Zpráva ze vzdálené planety Pluto

V jedné ze skladeb nového alba Slowthinking vzdává skupina Ecstasy Of St. Theresa hold planetě Pluto. Nejvzdálenější planetární objekt sluneční soustavy je složen patrně z oblak plynů. Zkuste tam přistát. Pevnou půdu pod nohama nenajdete. Obraz neuchopitelného Pluta lze vztáhnout i na muziku původně kytarové skupiny Ecstasy Of St. Theresa.

Ta byla v devadesátých letech jedním z mála českých vyslanců ve Velké Británii a posléze kolem sebe vytvořila silné hudebně magnetické pole.

Podobně jako rozmlžené Pluto se „Extáze“ pohybuje na okraji hvězdné soustavy českého popu, přitom si bez jejího gravitačního vlivu nelze tuzemskou scénu představit. Nikdo tady neumí proměňovat zvuky v hudbu tak jako skladatel a muzikant Jan P. Muchow, jemuž sekunduje zpěvačka Kateřina Winterová s přizvanými hudebníky.

Výsledkem jsou netradiční formy písní, naplněné pocitem prostoru a pomíjivým tokem nálad. Skladby drží pohromadě díky tichému vnitřnímu rytmu či kontrastu mezi jemnými akordy piana a hustým deštěm bicích (Sensor). Další skladby formuje neviditelná ruka, která v nahrávce Sychro zvolna přisypává do úvodního ticha zvuky, tóny, a z nich pak postupně skládá hudební obraz. Naopak píseň Local Distortion překypuje energií; je to kontinent neklidu, ze kterého stále tryskají gejzíry zvuků, třeskají svazky trubek i zvolání Kateřiny Winterové.

V porovnání s předchozími tituly je na albu Slowthinking snad nejvíc písní, avšak - jak již řečeno - písní značně netypických. Snímek www.eost.pluto se dá přirovnat k elektronickému swingu: kytary kreslí motivek, do kterého „pípá“ vesmírná vysílačka, frázuje tu rapper, zatímco zpěvačka

ECSTASY OF ST. THERESA
Slowthinking
(2002)

1. Sychro
2. Local Distortion
3. I'm (Not Really) Optimistic
4. Miss Underloops I.
5. Bass 2
6. Good At Frost
7. Plain.Com
8. Then I'd Have Less Time For Myself
9. Miss Underloops II.
10. Happy R
11. Pluto
12. Sensor
13. Miss Underloops III.
opakuje sugestivní melodický slogan hlasem Marylin Monroe z filmu Někdo to rád horké.

V Plain.com zase Winterová připomíná severskou šamanku Björk, která se zmocňuje muziky s nespoutanou invencí. Rozmanitost alba podtrhuje snímek Than I'd Have Less Time For Myself, ve kterém rozpráví hostující klarinet Tomáše Dvořáka (alias Floexe) s hlasem Winterové, zatímco Happy R je hit, úžasný kosmický soul s praskavými zvuky „poničené“ desky.

Na rozdíl od předchozí desky In Dust3 z roku 1999 přibylo živých nástrojů včetně violoncella, kontrabasu a samozřejmě kytar. Muzika dostala ostřejší obrysy a přiblížila se tvaru, který bychom mohli nazvat baladou třetího tisíciletí (Good At Frost či Plain.com) nebo psychedelickým funkem z planety Pluto (Bass 2).

Ale nejlepší bude, když si tuto fantastickou desku poslechnete sami. Je to muzika takřka nepopsatelná, přesto vybroušeně stylová i sdělná. Na vytříbené desce Slowthinking se „vzdálená planeta“ Ecstasy Of St. Theresa dostala asi na orbitu nejbližší k masám, aniž přestala tvořit muziku, kterou nikdo jiný nedělá. A to je výkon, který se v tuzemsku často neopakuje.

Kateřina Winterová, zpěvačka Extasy of St. Tereza

Jan P. Muchow

Jan P. Muchow a Kateřina Winterová

Plakát ke koncertu EOST

Jan P. Muchow při on-line rozhovoru v redakci iDNES (leden 2001).

Jan P. Muchow při on-line rozhovoru v redakci iDNES (leden 2001).

Jan P. Muchow během on-line rozhovoru v redakci iDNES (leden 2001).

Jan P. Muchow během on-line rozhovoru v redakci iDNES (leden 2001).

Jan P. Muchow během on-line rozhovoru v redakci iDNES (leden 2001).

Jan P. Muchow během on-line rozhovoru v redakci iDNES (leden 2001).

Jan P. Muchow při on-line rozhovoru v redakci iDNES (leden 2001).

Archivní snímek kapely The Ecstasy Of Saint Theresa (EOST) z roku 1991.

Media party - Jan P. Muchow.

Skupina Ecstasy Of Saint Theresa.

Ecstasy Of Saint Theresa: Slowthinking. Obal alba.