Zeptej se prachu - Fotografie z filmu Zeptej se prachu | foto: Oficiální stránky filmu

Zeptej se prachu na drsnou lásku z Hollywoodu

Oscarový scenárista Čínské čtvrti se znovu vrátil ke stejné knižní předloze a na půdorysu Los Angeles 30. let natočil drsné milostné drama Zeptej se prachu.

Právě slavný román Johna Fanteho Zeptej se prachu inspiroval v roce 1974 Romana Polanského a Roberta Towneho k natočení slavné Cín;é čtvrti. O knize přeložené do noha jazyků pak Towne řekl: "Pokud existuje lepší příběh o Los Angeles, já o něm nevím."

A spisovatel Charles Bukowski ji popsal slovy: "Vtip a bolest jsou smíchány jedinečnou jednoduchostí. Divo! a obrovský zázrak. Fante byl můj bůh." Po letech si kultovní román "města andělů" za hospodářské krize našel znovu cestu na Towne) stůl.

Muž podepsaný mimo jiné pod celou sérií Mission: Impossible se o projekt sice zajímal od dob, kdy se při přípravách Čínské čtvrti s Fantem setkal osobně, scénář Zeptej se prachu měl hotový už v devadesátých letech, ale nemohl na realizaci sehnat peníze. I přesto, že mu svého času nabídl spolupráci hvězdný Johnny Depp, látka putovala od studia ke studiu bezvýsledně.

Platí to Cruise
Teprve Tom Cruise, herecký hrdina Mission: Impossible, sejí ujal jako producent. Hlavní roli italského spisovatele snícího o výšinách Hollywoodu přenechal mladšímu irskému kolegovi Colinu Farrellovi, jehož rychle stoupající hvězda letos zazáří ještě ve filmech Nový svět či Miami Vice.

Jeho partnerkou v úloze mexické servírky se stala Salma Hayeková, byť původně - před osmi lety! - nabídku odmítla s odůvodněním, že navzdory svému původu nechce zůstat věčně v jediné herecké škatulce "typických Mexičanek".

Jen se začalo točit, filmoví labužníci propukli v jásot. Míní totiž, že ze všech filmařů jedině Towne svému městu Los Angeles skutečně rozumí, dokonce jeho cit pro Los Angeles srovnávají s holdem, jaký umí vzdát Woody Allen svému městu New York.

Dva v baru
Příběh mrazivé romance pod kalifornským sluncem se počíná odvíjet roku 1933 v dobovém Hollywoodu, jejž tvůrci označují za "město vystlané palmami a bídou, boháči, celebritami a mladými snílky". Jedním z nováčků, kteří sem přišli hledat štěstí, je Farrellův hrdina Arturo Bandini, mladík vyzbrojený pouze svou touhou prorazit na výsluní říše literatury.

Kromě ctižádosti jej charakterizují ještě trocha naivity a trocha arogance, což není pro Hollywood zrovna nejlepší kombinace. Žije ze dne na den v hotýlku rasistické majitelky, poslouchá svérázné výkřiky svého věčně opilého souseda, kterého hraje Donald Sutherland, a pomalu utrácí peníze, aniž napíše jediné slovo.

S posledními drobnými se vydá do místního baru, kde mu odpornou kávu přinese nádherná servírka Camilla neboli Hayeková, mladá Mexičanka prahnoucí po americkém občanství, od nějž si slibuje společenské uznání.

Doufá, že se vdá do dobré anglosaské rodiny a zbaví se tak předsudků, které ji dosud stíhají. Ovšem také Bandini, potomek italských přistěhovalců, má svůj americký sen, kam kromě spisovatelské kariéry patří modrooká blondýnka.

Dopis jako rozbuška
Vlastně oba chtějí totéž a potřebují k tomu někoho úplně jiného. Přesto se mezi nimi zrodí vztah: hořký a krutý cit založený na obapolné žádostivosti, odporu, žárlivosti a záplavě vzájemných provokací.

Rozbuškou se pak stane mladíkův dopis, který chce jeho známý otisknout, a milostný trojúhelník... Kdo nevydrží čekat na jeho trpké rozuzlení až do kina, může získat náskok s knížkou v ruce. Román Zeptej se prachu vydalo v češtině s předmluvou Charlese Bukowského nakladatelství Pragma.

,