Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi 1001 komiksů, jež musíte přečíst, se probojoval i Čtyřlístek

  13:45aktualizováno  13:45
Údaje o tisíc a jednom komiksu posbíral a uspořádal téměř sedmdesátičlenný tým odborníků pod vedením britského editora Paula Gravetta do obsáhlé knihy, která právě vyšla v českém překladu.

Z obálky knihy 1001 komiksů, které musíte přečíst než zemřete | foto: Plus

1001 komiksů... (obálka)

1001 komiksů... (obálka)

Kniha 1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete, je dalším dílem ve světě populární a i u nás hojně vydávané ediční řady příruček, které s nadsázkou stanovují "kánon" toho kterého oboru.

V minulých letech jsme se tak mohli dozvědět, jak by naše smrt byla předčasná, pokud bychom před jejím příchodem neviděli 1001 filmů, nepřečetli 1001 knih, neposlechli si 1001 hudebních alb, ale například také neochutnali 1001 značek piv.

Kořeny už v historii Svaté Rusi

Autoři postupují chronologicky a postupně představují komiksy skutečně z celého světa. Kromě velmocí v čele se Spojenými státy, Japonskem a Francií máme k dispozici profily komiksů z Afriky, Jižní Ameriky nebo Indie, o evropských zemích nemluvě.

Fotogalerie

Kdo by se domníval, že komiks jako žánr je výdobytkem posledních řekněme osmdesáti let, bude překvapen. Vůbec nejstarší díla, která podle autorů vykazují komiksové prvky, jsou Lásky pana Tupohlavého od Švýcara Rodolpha Töpffera z roku 1837 a o sedmnáct let mladší Dramatická historie Svaté Rusi slavného francouzského výtvarníka Gustava Dorého.

Mezí na opačné straně časové přímky, po kterou kniha sahá, je i u nás vloni vydaná Habíbí Craiga Thompsona. Mezi těmito krajnicemi se kniha hemží klasickými "střílečkami" superhrdinů, vědeckofantastickými náměty z dalekých galaxií, zvířecími motivy, příběhy z nedávné i mnohá tisíciletí vzdálené historie i příběhy ze žhavé současnosti včetně populárních obrazových reportáží.

Vše je samozřejmě bohatě ilustrováno jak titulními listy prvních vydání, tak v mnoha případech reprodukcemi celých stran.

Přehledné rozdělení

10 českých komiksů (které musíte přečíst, než zemřete)

Alois Nebel
Čtyřlístek
Ferda Mravenec
Muriel a andělé
Rychlé šípy
Skutečný příběh Cílka a Lídy
Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše
Volemanovy příhody
Vzpoura mozků
Zuzanka a její svět

Konstrukce hesel - neboť vskutku jde ze všeho nejvíce o encyklopedii - je přehledná. V záhlaví uvádí v české verzi název díla, respektive celé série, rok vydání, jména autora scénáře i kreslířů včetně jejich dat narození, originální název v "mateřském" jazyce, žánr a nakladatelství, které komiks poprvé vydalo.

Přesah do jiných žánrů dokreslují zmínky, jaká jiná díla (samozřejmě zejména filmy a televizní seriály) ten který komiks inspiroval. Skvělým dodatkem pro českého čtenáře je nakladatel a datum vydání překladu. Významnější díla doprovází ještě seznam podobných komiksů, názvy pokračování sérií nebo další doporučené práce téhož autora. Samotný text je vždy mixem popisu děje, charakteristiky postav a okolností, za kterých komiks vznikl.

Generace, která sbírala "ábíčka"

Redaktor českého vydání Ondřej Müller si pochvaluje velkorysost editora Paula Gravetta, že dal svolení zařadit do knihy i deset vybraných domácích děl. Autorem těchto hesel je Tomáš Prokůpek.

Ústřední motiv komiksu Vzpoura mozků, loď Prométheus

Ústřední motiv komiksu Vzpoura mozků, loď Prométheus

Kromě všeobecně proslulých komiksů Káji Saudka, Jaroslava Foglara nebo Čtyřlístku se tak do světového kontextu dostal třeba obrázkový příběh Josefa Lady Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše z roku 1922.

Komiksy milované generací dnešních čtyřicátníků, kteří je znali ze zadní strany časopisu ABC, reprezentuje slavná Šorelova a Kobíkova Vzpoura mozků a mezi díly z poslední doby nechybí populární Alois Nebel či Voleman.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz