50 nejmonstróznějších love songů

  13:39aktualizováno  13:39
U příležitosti oslav (či bojkotu) svátku svatého Valentýna jsme pro vás sestavili žebříček padesáti love songů, které jsou do té míry monstrózní, že už je za ta léta, co straší v éteru, nemůžeme ani vystát.

Wham! | foto: archiv

Takže až si ve středu večer pustíte k milování rádio, zde je seznam oplodňováků, kterým se proboha raději vyhněte!

50. Backstreet Boys: Quit Playing Games (With My Heart) (1996)
Co to je: Komerčně nejúspěšnější boyband všech dob a jejich doják, kterému se ve své době obzvlášť zalíbilo i v českém éteru.

49. Kryštof: OnaNe (2002)
Co je to: Patrně nejupřímnější milostné vyznaní, které kdy Richard Krajčo složil. Je totiž určené jemu samotnému (text je o mladém muži, který provozuje lásku s vlastním tělem). Ne nadarmo se říká, že sex se sebou je sex s milovanou osobou...
Věděli jste? Příběh Onana najdete v Bibli v knize Genesis 38:1–10. Ve zkratce: Onan byl syn Judy. Když jeho starší bratr Er zemřel, bylo Onanovou povinností vzít si Erovu vdovu Tamar a zplodit s ní syna. Při styku s ní ale svoje sperma hodil na zem, protože jeho případný syn by byl považován za syna Erova. A za to ho Bůh zabil. To je fér, ne?

48. Divokej Bill: Malování (2003)
Co to je: Nejznámější balada lidových superstars z Úval, která dodržuje dvě ze tří pravidel frontmana Vaška Bláhy: „Nejdůležitější je dobrá, obyčejná a jednoduchá písnička.“ Popularitě písně napomohlo i mírně erotické video z bazénu. 
Klíčový úryvek: „Je to za náma, ty čteš poslední stránku, za náma, na zádech, za náma, už máš na kahánku, mezi náma, mi taky došel dech.“ 

47. Big Mountain: Baby I Love Your Way (1993)
Co je to: Skladbu napsal v roce 1975 Peter Frampton, britský pop rocker a někdejší teenagerská modla. V devadesátých letech si na ni vzpomněla kalifornská reggae parta Big Mountain, což jí zajistilo její jediný opravdu plošný zásek.
Klíčový úryvek: „Ó bejby, miluju, jaká jseš. Chci ti říct, že miluju, jaká jseš.“

46. Holki: Jsi senzační (2001)
Co je to:  Opravdu moc pěkný, chytrý a vůbec fajn kousek...
Klíčový úryvek: „Baby, ty jsi vážně senzační, bez tebe svět není legrační, s tebou se mám pořád čemu smát, prostě sedíš ke mně akorát.“

45. Karel Gott: Kakaová (1995)
Co je to: Mistr prý projevil zájem o píseň oslavující dívku snědé pleti v době, kdy právě s jednou prožíval milostný románek. Karel Svoboda a Karel Šíp stvořili tohle. Je to sice děs, ale furt lepší než Bílá liga.
Klíčový úryvek: „Blondýny, brunety, léta už tyhlety znám, pleť s tmavým odstínem hlavou mi nocí, dnem táhne dál, přepestrá škála je krás, nevím jak pro koho z vás, mně se teď fakticky líbí kakaová.“

44. Guns´n´Roses: November Rain (1992)
Co je to: Skladba trvající 8 minut a 57 vteřin je druhou nejdelší v diskografii kapely. Přesto se stala velkým hitem a velmi žádaným klipem na MTV. Axlovi spoluhráči, zejména Slash a Duff McKagan, přitom zpočátku nesouhlasili, aby kapela takový kýč vůbec nahrávala.

