Básník a performer Milan Kozelka

Básník a performer Milan Kozelka | foto: Richard Lutzbauer

Zemřel básník Milan Kozelka. Kriminál byl mým Harvardem, říkával

  • 7
Ve věku nedožitých šestašedesáti let zemřel umělec Milan Kozelka. Práce básníka, prozaika i performera jsou zastoupeny v domácích i zahraničních galeriích. Zařazení mezi legendy československého undergroundu se Kozelka bránil, považoval se za radikálního anarchistu.

Informaci přinesla stránka nedelnichvilkapoezie.cz. Básník zemřel v neděli 5. října, poslední rok trávil v nemocnici. Milan Kozelka se narodil 3. listopadu 1948 v Kyselce u Karlových Varů. Věnoval se výtvarnému umění (performance, akce, land-art, happening, minimalismus apod.) a v 90. letech organizační, redaktorské a editorské práci.

Můžu být vypískán

Rozhovor s Milanem Kozelkou čtěte zde

Milan Kozelka

Jako lektor působil na různých vysokých uměleckých školách, kde se věnoval tématům jako umění a politika či umění a mocenské systémy.

Je autorem tří monumentálních antologií mapujících aktuální slovesné a výtvarné dění v regionech Ostravska (V srdci černého pavouka, 2000), severních Čech (Od břehů k horám, 2000) a Olomoucka (Vertikální nostalgie, 2002), jak připomíná Portál české literatury. 

„Ty tři antologie se týkaly oblastí, které jsem v dané době považoval za natolik svérázné a dominantní, že ani nebylo možné začít jinde,“ svěřil se Kozelka před lety portálu iDNES.cz.

Umělec platil za minulého režimu za problémového. „Poprvé jsem se ocitl v base za napadení veřejného činitele - 21. srpna 1969 jsem na Václavském náměstí posadil policajtovi na hlavu odpadkový koš. V 70. letech jsem se (po vyhození z práce) na všechno vykašlal a zkoušel žít absolutně svobodným životem. Tři roky jsem se toulal po celé republice, a proto mě logicky zabásli za příživnictví plus neplacené alimenty,“ popisoval před lety.

Tehdy zpřetrhal všechny sociální vazby, takže mu vězení nemělo co vzít. Podle svých slov tam potkal množství zajímavých lidí a dal dohromady obsáhlý slovník cikánštiny s gramatikou. „Strávil jsem osm měsíců na samovazbě a to mě zocelilo do dalšího života. Kriminál byl mým Harvardem,“ dodal.

Kozelka odmítal přirovnání své osoby a tvorby k beatnické generaci spisovatelů a k proudu undergroundu, jak píše Portál české literatury. S undergroundem se razantně rozešel, označoval se spíše za radikálního anarchistu. Jeho tvorba byla spojena s legendární olomouckou hospodou Ponorka, které věnoval i stejnojmenný soubor povídek.