Zoologické oddělení

Praha - V závěru sálu je vystaven model "živoucí fosilie" - latimerie podivné (Latimeria chalumnae), o které se předpokládalo, že vyhynula před 65 miliony let, avšak byla znovuobjevena v roce 1938 u pobřeží jižní Afriky. Její objev se stal senzací pro zoology a paleontology celého světa.


Zoologická expozice
Hlavní budova Národního muzea - 2. patro (plán výstavních sálů ve 2. patře)
spojení: metro A/C - stanice Muzeum, tramvaj 11 - stanice Muzeum (orientační plánek)
informace: tel. 244 97 111 (159, 352, 376), fax 222 46 047, 242 26 488
otevřeno po - ne 9:00 - 17:00, zavřeno každé první úterý v měsíci
vstupné do hlavní budovy: dospělí 60 Kč, se slevou 30 Kč, děti do 6 let zdarma, rodinné vstupné 50 Kč
každé první pondělí vstup zdarma



Velekrab japonský (Macrocheira kaempferi), největší korýš světa
 

Zoologická expozice je umístěna v sedmi sálech 2. patra. Je v ní vystaveno kolem 5 000 exponátů, seřazených podle zoologického systému od jednobuněčných prvoků po vývojově nejpokročilejší savce. Před vchodem do expozice z ochozu Panteonu zaujme ve výklenku obrovský velekrab japonský (Macrocheira kaempferi).

V prvním sále - expozici bezobratlých, stojí za pozornost návštěvníka obrovská mořská houba - Neptunův pohár (Poterion neptuni), či schránka mlže zévy obrovské (Tridacna gigas). Entomologická sbírka, jedna z největších na světě, se může pochlubit např. exponátem největšího známého motýla (Thysania agrippina).

Ve druhém sále jsou přehledně vystaveni zástupci kruhoústých paryb a ryb. Modely žraloků kladivouna (Sphyrna mokkaran) a žraloka modrého (Prionace glauca) upoutají každého návštěvníka. V závěru sálu je vystaven model "živoucí fosilie" - latimerie podivné (Latimeria chalumnae), o které se předpokládalo, že vyhynula před 65 miliony let, avšak byla znovuobjevena v roce 1938 u pobřeží jižní Afriky. Její objev se stal senzací pro zoology a paleontology celého světa.

Zoologická expozice pokračuje plynule třetím sálem s nižšími obratlovci - obojživelníky a plazy. Pět metrů dlouhá anakonda velká (Eunectus murinus) a kobra královská (Naia hannah) patří mezi největší žijící hady. Velmi vzácným exponátem je preparát plaza - hatérie (Sphenodon punctatus), další "živoucí fosilie", která , v takřka nezměněné podobě, přežila od druhohor až do současnosti.



Čtvrtý sál věnovaný ptákům upoutá velkým modelem vyhynulého obrovského ptáka Moa (Dinornis maximus), dosahujícího výšky cca 3 metry, jehož poslední jedinci byli vyhubeni po příchodu prvních Evropanů na Nový Zéland. Ve vitrině je možné vidět exponáty již vyhynulých nebo ohrožených druhů, např. kachny labradorské (Camptorhynchus labradoricus), papouška sovího (Strigops habroptilus), dronte mauricijského (Raphus cucullatus), pocházejícího z ostrova Mauritius a jehož rekonstrukce v životní velikosti je světovou zvláštností.

Expozice pokračuje pátým sálem, ve kterém jsou vystaveni zástupci 300 druhů savců z celého světa.. Dominuje mu 22,5 metru dlouhá a 4 030 kilogramů těžká kostra velryby - plejtváka myšoka (Balaenoptera physalus), pocházející z Norska. Unikátní na středoevropské poměry je také kolekce australských primitivních savců.

Samostatný rohový sál je věnován primátům a opicím s vzácným exponátem ksukola ocasatého (Daubentonia madagascarensis) z ostrova Madagaskaru.

Poslední sál prezentuje českou zvířenu, řazenou podle ekologických hledisek. Vystavené exponáty jsou seřazeny podle prostředí, které obývají (vodní toky, bažiny, rybníky, smíšené a listnaté lesy, horské oblasti a prostředí v těsné blízkosti lidských obydlí - zahrady, parky). Podstatnou část představují exponáty ptáků, které zastupují asi 190 druhů žijících na území České republiky. K zajímavým exponátům patří například preparát rysa, zastřeleného v roce 1835 blízko Tábora, poslední kus tohoto druhu na našem území nebo norka evropského, zastřeleného v roce 1896 v blízkosti Jindřichova Hradce.

 

Zoologické oddělení