Kytarista Karel Jančák v televizním dokumentu o skupině Michael's Uncle

Kytarista Karel Jančák v televizním dokumentu o skupině Michael's Uncle | foto: Česká televize

Zemřel Karel Jančák, kytarista skupin Michael's Uncle a Půlnoc

  • 2
Ve věku 48 let zemřel minulou středu na srdeční zástavu talentovaný český rockový kytarista Karel Jančák. Jeho jméno je navždy spojeno především se dvěma kapelami, hardcorovou Michael's Uncle a undergroundovou Půlnocí. Podstatnou část jeho života ale také provázela drogová závislost.

Karel Jančák s hudbou začínal na konci 70. let v punkové školní kapele Antitma 16. Vstup mezi první českou nezávislou rockovou ligu mu zajistilo v roce 1987 spoluzaložení skupiny Michael's Uncle, známé také pod počeštěným názvem Majklův strýček. Ta je dnes považována za jeden z  nejvlivnějších souborů českého punku a hardcoru.

V roce 1988 se Jančák stal jednak členem novovlnného Egypta, jednak přestoupil do skupiny Půlnoc, kterou založil Milan Hlavsa spolu s některými dalšími členy Plastic People of the Universe s vizí hrát "písničkovější" repertoár než samotní Plastici. Kapele se podařilo ještě před změnou politických poměrů v roce 1989 poprvé vycestovat na turné do Spojených států. Jančák se už se svými spoluhráči do vlasti nevrátil.

Skupina Půlnoc v roce 1989 (zleva Petr Kumandžas, Josef Janíček, Tomáš Schilla, Karel Jančák, Michaela Pohanková-Němcová, Milan Hlavsa, Jiří Kabeš)

"Období s Karlem Jančákem bylo pravděpodobně nejlepší," vzpomínal v roce 1997 v rozhovoru pro undergroundový časopis Mašurkovské podzemné violoncellista Půlnoci Tomáš Schilla. "Ten ale na prvním turné zůstal v Americe a je strašně zvláštní, že jak jsme tam byli podruhé, jeli jsme po tom dlouhatánským Manhattanu a všichni jsme vzpomínali, co asi Karel dělá. Zastavíme, že se půjdeme projít a první člověk, kterého jsme tam potkali, byl právě Karel."

"On tam měl nějakou kapelu, snažil se hrát, zůstal tam vlastně proto, že si myslel, že jako výborný kytarista se prosadí, což mu potvrzovalo pár bláznivých emigrantů odněkud ze Seattlu. Ale pak zjistil, že pravda byla to, co jsme mu říkali my. Tam je obrovská konkurence, v každém baru hrají skvělí kytaristé. Takže nakonec začal experimentovat s drogama a byl nějak dost v háji, buď chodil do práce anebo sháněl heroin, a to ti pak už na nic jinýho nezbyde čas," řekl dále Schilla.

"V určitém období svého života jsem se vysmažil až ke stupiditě...," sebekriticky Jančák přiznal v televizním dokumentu o kapele Michael's Uncle. Faktem je, že nad svou závislostí nikdy úplně nezvítězil. V 90. letech se vrátil do Česka, byť s další krátkou americkou epizodou na přelomu dekád. Střídal nejrůznější zaměstnání a k velmi nadějně započaté hudební kariéře se už bohužel nevrátil.