Past na žraloka

Past na žraloka - snímek z filmu | foto: Blue Sky Film

Zlo se rodí, Nemo žení, polda stydí

Ze sedmi novinek v kinech si jen thajský Občan pes může činit nárok na originalitu; mistři Eastwood či Besson nikoli.

Národní povinnost především! Ale až Vratné lahve uvidí každý Čech včetně nemluvňat, co mu v kinech zbude? Várka ucházejících slušných filmů, bez nichž se dá žít a které se směstnají do věty holé oznamovací.

Hannibal - ZrozeníHannibal - Zrození je slušný thriller: zručně natočený, výtvarně promyšlený, ale bohužel má tři vady. Obsah nepřesahující údaj, že Hannibal se rodí. Nejjednodušší obhajobu, proč se Lecter stal kanibalem: kvůli válečným zážitkům z dětství. A fakt, že ač Gaspard Ulliel zvládá roli dekadentně přitažlivého šlechtice, v mládí jeho hrdina ještě nemá vytříbenost gurmána, díky které mu Anthony Hopkins dal více humoru.

Past na žralokaPast na žraloka: animovaný dětský film se klidně mohl jmenovat Nemo se žení. Podobnost s hitem Hledá se Nemo bije do očí. Rybí hrdina jen urazí opačnou pouť, ze špinavých městských vod na útes, a posune se z věku školáka k teenagerovi. Podmořské prostředí neselhává, dabing si hraje s výroky "jdi do sasanek" či "mrtvým je líp někde v suši", ale proti silnému jednolitému příběhu Nema se v historce o souboji se žralokem o rybí modelku hledá jen záminka k akčním honičkám a výcviku v duchu rytířů Jedi.

Dopisy z Iwo Jimy Dopisy z Iwo Jimy čili válka po japonsku. Stejnou bitvu o týž ostrov představí týž režisér Clint Eastwood za dva týdny naopak očima amerických vojáků ve Vlajkách našich otců. Oba filmy mají zajímavou barevnost a sklon hlásat obecné pravdy. Zde například, že japonské i americké matky píší synům totéž: Dělej, co je správné, protože tak je to správné. Nebo že smrt si říká fanatik, což stvrzují nejsilnější scény. Jinak jde o tradiční válečné drama, odlišené typem bojové morálky včetně sebevražd granátem. Těžce krvácí i čeština v titulku, že ztracenou pozici "dobijeme" zpět – umlátí ji snad čepicemi?

Občan pesObčan pes: jediný film, který se vymyká zběžnému popisu, je z Thajska. Nese kus grotesky, muzikálu, studentské recese, dětské i dětinské fantazie, exotiky a romance mladíka, jenž nechá prst v konzervě sardinek, s uklízečkou začtenou do jediné knihy. Vtip a snová nadsázka by snesly více řádu, ale mladistvě ulítlé hře se dá hodně odpustit už kvůli kouzelné animaci medvídka s cigárem.

Škola sváděníŠkola svádění - běžné romantické komedii by slušel název Polda se stydí. Variace na téma Jsem nesmělý, ale léčím se má dvě části: ta lepší líčí převýchovu příliš slušných ňoumů v drsňáky pod vedením skvělého dua herců Billyho Boba Thorntona a Michaela Clarka Duncana, slabší se točí kolem námluv dívky snů. Vatu občas načechrá příjemný žert, jako je výrok rozlícené černošské matky "Seřežu tě, až zběláš!"

Rachel Weisz - FontánaFontána, toť Love Story říznutá buddhismem. Hrdina se bouří proti smrti milované ženy v intelektuální sci-fi romanci vedoucí napříč časem od vpádu Španělů do mayské říše přes dnešek až po obrazově efektní obraz budoucnosti v kosmu, kde muž v horečnatém pojetí Hugha Jackmana připomíná bytost mezi prvním lovcem, šamanem a lamou. Nejpodmanivější je kupodivu nejstřízlivější současná linie, jinak film staví na symbolech, šeru, biblických odkazech a bájném elixíru, ale jakmile nitky tajemna propojí, věnuje se už jen levitaci tak názorné, že budí bezděčný úsměv. Láskyplná sci-fi  ústí v tezi o převtělování.

Artur a MinimojovéArtur a Minimojové, rodinná fantasy z dílny Luca Bessona, hlásá hrdý evropský průlom v počítačové animaci, ale příběh odvíjí od americké farmy, kterou chce zlosyn vzít babičce hrdiny, éterické Mie Farrowové. Hošík shání pomoc v podzemní říši loutek, rozcuchaných barbín jak ze Studia Kamarád, kde zažívá akční směs Pána prstenů, artušovské legendy a Hvězdných válek včetně zrůdiček v baru. Jazyk – čau, bejby – i styl je uzpůsoben teenagerům diskotékové generace; dojde i na pěkné poetické scény v tulipánu, nicméně původnosti se člověk nedohledá.

,