Jan Antonín Pacák | foto: Stanislav Petele

Zemřel výtvarník a muzikant Jan Antonín Pacák

  • 83
Ve věku 65 let zemřel Jan Antonín Pacák. Podlehl leukémii. Šest let bubnoval v kapele Olympic, od sedmdesátých let se pak věnoval převážně výtvarnému umění.

"Zemřel doma ve svém domě v Měchenicích dnes o půl druhé ráno," potvrdil iDNES.cz Janis Sidovský, který se s Pacákem dlouho přátelil. "Pro mě a Pavla Vítka byli s manželkou Janou takoví adoptivní rodiče. Jezdili jsme k nim už od našeho příchodu do Prahy," podotkl.

Podle Sidovského se pohřeb uskuteční 29. března ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích.

Pacák se potýkal s leukémií od loňského jara. Nemoc podle deníku Blesk tehdy zaskočila celou rodinu, protože nikdy nijak vážně nestonal. "S akutní leukémií bojoval rok, i po transplantaci stále pracoval," řekla ČTK Jana Pacáková.

Za ilustrace ke knize čínských pohádek Jana Cimického Vrch čajové konvice, jež vyšla před rokem, byl výtvarník nedávno nominován na výroční cenu Zlatá stuha udělovanou českou sekcí Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu (IBBY).

Jan Antonín Pacák se narodil 26. dubna 1941 v Praze. Vyučil se keramikem a absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Od 50. let jako multiinstrumentalista vystupoval s řadou dixielandových kapel. Uměl hrát na kontrabas, banjo, kazoo, valchu, foukací harmoniku, flétnu a zejména bicí nástroje.

Poprvé se zviditelnil ve druhé polovině šedesátých let, kdy od roku 1965 bubnoval v kapele Olympic, v níž nahradil Františka Ringo Čecha. V písních Everybody, Strejček Jonatán či Bon Soir Mademoiselle Paris se prosadil i jako zpěvák, znali četní fanoušci také pod přezdívkami "Jeňýk" či "Strýček".

V dubnu 1971 ovšem dal Pacák kapelníkovi Petrovi Jandovi výpověď a rozhodl se věnovat výtvarnému umění. Pacák byl uznávaným tvůrcem ilustrací, plakátů i keramiky, soustředil se také na loutkářskou tvorbu.

"Vzpomínám na něj v nejlepším. Byl to veselej kluk, připadal mi vždycky strašně šťastnej. Myslím, že měl moc hezký život. Ta zpráva se samozřejmě dala očekávat, ale stejně to člověka vždycky zaskočí. Je mi z toho strašně smutno, opravdu strašně," reagoval na smrt přítele Petr Janda.

Kromě výtvarného umění se Pacák sporadicky věnoval hudbě, zejména s amatérskou skupinou Grafičanka, kterou vytvořili hudebně založení členové sdružení grafiků Hollar, v němž Pacák rovněž působil. Se Zdeňkem Rytířem založil kapelu Blue Five, v devadesátých letech hrál na bicí v televizní estrádní kapele Ivana Mládka.

V letech 1988 až 1994 byl Pacák výtvarným redaktorem dětského časopisu Sluníčko. Uspořádal přes šedesát výstav a ilustroval více než třicet knih, na svém kontě má i sedm animovaných filmů a řadu divadelních a filmových plakátů.

,