Životnost bestsellerů se prodlužuje

Takhle vypadá veleúspěšný autor - co kniha, to bestseller. Řeč je o spisovatelce Joanne Kathleen Rowlingové a jejích čtyřech svazcích příběhů Harryho Pottera. Jen loni se jich v Británii prodalo celkem přes tři a půl milionu výtisků a obsadily první čtyři příčky v žebříčku bestsellerů. A to všechno v zemi, kde ročně vychází na sto tisíc novinek a prodá se osmaosmdesát milionů knih.

Prodejní senzace
První z knížek o Harrym Potterovi, jichž autorka plánuje sedm, vyšla už v roce 1997, poslední v červnu 2000. Podle společnosti BookTrack, která dlouhodobě sleduje britský knižní trh, se přitom ještě loni každého Pottera prodalo více než osm set tisíc výtisků. Největší horečku způsobila zatím poslední, nejobsáhlejší a nejdrsnější kniha, Harry Potter a Ohnivý pohár - té si loni čtenáři na ostrovech koupili 948 425 exemplářů.

Tím však spisovatelka ani Potter v top tenu britských beletristických bestsellerů roku 2001 zdaleka nekončí: prosadila se i její učebnice kouzelných tvorů od A až do Z doplněná malůvkami a poznámkami Fantastická zvířata a kde je najít, stejně jako příručka o oblíbeném sportu všech kouzelníků Famfrpál v průběhu věků, které vydala pod pseudonymem.

Všechny zmiňované tituly vyšly česky v nakladatelství Albatros. "Většina nakladatelů má Pottera po krk, ale to nic nemění na tom, že je to největší prodejní senzace posledních let. Jen si to vezměte, není to video ani počítačová hra - ale kniha," říká ředitel britské nakladatelské organizace Publishers Association Ian Taylor.

Londýnské nakladatelství Bloomsbury Publishing vydává Pottera pro děti i pro dospělé; pro ty druhé s méně křiklavou - a dražší - obálkou. A nestačí si mnout ruce; zažívá vlnu zisků, na níž má právě Harry lví podíl. "Velké bestsellery se vůbec prodávají v mnohem větším počtu než kdykoliv předtím," hodnotí rok 2001 Nicholas Clee z britského profesního časopisu Bookseller.

Na poli beletrie překročil loni půlmilionovou prodejní hranici Deník Bridget Jonesové Helen Fieldingové (česky jej vydala Aurora v roce 1998) i v češtině dosud nedostupný debut mladé prozaičky Zadie Smithové Bílé zuby, který se ocitl v nejužších nominacích hned několika prestižních britských cen.

V patách jim je tragikomický román Tonyho Parsonse o bezradném otci nazvaný Muž a chlapec (česky Metafora, 2001) a Bratrstvo od Johna Grishama. Titul, jejž česky vydala předloni Euromedia Group-Ikar, pojednává o třech bývalých soudcích, kteří si ve vězení založí právní praxi. Jak vidno, bestsellery mají dlouhou trvanlivost - ještě v roce 2001 jsou na špici knížky vydané před třemi čtyřmi lety.

Opilá matka i recepty
Britský bestsellerový žebříček v oblasti non-fiction, tedy odborné či faktografické literatury, je podstatně pestřejší, ovšem prodejní čísla největších hitů začínají tam, kde Rowlingová zhruba končí s příručkami - u půlmilionového nákladu.

Zvítězily memoáry Davida J. Pelzera, v nichž popisuje dětství strávené se sadistickou matkou-alkoholičkou. Druhá skončila sbírka receptů populárního televizního kuchaře Jamieho Olivera. Sázkou na jistotu bylo nové vydání Guinnessovy knihy světových rekordů, prý revoluční dieta Roberta Atkinse, ale i sedmý dotisk dálničních předpisů či zážitky Robieho Williamse, v nichž popová hvězda odhaluje zákulisí svého loňského turné.

Zabodovaly i dva netradiční cestopisy: zatímco vtipálek Pete McCarthy se toulal po Irsku a čtenářům doporučil návštěvu tamějších barů, Bill Bryson s trochou cynismu zmapoval Austrálii.

Hon za bestsellery
Vysoká prodejní čísla se promítla i v celkovém obratu knižní scény, jenž loni dosáhl 2,2 miliardy liber. Podle BBC je to stále méně než polovina toho, co Britové ročně utratí za jídlo v restauracích, ale dvakrát víc, než vydají v salonech krásy. Některé podniky proto vidí budoucnost růžově: největší britský obchodní řetězec s knihami WH Smith pro nově připravované pobočky rozběhne nábor na tři tisíce pracovních míst.

Vždyť v těchto velkých sítích - kde se často společně s knihami prodávají videokazety, cédéčka, erotické časopisy i nápoje a čokoláda - se nyní údajně prodá polovina knih. Pořád úpornější závod o bestsellery, do něhož nakladatelé investují stále více energie a peněz, vyvolává i skeptičtější tóny: nepovedou masivně prodávané a nedostižné tituly ke koncentraci zisků v rukou několika málo podniků?

K uzavřenému kruhu protežovaných spisovatelů a postupnému snižování literární kvality? Odpovědí může být biografie slavného komika Billyho Connolyho, kterou sepsala jeho žena, psychoterapeutka Pamela Stephensonová a jíž se loni překvapivě prodalo téměř čtyři sta tisíc výtisků.

"Je vidět, že nakladatelé a knihkupci nemůžou zavřít dveře před méně známým autorem - co když z něho bude příští celebrita?" míní Lesley Milesová, marketingová ředitelka knihkupeckého gigantu Waterstone's.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu