Ze seriálu Znamení koně

Ze seriálu Znamení koně | foto: ČT

RECENZE: Z novinky Znamení koně se líhne stará známá Dobrá voda

  • 34
Malý moravský western. Tak přezdívá režisér Milan Cieslar novému seriálu Znamení koně, jejž natočil ve spolupráci brněnské ČT a zlínských ateliérů. Koňácká sága obsadí třináct večerů ČT1. Začala v pátek večer.

Seriál Dobrá voda z roku 1982 se jen za posledních deset let opakoval třikrát; při první repríze překračoval milion diváků a ještě při té loňské, v nedělním poledním čase, jich bylo přes půl milionu.

Deset morových ran

Proč byla před premiérou nového seriálu Znamení koně řeč o staré Dobré vodě? Protože obliba pamětnické série slibuje divácký zájem i tematicky blízké novince.

Ze seriálu Znamení koně

Ostatně podobnost obou "koňáckých" kronik bije do očí. V Dobré vodě choval koně inženýr Hovora, ve Znamení koně je na své farmě trénuje s rodinou Jan Hora. Hovora o koně bojoval s předsedou státního statku, Horovi s konkurenčním farmářem. Zbytek zápletky v obou případech vyplní vztahy a dostihy, což lze vyčíst i ze znalosti pouze prvních sedmi dílů z celkových třinácti, jež Znamení koně obsahuje.

Ano, jde o takzvaně klasický seriál, což znamená zejména důkladnější přípravu, pracnější realizaci, bohatší prostředí a filmovější vyprávění než u telenovel. Ovšem Znamení koně nepsal zkušený Jiří Hubač, jenž s Dobrou vodou relativně zručně prokličkoval mezi nejkřiklavějšími požadavky totalitní doby, nýbrž Roman Kopřivík (dřívější dramaturg Rodinných pout) a Marcela Kopecká (jedna ze scenáristek Ordinace v růžové zahradě). Což je přece jen trochu jiná řemeslná průprava a z výsledku je to znát.

Ze seriálu Znamení koně

Civilně příjemný Richard Krajčo v "koňáckém" prostředí.

Snad strach z povrchnosti léčený zjevnou snahou, aby se na obrazovce stále něco dělo, ústí v opačnou krajnost. Vrší se drama na drama, problém na problém, slzy na slzy, což nedává divákovi chvíli na vydechnutí a hlavně působí uměle. Jeden z hrdinů se nedožije druhého dílu a tím odstartuje deset morových ran. Policie, mafie, nevěra, dluhy, exekuce, požáry, ztráta koní... až si hrdinka v sedmém dílu vzdychne, že "ty poslední týdny byly jako zlý sen". I ve Zdivočelé zemi, ač pod vražednějším politickým tlakem, našli seriáloví koňáci lidsky přirozené chvilky úlevy.

To je hezký pohled!

Nechybějí ani novodobé banality českých seriálů od ruských mafiánů po zámecké pány z exilu. Na druhou stranu přibylo několik nosných postav: zhýčkaná městská puberťačka tvrdící otci, že ji matčin nový přítel "šmíruje v koupelně", či jeden z dědiců statku v podání netypicky využitého Jiřího Mádla. Coby jeho nevlastní bratr stojí v popředí příběhu Richard Krajčo, který díky své fotogenické přitažlivosti dává zapomenout na trochu teatrální, přepjatě názorné výrazy amerického seriálového herectví.

Ze seriálu Znamení koně

Věcnou zemitost vnáší do série katastrof Valérie Zawadská coby zaměstnankyně Horových a nepopiratelnou hereckou královnou, již by měli tvůrci pozlatit, je Vilma Cibulková v roli náhlé vdovy lovící ze skříní další a další kostlivce. Právě hereččin portrét vzdorovité síly pod křehkou fasádou připisuje seriálu body nad běžný průměr.

Škoda jen modelové stavebnice s kastami "hodných" a "zlých", navíc odvozené od Monteků a Kapuletů: dva znesvářené rody, zde "koňácké" konkurenty, by opět mohli smířit jejich potomci. Vývoj, jejž divák odhadne od druhého dílu, počínaje výměnou rolí bratrů a konče milostnou jiskrou, se v sedmém už pomalu naplňuje.

Nicméně vyčítat seriálu průhlednost je jako zazlívat ohni, že pálí. Znamení koně je alespoň solidně natočené, přitažlivě obsazené a ve své sázce na reálná prostředí uprostřed přírody znamená příjemnou změnu, i když koní mohl seriál využít víc – a nejen na způsob statistů.

Ze seriálu Znamení koně

Tereza Voříšková v seriálu Znamení koně

Ovšem když se Tereza Voříšková s koněm brodí vodou, řekne si zálibně s Krajčovým hrdinou nejeden divák: "To je hezký pohled!" Třeba to seriálu stačí.

Znamení koně
ČT, režie Milan Cieslar, hrají Richard Krajčo, Vilma Cibulková, Oldřich Navrátil, Tereza Voříšková, Jiří Mádl, Bolek Polívka, 13 hodinových dílů
Hodnocení MF DNES: 60 %