Pierre Boulez

Pierre Boulez | foto: Aymeric Warmé-Janville

Zemřel hudební gigant Pierre Boulez. Dirigoval Wagnera, Janáčka i Zappu

  • 9
Ve věku 90 let zemřel v úterý večer v Německu francouzský hudební skladatel a dirigent Pierre Boulez. S odvoláním na umělcovu rodinu o tom informovala agentura AFP. Boulez patřil k nejvlivnějším umělcům 20. století.

„Pro všechny, kdo ho znali a mohli ocenit jeho tvůrčí energii, umělecké nároky, pohotovost a velkorysost, zůstane jeho přítomnost živá a intenzivní,“ uvedla v tiskové zprávě Boulezova rodina. Slavný umělec zemřel v jihoněmeckém lázeňském městě Baden-Baden, kde dlouhodobě žil.

Pierre Boulez

Boulez studoval matematické a technické vědy, po válce absolvoval pařížskou konzervatoř u dalšího velikána Oliviera Messiaena. Jako mladého skladatele jej fascinovaly nové možnosti techniky i teoretického myšlení. Spolu s vrstevníky rozbili tradiční pojetí hudebního díla.

S Boulezovou ranou skladatelskou tvorbou byly spojeny moderní styly dodekafonie, atonální hudba a serialismus. Výsledkem zkušeností z těchto avantgardních proudů je Boulezova nejvýznamnější skladba Le marteau sans maître (Kladivo bez pána), kompozice pro orchestr a hlas, napsaná v letech 1953-57.

Frank Zappa a Pierre Boulez

V dalších letech se Pierre Boulez zabýval mimo jiné aleatorikou, tedy využitím principu náhody v hudbě, zasazením improvizace, typické tehdy zejména pro jazz, do vážné hudby, a byl také jedním z průkopníků elektronické hudby.

Jako dirigent novátorsky interpretoval díla Richarda Wagnera, Gustava Mahlera a Igora Stravinského. V 70. letech řídil Symfonický orchestr BBC a Newyorskou filharmonii. V 80. letech spolupracoval s americkým hudebníkem Frankem Zappou. Produktem spolupráce je album Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger z roku 1984.

Pierre Boulez a Ensemble intercontemporain

Podle odborníků byl Boulez jednou z nejvýraznějších postav moderní hudby 20. století, jehož vliv je srovnatelný s Einsteinovým ve fyzice a Kandinského ve výtvarném umění. Proslavil se nejen vlastními kompozicemi, ale také dirigentskou a publikační činností a novátorskou koncertní dramaturgií. Říká se o něm, že „přivedl“ velké orchestry do 20. století a naučil publikum poslouchat modernu.

V roce 2010 Boulez vystoupil se svým souborem Ensemble Intercontemporain na Pražském jaru, kam se vrátil po 20 letech. V roce 2009 obdržel čestný doktorát brněnské JAMU za celoživotní dílo i za skvělou interpretaci a propagaci skladeb Leoše Janáčka. Za svůj život získal 26 cen Grammy.

,