43. Karel Černoch a Filip Brabec: Víc než přítel (cca 1985)
Co to je: Poněkud obskurní duet Karla Černocha s malým chlapcem Brabcem, který by jen při troše nepozornosti mohl být interpretován jako poněkud pedofilní záležitost. „Měl svých osm let, o dost míň než já a ústa jak se patří výřečná, kde mají být fousy,  neměl vůbec nic.“ Nakonec se z toho ale naštěstí vyklube dojemný příběh o chlapci, co si našel svého tátu, který neví, že to je jeho táta. „Tenhle kluk měl nos stejný jako já a podobný oči, to poznat se dá.“

42. Eamon: Fuck It (I Don't Want You Back) (2004)
Co to je: Hudebně naprosto tuctový oplodňovák, který se proslavil pouze a jenom tím, že v něm Eamon sladkým hlasem zpívá jako dlaždič.  Jistě, je to svým způsobem velice netradiční a v mnoha směrech i revoluční pohled na žánr love songů, na druhou stranu, na takové novátory se můžeme akorát tak, abychom se drželi poetiky téhle písně, vysrat.
Klíčový úryvek:  „Seru na tebe, ty děvko.“

41. Janek Ledecký: Pěkná, pěkná, pěkná (1993)
Co to je: Vedla Iva Jahelky nejznámější zpívající právník se vyznává každé části dívčina těla zvlášť. K žádným prasečinkám naštěstí nedošlo.
Klíčový úryvek: „Pro tvý nohy v sobě najdu skrytý vlohy, nejsou to fámy, jsi tak pěkná, pěkná, pěkná.“
Věděli jste? Janek Ledecký na sebe kdysi prozradil, že svoje texty píše napřed v angličtině a pak je překládá do češtiny. Vysvětlovalo by to mnohé.

40. Petr Kotvald: Milujem se čím dál víc (1990)
Co je to: Kdysi populární diskotékový ploužák, v němž textař Pavel Cmíral pokořil rekord v četnosti nejvyprázdněnějších pseudobásnických obratů.
Klíčový úryvek: „Milujem se čím dál víc, báječní v rolích spiklenců, utrácíme sladké nic, to bohatství všech milenců.“
Filter doporučuje: Pokud hledáte veselé čtení, zkuste biografii Petra Kotvalda. „V roce 1986 Petr vystupuje z rozjetého rychlíku, plného šťastných refrénů a roztančených melodií. Jeden ze skladatelů mu dopisem jasně dává najevo, že takové neuváženosti se v životě nedělají. Krok se rovná zradě a někteří vlivní pronášejí ortel: Budiž zatracen!,“ píše se na Kotvaldově webu. Tyjo!

39. Spice Girls: 2 Become 1 (1996)
Co to je: Asi jediný opravdu úspěšný love song, který obsahuje otevřenou agitaci za bezpečný sex. A to konkrétně v momentě, kdy Emma Bunton vytasí verše „musíš být chytřejší, nasaď si to, nasaď si to.“
Věděli jste? Píseň vyšla na singlu v jiné verzi než na desce. Ta singlová neobsahuje obrat „chlapci a dívky patří k sobě“, protože proti tomu protestovala řada gayů a lesbiček. Fráze tedy byla vyměněna za povšechné „láska nás dá opět dohromady“. 

38. Petra Janů: Říkej mi (1988)
Co to je: Jedna z těch písní, co budou navždy ztělesňovat prázdnotu osmdesátých let. Umakartový socialismus, vysílání stanice Hvězda a tato drásává balada v klasickém patetickém stylu Karla Svobody.
Klíčový úryvek: „Má hlava zní včelím úlem, v lůžku náš důlek chráním a zahřívám.“

37. Hoobastank: The Reason (2003)
Co to je: Jediný opravdový hit kapely z Kalifornie, která od A do Z spadá do kategorie slušňácký post-grunge.
Věděli jste? The Reason zazněla i v závěrečné epizodě seriálu Přátelé.

36. Aleš Brichta: Dívka s perlami ve vlasech (1994)
Co je to: Když se řekne Omega, vybaví se dnes každému nejspíš Opel. Omega byla ale i maďarská skupina, jejíž věhlas v 70. a 80. letech sahal i mimo území Maďarska. A Aleš Brichta při natáčení svého debutového sóla Růže pro Algernon vytáhl jeden z jejich hitů.
Věděli jste? V originální verzi se skladba jmenuje Gyöngyhaju lány a v roce 1969 vyšla na albu s libozvučným jménem Tizezer lépés. Aleš Brichta byl v té době na prvním stupni základky.

