Americký filmový producent Saul Zaentz (vpravo) stál mimo jiné za oscarovými...

Americký filmový producent Saul Zaentz (vpravo) stál mimo jiné za oscarovými snímky Amadeus či Přelet nad kukaččím hnízdem režiséra Miloše Formana (vlevo). Archivní snímek z roku 1985 | foto: ČTK

Zemřel Saul Zaentz, producent Amadea a Přeletu nad kukaččím hnízdem

  • 2
Zemřel americký producent Saul Zaentz, který stál mimo jiné za oscarovými snímky Amadeus či Přelet nad kukaččím hnízdem českého režiséra Miloše Formana. Bylo mu 92 let.

Zaentz zemřel v pátek ve svém domě u San Franciska. Příčinou úmrtí byly komplikace v souvislosti s Alzheimerovou chorobou, kterou trpěl. "Byl to výjimečný člověk," řekl jeho synovec a rovněž producent Paul Zaentz, který skon strýce potvrdil.

Zaentzovým posledním producentským počinem byl Formanův snímek Goyovy přízraky. Podepsal se také pod film Anglický pacient režiséra Anthonyho Minghelliho, který byl rovněž oceněn oscarovou soškou.

"Odešel člověk, kterého jsem nesmírně obdivoval. Znamenal mnoho pro film i pro mě samotného. Bez Saulovy odvahy by nevznikl Přelet nad kukaččím hnízdem, který odstartoval nejen naši dlouhodobou spolupráci, ale i celoživotní přátelství. Měl jsem ho moc rád," uvedl Forman ve vyjádření, které tlumočila jeho manželka Martina.

Než se Zaentz usadil u filmu, prošel si pestrou škálou zaměstnání. Narodil se ve státě New Jersey roku 1921. V patnácti utekl z domova do St. Louis, kde se živil jako prodavač oříšků na zápasech místního baseballového týmu Cardinals.

Po druhé světové válce nejdříve zkusil epizodně podnikat s chovem kuřat, následně podnikání dva roky studoval a nakonec zamířil do San Francisca, kde se uchytil jako manažer jazzových kapel. Jak píše server hollywoodreporter.com, absolvoval turné i s takovými jmény, jako jsou Duke Ellington či Dave Brubeck.

V San Franciscu později začal pracoval pro hudební label Fantasy records, který zastupoval například populární kapelu Creedence Clearwater Revival. Se skupinou investorů značku koupil a proměnil ji v největší jazzový label. Právě úspěch s Fantasy records ho motivoval, aby vstoupil do světa filmu, kde se proslavil ještě více.

V polovině 70. let produkoval film Přelet nad kukaččím hnízdem, který podle románové předlohy Kena Keseyho natočil režisér Miloš Forman. Příběh z léčebny pro mentálně choré, v němž herecky exceloval Jack Nicholson, získal pět Oscarů, včetně ocenění za nejlepší film, režii a nejlepší mužský i ženský herecký výkon v hlavních rolích.

Ještě velkolepější Oscarovou žeň přinesl dvojici Zaentz - Forman snímek Amadeus. Pikantní je, že podobně jako v případě Přeletu nad kukaččím hnízdem ani film o životě skladatele Wolfganga Amadea Mozarta nechtělo původně točit žádné z oslovených studií. Jejich manažeři si později museli rvát vlasy, když při udělování cen Akademie filmového umění a věd v roce 1985 zazněl název Amadeus hned osmkrát.

Produkoval i Kunderovu Nesnesitelnou lehkost bytí

Další českou stopou v Zaentzově producentské filmografii byl snímek Nesnesitelná lehkost bytí, který podle stejnojmenného románu Milana Kundery natočil režisér Philip Kaufman v roce 1988. Navzdory hereckým výkonům britského herce Daniela Day-Lewise a Francouzky Juliette Binocheové se však film nedočkal většího ohlasu.

Spor o Pána prstenů

Ke konci svého života vyvolal Saul Zaentz pozornost médií svým sporem o podíl na ziscích z filmové trilogie Pán prstenů, kterou s velkým komerčním úspěchem natočil Peter Jackson. Zaentz vlastnil filmová práva k tomuto dílu od roku 1976 a s filmovou společností New Line Cinema se soudil o výši poplatků, na které měl podle svého mínění nárok.

Po filmu Hráči na vinici Páně (1991), který režíroval nestor brazilské kinematografie Héctor Babenco, se dalším producentským počinem Saula Zaentze stalo romantické drama Anglický pacient. Film natočený Anthonym Minghellou podle románu Michaela Ondaatjeho se trefil do vkusu diváků i členů americké Akademie filmového umění a věd, kteří mu v roce 1997 nadělili devět zlatých sošek.

Posledním snímkem, který Zaentz produkoval, byly Goyovy přízraky, natočené v roce 2005. Spolupráce s osvědčeným režisérem Milošem Formanem ale nepřinesla takový ohlas, jako jejich předchozí dva snímky.

List Die Welt poznamenal, že Zaentz za svůj život produkoval jen deset filmů, ty ale sklidily 22 Oscarů.

,