Záběr z kusu Život s krajtou

Záběr z kusu Život s krajtou | foto: Viktor Kronbauer

RECENZE: Prachařův hrdina chce vyrábět bomby z předmětů denní potřeby

  • 0
Osamocený člověk ve velkém městě. Pro pražskou La Fabriku připravil David Prachař spolu se svým synem Jakubem režisérskou prvotinu Život s krajtou.

Režírujících herců přibývá, z těch nejznámějších se po Martinu Myšičkovi (recenze zde) a Ivanu Trojanovi (více zde) odhodlal ke svému kusu i David Prachař. Dlouholetý člen Národního divadla připravil pro pražskou La Fabriku inscenaci Život s krajtou, která vznikla dle stejnojmenného románu Émila Ajara. Pod pseudonymem autora knihy, která v roce 1974 překvapila Paříž, se skrývá spisovatel Romain Gary.

Život s krajtou v humorné formě popisuje příběh osamoceného úředníčka. Šedivý zaměstnanec statistického úřadu si svůj nudný život ozvláštňuje jednak návštěvou vykřičených domů a jednak chovem krajty, jež obývá jeho byt zcela na volno.

I přes bohatý jazyk a trefné příměry („Začnu vyrábět bomby z předmětů denní potřeby!“ hrozí třeba hrdina šéfovi.) nás příběh o vykořeněnosti malého člověka uprostřed tepajícího velkoměsta už neosloví tolik jako čtenáře před čtyřiceti lety.

Režisér Prachař, který zároveň ve vyčerpávajícím podání ztvárňuje i hlavní postavu, si to však zjevně uvědomuje, a tak silně pracuje s formou. Výrazně mu napomáhají jeho syn Jakub a hudebník Pavel Fajt. Oba hrají vedlejší postavy a dále kus doplňují vydařenými, naživo podanými hudebními vstupy.

Život s krajtou

70 %

La Fabrika

premiéra 5. prosince 2016

režie: David Prachař

hrají: David Prachař, Jakub Prachař, Pavel Fajt

Vedle hlasových kouzel využívají i ruchové triky známé z rozhlasových dramatizací. Hraje se tedy na kytaru či tahací harmoniku, ale i na razítka, desku stolu či rýsovací tužku.

Život s krajtou je vlastně Prachařova klaunská one-man show s hudebním doprovodem. K cirkusovému šaškovství odkazují bílé tváře všech tří a trochu i hromada pilin pro úředníčkovu krajtu.

Drobná hříčka by jen mohla být trochu kratší.