David Gaydečka

David Gaydečka | foto: Foto: Archiv D. Gaydečky

Zvali jsme i Rolling Stones, říká jeden z organizátorů koncertu Pocta VH

  • 1145
"Občas levá ruka nevěděla, co dělá pravá," řekl iDNES.cz o hektické přípravě koncertu, který začne v pátek v půl šesté večer ve všech prostorách paláce Lucerna, jeden z jeho organizátorů David Gaydečka.

Jak brzo po smrti VH vznikla myšlenka tento koncert uspořádat? A dá se ještě "vystopovat", kdo s nápadem přišel jako první?
Hlavními iniciátory byli Dagmar Havlová, Havlova švagrová, Jindra Zemanová a Vladimír Hanzel, bývalý tajemník pana prezidenta. Myšlenka se zrodila někdy v neděli pozdě večer či v pondělí ráno. První zásadní organizační schůzka, které jsem se zúčastnil, proběhla v pondělí v 18 hodin. Dozvěděl jsem se o ní od kolegy Jakuba Mejdřického.

Měli jste od začátku jasnou představu o tom, že bude akce tak velká, že zaplní všechny prostory paláce Lucerna?
Nabídka zapojit celý palác Lucerna přišla ze strany rodiny Havlových již na začátku. Jestli se jej podaří zaplnit programem, to nikdo nevěděl.

David Gaydečka

Pomyslně sedí na dvou židlích, které ale často spojuje v jednu. Je majitelem agentury Joe's Garage, promotérem, pořadatelem či dramaturgem mnoha koncertů a festivalů (United Islands, Blues v lese, Prague International Blue Night). Je vydavatelem elektronického hudebního časopisu Crossroads.

Na druhé straně se angažuje v občanských aktivitách, jako byla například podpora americké základny v Brdech nebo je sdružení Opona, které se snaží varovat před nástrahami totality a možnými formami jejího návratu. Pod touto hlavičkou v roce 2009 spoluorganizoval velké oslavy 20. výročí pádu komunismu v naší zemi, spojené mimo jiné s velkým koncertem na Národní třídě.

Jakým způsobem vznikala dramaturgie koncertu? Vzali jste si jako příklad některé předcházející akce spojené s VH?
Dramaturgie vznikala kolektivně. Někteří účinkující se ozvali sami, že by rádi pro Václava Havla zahráli. Většinu jsme pak oslovovali s Lubomírem Schmidtmajerem, Jakubem Mejdřickým, Jindrou Zemanovou a Vladimírem Hanzelem. S každou částí programu někdo pomáhal. Inspiraci asi zapřít nelze. Snažili jsme se, aby akce byla dobře zorganizována a zároveň byla spontánní a neformální, což prý u narozeninových oslav bylo často Havlovým přáním.

Předpokládám, že se zpráva o pořádání koncertu mezi muzikanty a dalšími umělci rychle rozkřikla a museli jste hodně vybírat. Co bylo základním klíčem k tomu nejužšímu výběru?
Snažili jsme se co nejvíce o to, aby se akce zúčastnili ti, které měl Václav Havel rád, kteří mu už někde hráli, kteří k němu měli osobní vztah. A pak nám přišlo správné pozvat třeba i ty, kteří měli rádi Václava Havla a třeba by ho tím i překvapili.

Co byl největší problém při přípravě koncertu?
Že se nestihlo zorganizovat standardní tým, který by seděl na jednom místě a měl by čas se o věcech radit. Celé to vznikalo spontánně a často takzvaně levá ruka nevěděla, co dělá pravá.

Kontaktovali jste taky některé zahraniční umělce, kteří jsou známí svým přátelstvím s Václavem Havlem nebo obdivem k němu?
Mně to osobně nedalo a telefonoval jsem basistovi Rolling Stones a snažil jsem se skrz něho vzkázat celé kapele, že by bylo hezké, kdyby přijeli v pátek do Prahy. Pak se ozval ale Ivan Král a prostor pro někoho v podstatě ze zahraničí se v programu obsadil. Ivan takřka hodinu po prvním telefonu odjel na letiště a přiletěl do Prahy, aby zahrál. Prý je v Praze i Suzanne Vega, ale nevíme, jestli přijde zahrát. Možná ano. Potkali se s Ivanem prý na letišti a bavili se o tom, že když to jejich program umožní, že by společně zahráli. (rozhovor s Ivanem Králem čtěte zde)

Jaký vy osobně jste měl vztah k Václavu Havlovi? Znali jste se?
Měli jsme možnost spolupracovat a využít jeho pomoci při organizaci 20 let bez opony u příležitosti 20. výročí sametové revoluce na Albertově a Národní třídě. Tehdy díky němu zazpívala na Národní třídě Joan Baezová. Tak mu i takový koncert jako dnes vlastně dlužíme. Osobně jsme se několikrát potkali, ale nerad bych to zneužíval k tvrzení, že jsme byli přátelé, jak to dnes spoustě lidí připadá. Každé z těch setkání bylo pro mě významným okamžikem, neboť si Václava Havla a jeho příběhu velice vážím! Kolegové, co akci iniciovali, a další lidé se s ním znali mnohem blíže.

Plakát koncertu Pocta Václavu Havlovi