35. Kylie Minogue & Jason Donovan: Especially For You (1988)
Co je to: Když Kylie hrála v mýdlové opeře Sousedé, scénář jí ukládal, aby si vzala svého seriálového přítele Jasona Donovana. Oficiální oslavou sňatku byl jejich společný duet, který zabodoval zejména v Británii a pro Kylie byl dlouhá léta nejúspěšnějším singlem kariéry.
Věděli jste? O Donovanovi je známo, že propadl slabosti pro bílý prášek. Jeho otec jednou prohlásil, že Jasonovým nosem proletěl koks v ceně středně velkého rodinného domu.

34. Josef Laufer: Sbohem lásko, já jedu dál (1986)
Co to je: Melodramatická balada od elegána s doutníkem, který proslul především tím, že natočil skladbu Dopis Svobodné Evropě – ódu na agenta StB Minaříka, co se pokoušel spáchat atentát na rádio Svobodná Evropa. Sbohem lásko, já jedu dál nemá s politikou nic společného, naopak – je to, jak Pepi Laufer sám říká, nestárnoucí hymna všech kamioňáků. 
Klíčový úryvek: „Plnou nádrž, prosím, je tu někde telefon? Haló?“

33. Bill Medley & Jennifer Warnes: (I've Had) The Time Of My Life (1987)
Co je to: „Moje Baby nebude sedět v koutě,“ řekne Patrick Swayze, drapne Jennifer Grey za paží a vleče ji na pódium, kde dívka, která byla ještě nedávno ohebná jako Václav Vydra, předvádí rodičům, že když ji vede muž jejího srdce, tančí jako anděl. A k tomu hraje tenhle song. Nevíte která bije? A kde jste strávili posledních dvacet let?

32. Scorpions: Still Loving You (1984)
Co je to: Ikonická milostná balada pro holky, které se v osmdesátých letech považovaly za vyznavačky metalu. Přestože je dnes spíš k smíchu, dostala se až na čtyřiašedesátou příčku americké hitparády.
Klíčový úryvek: „Stále tě miluji, stále tě miluji, potřebuji tvoji lásku, stále tě miluji, bejby...“

31. Wham!: Last Christmas (1984)
Co to je: Každý rok je to stejné. Jakmile zazní tahle skladba poprvé v rádiu, je jasné, že vánoce a všechny ty depresivní průvodní jevy jsou zase tady. Samotná písnička je přitom spíš o ztracené lásce. Skladba se přesto stala jednou z největších vánočních klasik, což kapela sama podpořila tím, že ji v době vánoční vydala na singlu hned tři roky po sobě.
Věděli jste: Vypočítavost písně vyvážili Wham! tím, že tantiémy z prodeje věnovali na boj proti hladomoru v Etiopii.
Kdo to předělal: Celá řada interpretů v rozmezí od Manic Street Preachers až po Crazy Froga, ale také dva korejští zpěváci, japonský herec a ruská popová skupina. 

Zbytek žebříčku, tedy třicet nejvlezlejších love songů, které to u nás vyhrály na celé čáře, najdete v únorovém čísle hudebního měsíčníku Filter. 

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

VIDEO: S exotickým jménem čeká na zázrak. Představuje se Sofian Medjmedj

Sofian Medjmedj

Zpěvák Sofian Medjmedj nejprve vydal singl TV Shows, který nahrál společně s Benem Cristovao ve studiu Abbey Road, nyní...

Jeden singl v žebříčku Billboardu ještě nic neznamená, říká Lounová

Zpěvačka Olga Lounová

Zpěvačka Olga Lounová vydává novou desku, kterou v pátek pokřtí v pražském Foru Karlín. Na koncert nazvaný Jsem...

Zesnulá zpěvačka Amy Winehouse opět vyrazí na turné, jako hologram

Amy Winehouse

Když zemřela v roce 2011 v pouhých sedmadvaceti letech, byl to pro hudební svět šok. Talentovaná Amy Winehouse však...Najdete na iDNES.cz