Red Hot Chili Peppers

Red Hot Chili Peppers | foto: Warner Music

Živá pohlednice od Red Hotů v Londýně

Živou pohlednici z Londýna nazvanou Live In Hyde Park posílá světově známá kalifornská kapela Red Hot Chili Peppers. Ostatně spoustu fanoušků mají „Redhoti“ i v Česku, kde v devadesátých letech koncertovali.

Red Hot Chili Peppers na iDNES

Když se před měsícem vydali přímo do zmlsaného srdce britského hudebního impéria, naskytl se zpěvákovi Anthony Kiedisovi, kytaristovi Johnu Frusciantovi, baskytaristovi Fleovi a bubeníku Chadu Smithovi fascinující pohled. V Hyde Parku je třikrát za sebou zdravilo sto tisíc lidí.

Dvojalbum Live In Hyde Park, první koncertní deska v oficiální diskografii Red Hot Chili Peppers, je dokumentem z toho triumfu. Jakousi přípravou na něj mohlo být i loňské hraní v Irsku, v podhradí hradu Slane Castle, které kapela zaznamenala na DVD.

Poslední žeň titulů včetně kompilace Greatest Hits je pro skupinu netypická. Vždyť během dvaceti let vydala pouze osm studiových alb, z nichž Blood Sugar Sex Magik jí zajistilo obrovský ohlas. Psal se rok 1991 a krátce nato, kvůli problémům s drogami, ze skupiny odešel Frusciante, nahrazený Dave Navarrem.

Sotvakdo si tehdy dokázal představit, že další vrchol zažijí „Papričky“ až po šesti letech, jakmile se vyléčený Frusciante do skupiny vrátí.

Album Californication z roku 1999, které spolu současná čtveřice natočila, přineslo nejvíc hitů. Ostatně v Londýně z ní kapela cituje devět písní včetně titulní skladby, písně Scar Tissue, Otherside nebo Parallel Universe. Došlo k nezvyklé situaci. Kolik jiných, srovnatelně proslulých kapel se může tak mocně opřít o čerstvý repertoár?

Přitom v Londýně Red Hot Chili Peppers nezanedbali ani nejčerstvější desku By The Way, zastoupenou pěti skladbami.

Hudební posun, který Red Hot Chili Peppers zaznamenali, se projevil právě v novém repertoáru. Nejsou jen funkrockovou partou, která strhne dav démonickým tempem. Muzikanti si osvojili i jemnost, v každé skladbě zahrají hned několik rolí.

Fleova baskytara duní, odsekává i našlapuje plíživě jako kočka, bubeník Chad Smith se baví rytmickými přechody a celou skladbu Drum Homage Medley postaví na citacích z muziky Queen, Led Zeppelin nebo U2. Frusciantova kytara se zařezává do uší jako pila, aby ve skladbě Under The Bridge takřka lyricky rozněžnila.

I Kiedisův zpěv obsáhne všechny nuance a tváře „redhotovské“ muziky, která už zabírá obrovské území několika žánrů.

Vedle charizmatu věčných pošuků si členové kapely podrželi velké hudební tajemství, které se nedá snadno rozluštit. Ač je stylově nesmírně bohatá, muzika Red Hot Chili Peppers zůstává stále sevřená, pružná a vzrušivě nahá. Bez zbytečných příkras.