés. Aleš Brichta byl v té době na prvním stupni základky.

35. Kylie Minogue & Jason Donovan: Especially For You (1988)
Co je to: Když Kylie hrála v mýdlové opeře Sousedé, scénář jí ukládal, aby si vzala svého seriálového přítele Jasona Donovana. Oficiální oslavou sňatku byl jejich společný duet, který zabodoval zejména v Británii a pro Kylie byl dlouhá léta nejúspěšnějším singlem kariéry.
Věděli jste? O Donovanovi je známo, že propadl slabosti pro bílý prášek. Jeho otec jednou prohlásil, že Jasonovým nosem proletěl koks v ceně středně velkého rodinného domu.

34. Josef Laufer: Sbohem lásko, já jedu dál (1986)
Co to je: Melodramatická balada od elegána s doutníkem, který proslul především tím, že natočil skladbu Dopis Svobodné Evropě – ódu na agenta StB Minaříka, co se pokoušel spáchat atentát na rádio Svobodná Evropa. Sbohem lásko, já jedu dál nemá s politikou nic společného, naopak – je to, jak Pepi Laufer sám říká, nestárnoucí hymna všech kamioňáků. 
Klíčový úryvek: „Plnou nádrž, prosím, je tu někde telefon? Haló?“

33. Bill Medley & Jennifer Warnes: (I've Had) The Time Of My Life (1987)
Co je to: „Moje Baby nebude sedět v koutě,“ řekne Patrick Swayze, drapne Jennifer Grey za paží a vleče ji na pódium, kde dívka, která byla ještě nedávno ohebná jako Václav Vydra, předvádí rodičům, že když ji vede muž jejího srdce, tančí jako anděl. A k tomu hraje tenhle song. Nevíte která bije? A kde jste strávili posledních dvacet let?

32. Scorpions: Still Loving You (1984)
Co je to: Ikonická milostná balada pro holky, které se v osmdesátých letech považovaly za vyznavačky metalu. Přestože je dnes spíš k smíchu, dostala se až na čtyřiašedesátou příčku americké hitparády.
Klíčový úryvek: „Stále tě miluji, stále tě miluji, potřebuji tvoji lásku, stále tě miluji, bejby...“

31. Wham!: Last Christmas (1984)
Co to je: Každý rok je to stejné. Jakmile zazní tahle skladba poprvé v rádiu, je jasné, že vánoce a všechny ty depresivní průvodní jevy jsou zase tady. Samotná písnička je přitom spíš o ztracené lásce. Skladba se přesto stala jednou z největších vánočních klasik, což kapela sama podpořila tím, že ji v době vánoční vydala na singlu hned tři roky po sobě.
Věděli jste: Vypočítavost písně vyvážili Wham! tím, že tantiémy z prodeje věnovali na boj proti hladomoru v Etiopii.
Kdo to předělal: Celá řada interpretů v rozmezí od Manic Street Preachers až po Crazy Froga, ale také dva korejští zpěváci, japonský herec a ruská popová skupina. 

Zbytek žebříčku, tedy třicet nejvlezlejších love songů, které to u nás vyhrály na celé čáře, najdete v únorovém čísle hudebního měsíčníku Filter. 

Autor:Nejčtenější

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

Když zakřiknutý kytarista Clapton hrál Hendrixe a točil píseň s Beatles

Eric Clapton v roce 1969 v Kodani (z knihy Chris Welch: Clapton - Ilustrovaný...

Působivý dokument o Eriku Claptonovi nazvaný Life in 12 Bars doprovází neméně silný soundtrack. Posluchač si na něm...

KOMENTÁŘ: Letošní Colours? Prostě příjemný ročník se skvělým zázemím

Grace Jones na Colours of Ostrava (21. července 2018)

Letošnímu festivalu Colours of Ostrava odříkaly účast hvězdy na poslední chvíli. Navzdory tomu se podařilo uspořádat...

GLOSA: Loni pomohli Stounům, letos Kaleo víc než potěšili Ostravu

Kaleo na Colours of Ostrava (19. července 2018)

Jednotícím prvkem druhého dne Colours of Ostrava byl opět vytrvalý, byť naštěstí jen mírný déšť. Ale také neutuchající...

Najdete na iDNES.cz