Zemřela spisovatelka Francoise Saganová

Francie o víkendu oplakávala velkou literární legendu. Uctívaná spisovatelka Francoise Saganová, která se proslavila už v 19 letech hned prvním románem Dobrý den, smutku, zemřela v lázeňském městečku Honfleur na severním pobřeží země ve věku devětašedesáti let na plicní embolii.

Autorčiny portréty a životopisy zaplnily stránky novin, týdeník L'Express vyšel o dva dny dřív a na titulu jeho zvláštního vydání stálo Au Revoir Sagan. "Její smrtí Francie ztrácí jednoho z nejlepších spisovatelů, významnou osobnost svého literárního života," prohlásil prezident Jacques Chirac.

Mnozí považují Saganovou za ženskou "galskou obdobu Jamese Deana" a připomínají její lásku k rychlým sportovním vozům a k dobré skotské whisky či její vzpoury vůči měšťanské morálce, které z ní učinily symbol poválečné generace se sklonem k cynismu a volné lásce.

Saganová, vlastním jménem Francoise Quoirezová, se narodila 21. června 1935. Pozdější vážená prozaička a dramatička zveřejnila svůj první slavný román Dobrý den, smutku už v roce 1954. Napsala jej během šesti týdnů za svých studií na Sorbonně a vzápětí se dočkal řady překladů, na celém světě se prodaly více než dva miliony výtisků.

Postavy autorčiných knih, často trpící osamělostí a poznamenané vlivem existencialismu, našly odezvu zejména u jejích vrstevníků; na výčitky kritiků, že píše jen o bohatých, odpovídala: "Těžko popíšu romanci dívky z továrny. Bylo by špatné, kdybych vyprávěla o lidech, které neznám a jimž nerozumím."

Saganová psala také šansony a scénáře, zkusila štěstí i jako režisérka. Řada jejích románů byla úspěšně zfilmována, zejména pro televizi.

Až do posledních let však spisovatelku, za níž zůstalo kromě dvou rozvedených manželství a jednoho syna na třicet knih a devět her, provázely i osobní skandály. V 90. letech dostala dvakrát podmínku a vysoké pokuty za užívání a přechovávání kokainu, v roce 2002 byla odsouzena k podmíněnému trestu na jeden rok za daňový únik. Jeho velkou část tvořilo 610 tisíc eur, které údajně dostala za lobbování ve prospěch ropné společnosti.

Francouzská spisovatelka Francoise Saganová (na nedatovaném archivním snímku)

,