Cannes 2006 - uzavřený český stánek

Cannes 2006 - uzavřený český stánek - Uzavřený český stánek na 59. filmovém festivalu v Cannes (květen 2006) | foto: Markéta Šantrochová, ČTK

Znechucení filmaři jdou po Jandákovi

  • 109
České filmaře znechutil údajně likvidační přístup politiků ke kultuře poté, co Sněmovna neschválila novelu zákona. Jejich terčem nyní je ministr kultury Jandák.

Poslanci v úterý nepřehlasovali veto prezidenta a neschválili novelu zákona na podporu kinematografie. - více zde

"Česká kinematografie má dlouhodobě jeden z nejhorších systémů podpory v Evropě. Filmový průmysl odvádí na daních vysoké částky, zatímco podpora české filmové tvorby ze strany státního rozpočtu je nulová," stojí v novém stanovisku filmařů.

Pod prohlášení se podepsali zástupci desítky oborových organizací a institucí včetně České filmové komory, Asociace producentů v audiovizi, Unie filmových distributorů, České filmové a televizní akademie a šesti dalších subjektů.

Nezávislá studie vypracovaná na objednávku ministerstva kultury podle nich uvádí, že příjmy do státního rozpočtu z filmového průmyslu za poslední zdaňovací období tvoří 1,4 miliardy korun.

"Český film dlouhodobě reprezentuje českou národní kulturu a podporuje naši identitu v Evropě. Je hanbou našich politiků, že česká filmová tvorba zůstává jedinou kulturní oblastí bez přímé státní podpory odpovídající jejímu významu," píše se v textu.

Filmaři také obvinili ministra kultury Vítězslava Jandáka, že před hlasováním o schválení nového zákona o kinematografii "zradil český film", když údajně poslancům řekl: "Rozhodněte se, buď ho přijmete, nebo nepřijmete. Mně už je to po pěti měsících jedno, vám řeknu upřímně."

Šlo o zákon, o kterém ministr Jandák prohlašoval, že je jedním z nejdůležitějších v jeho práci na ministerstvu, dodali filmaři.

Zástupci asociace producentů budou chtít po Jandákovi vysvětlení, jakým způsobem zákon v parlamentu obhajoval a proč před hlasováním řada sociálnědemokratických poslanců z jednací místnosti odešla a další se zdrželi hlasování. "Chceme, aby vyvrátil podezření z korupce," řekl předseda asociace Pavel Strnad.

Ministr naopak připomněl, že se mu novelu podařilo ve Sněmovně prosadit tehdy, když ji poslancům vrátili senátoři, a vyčetl současně filmařům, že nebyli v úterý ve Sněmovně, aby svou přítomností upozornili poslance na význam zákona.

Předložená novela měla zhruba ztrojnásobit částku určenou na podporu nových českých filmových projektů z nynějších 70 na 220 milionů korun ročně. Zatímco filmaři ji podporovali, nelíbila se ale televizím ani provozovatelům kin a videopůjčoven.

Zákon předpokládal, že majitelé kin by odváděli do fondu dvě procenta z výnosů ze vstupného, distributoři video a DVD nosičů tři procenta z výnosů, televize tři procenta z výnosů reklamy a teleshoppingu. Veřejnoprávní televize, která reklamu utlumuje, měla odvádět půl procenta ročně.

Prvním protestem proti neschválení novely zákona na podporu kinematografie bylo uzavření českého stánku na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Okamžitě také přestává fungovat České filmové centrum. Asociace ho založila před pěti lety s cílem propagovat český film v zahraničí.

O dalším protestu uvažoval producent Ondřej Trojan, který se nechal slyšet, že stáhne Hřebejkův nový film Kráska v nesnázích ze soutěže letního karlovarského filmového festivalu. Zatím však není známo, zda tak skutečně učiní.

,