Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

3. bienále mladého umění má tentokrát mezinárodní charakter

aktualizováno 
- “ Zneklidnění bylo jedním z hlavních cílů naší výstavy,” říká kurátor Karel Srp,jenž se podílel a uspořádání již 3. bienále mladého umění. Bienále se opět koná v Domě U kamenného zvonu, oproti předešlým ročníkům ale prodělalo zásadní změnu – kromě českých výtvarníků se zde prezentují i umělci z celé střední Evropy. Chcete – li vědět, jaká je úroveň letošního ročníku a co bienále charakterizuje , klikněte na více informací.

Kurátoři Karel Srp a Olga Malá rozhodně udělali krok správným směrem, když se rozjeli po Evropě se záměrem rozšířit letošní bienále o zahraniční účast. Vždyť dialog a porovnání trendů se zahraničními kolegy může nejen samotným výtvarníkům, ale i publiku přinést cenné informace o moderním evropském uměním. Navíc konkurence, byť se jedná o umění, není nikdy naškodu.

"Nutná je konfrontace českých umělců se zahraničím. Takovou podobu bienále plánujeme i na příští rok a hodláme jej ještě rozšířit od další země," potvrzuje Karel Srp.

Takřka udivující je skutečnost, že výstava, přestože se jedná o umění z celé střední Evropy, nepostrádá jednotnou koncepci. A nezpůsobil to pouze výběre kurátorů, kteří se sice podle Srpových slov rozhodli sledovat určité téma, tedy různé vztahy k tělu, ať už jde o sexuální vztahy či vztahy k nejrůznějším deformacím a pohlavní identitě.  Autoři sami jakoby se dohodli nebo jakoby pracovali ve společných dílnách. Nutno podotknout, že mnozí autoři skutečně tvořili ve skupinách, což je dalším charakteristickým rysem letošního ročníku.  

Kvalita jednotlivých exponátů se dá pochopitelně poměřovat a bylo by pochlebovačné tvrdit, že všichni autoři stvořili kvalitní a jedinečné umění. Například plátna tandemu Markus Muntean a Adi Rosenblum působí takřka školácky. Dlužno říci, že čeští výtvarníci, a nejde o patriotistické stranění, předvedli na bienále to lepší,co je zde k vidění.

A co dalšího mají vystavená díla společného? Především návrat k příběhu, banálnímu, jindy zase závažnému, někteří autoři pojali doslovně, neboť na bienále se objevilo mnoho fotodokumentů a kreslených, takřka komiksově kýčovitých příběhů. Dalšími znaky bienále je touha po ideálním místě k žití, po ideální krajině či snaha výtvarníků uchopit otázky lidského osudu a viny.

Snad nejmarkantněji otázky viny a kolektivní zodpovědnosti můžeme vysledovat u Michala Kadlečka, který publiku předestřel několik pláten inspirovaných utrpením Židů v koncentračních táborech. Tuto kolekci pak doprovodil Dantovými slovy: Nejžhavější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo vidí bezpráví a mlčí."

Dalším společným jmenovatelem, který začíná pozvolna platit nejen pro samotné bienále, ale pro současné umění jako celek, je jakýsi hybridní přístup ignorující jakékoli formální kategorie – řada umělců plynule přechází z jedné do druhé a tak není neobvyklé, že jeden autor současně představuje malbu, fotografii,či audiovizuální instalaci.

Jak již bylo řečeno, úroveň exponátů je rozmanitá a jde o těch, které jsou schopny oslovit a vyburcovat až po ty, které jsou pouhou bezduchou a křečovitou pózou. Jestliže právě ony, nepočítaje zdejší výtvarnou scénu, jsou tím nejlepším, co středoevropské umění skýtá, tak si můžeme gratulovat a zlí jazykové musí sklapnout. V evropském kontextu totiž na tom není české mladé umění ještě tak zle.

3. bienále mladého umění : Dům U Kamenného zvonu, Staroměstské nám. 13, Praha 1; 22.10 - 9.1. 2000

autor: Michal Kadleček, z cyklu o koncentračním táboře

Skupina Kamera skura pózuje jako skupina Lunetic

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Najdete na iDNES.cz