PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

  22:59aktualizováno  22:59
Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza Kostková a Marek Eben, i nově, protože vedle charity a změny hlasování v semifinále se přidá večer k výročí vzniku státu. Ovšem první díl si překvapení zakázal.

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům | foto: ČT

Navenek se zdá sestava pestrá. Souboj svedl herečky Pavlu Tomicovou, Danielu Šinkorovou a Veroniku Arichtevu, zpěvačku Moniku Bagárovou a moderátorku Danielu Písařovicovou, z mužů bojují olympionik David Svoboda, zpěvák Adam Mišík, moderátor Dalibor Gondík, herec Jiří Dvořák a komik Richard Genzer, jenž nahradil zraněného Václava Koptu.

Sázkaři prorokují výhru Dvořákovi, diváci zase milují outsidery, ovšem zahajovací ča-ča ani waltz nejsou zrovna tance, ze kterých se dá vyčíst, kdo bude nejzábavnějším rebelem. A právě buřiče už přešlechtěný formát, v němž moderátorka nechce „rušit to krásné dojetí“,  potřebuje jako sůl.

Fotogalerie

Vlastně jen porota, ač v úvodním kole rozdávala hlasy nanečisto, se občas dopustila nesmlouvavějšího tónu, za což byla Kostkovou zpravidla peskována, protože „my jsme byli okouzleni“. Přitom právě a pouze odborní porotci drží StarDance nad blátivými vodami zábav typu Tvoje tvář má známý hlas, kde jury hýří nadšením, tleská vestoje a co chvíli prohlašuje, že „to tu ještě nebylo“.

Jistěže bylo, i ve StarDance už bylo všechno, a dvakrát. Zdvojené medailonky - první stylizovaný, druhý z tréninků. Zdvojené posuzování, slovní a bodové. Zdvojené zpovídání soutěžících, po tanci a poté v zákulisí. Ale hlavně slovník dávající na vědomí, že tohle je jiná, vytříbenější, ušlechtilejší, „lepší“ podívaná.

Takže se neustále zdůrazňuje noblesa, chválí elegance, připomíná prestiž, opěvuje kolektiv. Kdyby se rozdávaly medaile za fráze, bronzovou má „je to pro mě čest“, stříbrnou „beru to jako výzvu“ a zlato si jednoznačně připisuje „užívání si“ ve všech osobách: Já si to užívám, my si to užijeme, vy si to užijte.

V záplavě pozitivní uhlazenosti se člověku zasteskne třeba jen po jednom jediném osvobozujícím, spontánním jadrném slovu. A protože nic takového StarDance nepovoluje, je divák vděčný za každý uměřený Ebenův žert, za nímž stojí zjevná příprava spolehlivého profesionála.

Zkrátka uměle pěstovaná svátečnost StarDance už dospěla do bodu, kde by se měla zastavit a vrátit zpátky k podstatě, tedy ke hře. Protože vznešené „výzvy“ splývají, kdežto hráči, kteří přiznají, že si od tance slibují hlavně kila dolů a že to vůbec neberou tak smrtelně vážně, dělají pořadu nejlepší službu.


Nejčtenější

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

VIDEO: Takto se točila parodie na Harryho Pottera se Zemanem a Babišem

Parodie Harry Potter a kámen mudrců s Milošem Zemanem.

Hitem internetu se stalo video autorů Michala Orsavy a Michaely Lovecké. Jejich parodie na Harryho Pottera, kde...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Dětský časopis narazil se svatbou, již mohou mít dvě mámy i dva tátové

Ukázka z dětského časopisu Raketa (na téma hendikepy, Tvůj soused kyborg)

Časopis Raketa učí malé děti, jak se ve světě nebát odlišností. I když označit Raketu za pouhý časopis v době, kdy...

Vítězný snímek Czech Press Photo nemusí ukazovat mrtvé mládě

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co...

Další z rubriky

VIDEO: Zase tu někdo dupe. V létě dorazí Godzilla II Král monster

Trailer k filmu Godzilla II Král monster

Země se znovu bude otřásat pod kroky obrovitých příšer. Po filmech Godzilla či Kong: Ostrov lebek dorazí 6. června 2019...

Bude tančit dál? Herec Jiří Dvořák prozradí v pořadu Za scénou

Jiří Dvořák a Lenka Nora Návorková ve StarDance IX

Diváci i porota v sobotu večer zvolili za krále tanečního parketu herce Jiřího Dvořáka. K titulu se v pořadu České...

VIDEO: Takto se točila parodie na Harryho Pottera se Zemanem a Babišem

Parodie Harry Potter a kámen mudrců s Milošem Zemanem.

Hitem internetu se stalo video autorů Michala Orsavy a Michaely Lovecké. Jejich parodie na Harryho Pottera, kde...

Najdete na iDNES.cz