Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Bohumila Hrabala slisovali na uctivých 407 gramů papíru

  7:44aktualizováno  7:44
Výkony herců, dobře poskládaná mozaika monologů a zajímavá scéna zapojující do hry i hlediště složily v Divadle v Dlouhé reprezentativní ochutnávku spisovatelova světa. Hru 407 gramů z Bohumila Hrabala zrežíroval Jan Borna spolu s Miroslavem Hanušem.

Ze hry 407 gramů z Bohumila Hrabala | foto: Divadlo v Dlouhé

Ještě v rámci velkého loňského hrabalovského výročí stihlo pražské Divadlo v Dlouhé připravit hru nazvanou 407 gramů z Bohumila Hrabala.

Režisér Jan Borna a autor scénáře Miroslav Hanuš využili přednostně povídku Baron Prášil, kterou však doplnili o motivy z dalších (Podvodníci či Smrt pana Baltisberga) i motivy ze spisovatelovy korespondence. Střípek z prostředí sběrny papíru pojali podobně obrazně jako režisér Juraj Herz svůj krátký film z roku 1965 Sběrné surovosti.

Fotogalerie

Celá scéna se stala interiérem sběrny přeplněné poházenými novinami, dopisy i zmuchlaným papírem. Okolo uprostřed stojící váhy vibruje život a hlavně nezastavitelné věty stylově výřečných hrabalovských postav.

Herci se do svých rolí vžívají důsledně, vedle zásadních rolí vedoucího sběrny Miroslava Táborského („Hergot, je-li pánbů na světě, musí mít nervy jak provazy!“) a Haňti v podání Miroslava Hanuše zaujmou hlavně dvě sóla – Jaroslava Pokorná jako Tanečnice a křehká tramvajačka Hedvička Veroniky Lazorčákové (jejíž nohy by zasloužily zvěčnění „volejem a do zlatýho rámu“). I když nejsou všechny výkony úplně vyrovnané, dokáže patnáctka herců hezky souznít a vytváří mozaiku ne nepodobnou té z Herzova filmu.

Za povšimnutí však hlavně stojí, jak dokázali tvůrci nedějovou „hrabalovinu“ dobře natáhnout na více než dvě hodiny, aniž by ji zbytečně nastavovali vsuvkami či zvolňovali rytmus. Neoficiální podtitul „Oslava vyprávění“ je zde zcela namístě.

Řezání hlavy anděla

Výše zmíněné neplatí jen pro jednu část, slabší moment si 407 gramů z Bohumila Hrabala vybírá těsně po přestávce, slovní přetahovaná vysloužilé dvojice nad hrobem z již zmíněné povídky Podvodníci působí zbytečně rušivě a vůbec by zde být nemusela.

407 gramů z Bohumila Hrabala

Divadlo v Dlouhé

premiéra 29. listopadu 2014

režie: Jan Borna, Miroslav Hanuš

hrají: Miroslav Hanuš, Miroslav Táborský, Jaroslava Pokorná, Lenka Veliká, Martin Matejka, Michaela Doležalová, Veronika Lazorčáková, Martin Veliký, Pavel Tesař, Marie Turková, Čeněk Koliáš, Miloš Kopečný, Vlastimil Zavřel, Filip Cíl, Milan Potoček

Hodnocení­: 75 %

Hra dále zaujme nezvykle řešenou scénou, která z diváků dělá víc než jen pozorovatele. Rampa vedená z jeviště totiž půlí hlediště tak, že po ní může Haňťa přejíždět se slisovanými balíky až za zadní řady, kam se děj čas od času přelévá.

Mozaika vrcholí nezapomenutelnou scénou řezání hlavy anděla. A když přičteme vydařený poetický konec, lze kus označit za důstojnou oslavu jednoho dílka, ochutnávku specifického stylu našeho klasika a vůbec pozvánku do jeho světa, která má šanci zaujmout současné gymnaziální ročníky.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz