Jindřich Růžička, Schody č. 252, 2008

Jindřich Růžička, Schody č. 252, 2008 | foto: GHMP

Představují se grafici, kteří si svou prací získali nejvyšší respekt

  • 2
Dvacet laureátů Ceny Vladimíra Boudníka představuje to nejlepší, co v české moderní grafice vzniklo. Jejich dílo ukazuje Galerie hlavního města Prahy.

Stejně jako třeba nedávno Czech Press Photo, slaví dvacáté výročí také prestižní cena pro tuzemské grafiky, jež od roku 1995 nese jméno Vladimíra Boudníka. A stejně jako Boudník sám, i tvůrci, kteří získali toto ocenění, patří k nejrespektovanějším jménům českého moderního umění. Jubilejní výstava se až do 24. května koná v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci.

Boudníkova cena se každoročně udílí žijícímu umělci za významný inovační přínos v oblasti umělecké grafiky. Aktuální expozice představí i ty, jejichž dílo i život se mezitím definitivně uzavřely. To je první nositel ceny Ladislav Čepelák, Jan Kubíček, jenž byl oceněný v roce 1999, Zdeněk Sýkora (2008) a Oldřich Kulhánek (2012).

Vladimír Boudník z grafiky učinil experimentální laboratoř a povýšil ji na jazyk avantgardy. Díky němu se grafika na počátku šedesátých let osamostatnila, vyvolala širokou vlnu zájmu v řadách malířů a sochařů, kteří „nezatíženi“ oborem přicházeli s novými koncepcemi a experimenty. Když v roce 1996 přebíral cenu Dalibor Chatrný, jmenoval mezi devízami tvořícími podstatu umění mimo jiné ochotu kdykoliv překročit hranice zažitého.

Mezi další laureáty patří Alena Kučerová, Eduard Ovčáček, Michal Cihlář, Marie Blabolilová nebo Jiří Anderle. Pro všechny se grafické médium – ať již v poloze tradičních klasických, nebo digitálních technik – stalo nezastupitelným, svrchovaným uměleckým prostředkem.

Zatím posledním držitelem ceny je Jindřich Růžička. Dvacítku oceněných a vystavovaných umělců tak symbolicky uzavírá student právě Ladislava Čepeláka, který Cenu Vladimíra Boudníka získal jako první.