Zloději berou encyklopedie z knihoven

Možná tu situaci znáte. Přijdete do knihovny a zasednete k počítači, abyste si našli knihu, kterou potřebuje. Na monitoru se vám objeví, že není půjčená, jdete ji vyhledat do regálů, ale pátráte marně. Knihy se z knihoven ztrácely a ztrácejí.

Od zavedení kamerových systémů nebo bezpečnostních kódů ubylo knih ukradených přímo z regálů, problémem dále zůstávají čtenáři, kteří zapůjčené publikace nevracejí zpět.

"Do knihovny chodím. Studuju vysokou školu a musím hodně číst. Jednou jsem to risknul a knížku nevrátil ani po třetí upomínce. Když mi pohrozili, že to dají k soudu, raději jsem ji přinesl," svěřil se student pedagogické fakulty, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Zajímavý případ s vrácenými knihami řešili na začátku října v Městské knihovně v Táboře.

"U vchodových dveří jsme našli tašku knížek zřejmě ukradených z naší knihovny. Měli jsme je v evidenci, ale nikdo si je nepůjčil," poznamenala ředitelka Alena Otrubová. "Možná to byl dárek k Týdnu knihoven, který právě v té době začínal," dodala s úsměvem.

Několik knihoven hlídají kamery
Zavedení kamer a bezpečnostních rámů je finančně náročné, proto ne všechny knihovny si je pořizují.

"Na zabezpečovací systém bychom potřebovali přes tři sta tisíc korun a ty nemáme, ale nedá se říci, že by počet ukradených knih dramaticky rostl. Dříve mizely hlavně detektivky a další beletrie. Nyní se nejvíce kradou drahé encyklopedie a naučné knihy, které stojí pět set korun a více," poznamenala ředitelka Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích Ivana Parkosová.

Proti zlodějům pomáhají i ochranné kódy
Nejlépe je chráněna Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, kde nechybí ochranné kódy na knížkách. Kdyby chtěl čtenář odnést nepozorovaně knihu v batohu, spustí se zvukový signál na kovovém rámu u východu z oddělení.

Chod knihoven v Prachaticích, Jindřichově Hradci a v Českém Krumlově hlídají kamery. "Po poslední revizi před třemi lety jsme zjistili, že ztráty nejsou tak velké, abychom dělali nějaká zvláštní opatření. Drahé knihy, slovníky, jazykové učebnice nebo turistické průvodce mají pracovnice v regálech, které mají stále na očích," uvedla ředitelka Městské knihovny v Českém Krumlově Karla Votřelová.

Ve zdejší knihovně pomáhá hlídat čtenáře jedna kamera. O dalších se zatím neuvažuje, protože objekt čeká rekonstrukce, která ho zpřístupní pro vozíčkáře. Díky těmto opravám dojde ke změně rozmístění regálů s knihami, takže by se muselo upravovat i rozložení kamer.

"Když přijde do knihovny víc lidí, musí kolegyně častěji chodit mezi regály, aby zabránily případným krádežím. Na větší zabezpečení chybí finanční prostředky," řekla Votřelová.

Oddělení pro dospělé chrání v Městské knihovně v Prachaticích čtyři kamery. Snímaný prostor vidí pracovnice oddělení na monitoru počítače. "Když čtenář zjistí, že jeho pohyb po knihovně sleduje kamera, tak si krádež rozmyslí. Zatím žádného zloděje nechytili. Kamery jsou dobrá prevence," myslí si ředitelka prachatické knihovny Hana Mrázová.

Kamery jsou nainstalované i v Městské knihovně v Jindřichově Hradci. Knihy střeží od roku 2001, kdy knihovna prošla celkovou rekonstrukcí. "Lidi stejně kradli a budou krást dál. Knihy mizí jak v oddělení pro děti, tak pro dospělé. Na odcizené knihy přijdeme až při revizi. Ta se u nás dělá jednou za pět let. Nebo když si někdo najde v počítači knížku, která by měla být u nás, ale není," uvedla ředitelka Milena Kodýmová.

V Písku zatím spoléhají na čestnost čtenářů
Písecká městská knihovna nemá kamery ani bezpečnostní kódy. "Musíme spoléhat na čestnost čtenářů. Já pracuji v knihovnictví už dvacet let a myslím si, že poslední dobou narůstá počet ukradených knih," prohlásila pracovnice oddělení pro dospělé Soňa Sádlová.

Kromě krádeží si knihovnice stěžují na to, že čtenáři knihy poškozují. "Potřebují pár stránek, tak si je vytrhnou a nepřemýšlejí nad tím, že knihu znehodnotí,"“ poznamenala ředitelka jindřichohradecké knihovny Milena Kodýmová.

Podobným způsobem čtenáři ničí i časopisy nebo noviny ve studovně. "Často se nám stává, že z denního tisku mizí jihočeské přílohy," upřesnila Kodýmová. "Nejhorší na tom je to, že ten, kdo si těch pár stránek vytrhne, je za chvíli stejně vyhodí do sběru, ale pro nás je ta knížka zničená," doplnila ředitelka Jihočeské vědecké knihovny Květa Cempírková.

Literatura (ilustrační foto)