Ladislav Horáček

Ladislav Horáček | foto: Paseka

Zemřel Ladislav Horáček, majitel nakladatelství Paseka

  • 10
Majitel prvního soukromého nakladatelství registrovaného po sametové revoluci, neúnavný propagátor díla Josefa Váchala a desítkami lidí milovaná zásadní postava pražského kulturně-hospodského života Ladislav Horáček zemřel v úterý ve věku 68 let.

Ladislav Horáček trpěl už delší dopbu zdravotními problémy. Jeho úmrtí iDNES.cz oznámil spisovatel Michal Šanda, který v nakladatelství Paseka publikoval. Paseka smutnou zprávu uveřejnila i na svém facebookovém profilu.

Petr Placák a Ladislav Horáček při autogramiádě knihy Přece tady nebudeme sedět nasucho

Paseku založil Ladislav Horáček bezprostředně po sametové revoluci, 9 prosince 1989. „Registraci jsem dostal 19. března a už 25. března jsme nesli Krvavý román do tiskárny. Samozřejmě bylo spousta nakladatelů, kteří vydali knížky dřív než já, ale nikdo nevyhlásil dřív nakladatelství za založené,“ vzpomínal Horáček v bilančním knižním rozhovoru s Petrem Placákem Přece tady nebudeme sedět nasucho, který vyšel na konci loňského roku k 25. výročí založení nakladatelství. Více o knize zde.

Horáček ve svém výroku jmenuje Váchalův Krvavý román. Ten byl skutečně první knihou, kterou nakladatelství Paseka, ostatně pojmenované podle jedné z postav slavného Váchalova díla, vydalo. Druhým titulem bylo Utrpení knížete Sternenhocha, kniha svérázného filozofa Ladislava Klímy. V době mimořádného zájmu o dříve nedostupnou literaturu se z obou knih staly bestsellery, které umožnily Horáčkovi nakladatelství plně rozjet.

Ladislav Horáček

A nejen to. Díky dalšímu komerčnímu úspěchu, tentokrát z jiného břehu, totiž vydáním sešitové série Tarzana, si Horáček mohl dovolit koupit tehdy doslova zříceninu bývalého domu mecenáše Josefa Váchala Josefa Portmana v Litomyšli, zrekonstruovat v něm Váchalovy nástěnné malby a otevřít zde Váchalovo muzeum Portmoneum. Druhotným produktem rekonstrukce bylo založení dodnes fungující litomyšlské restaurátorské školy.

Nakladatelství Paseka vydává jak českou a světovou beletrii, tak literaturu naučnou, zejména historickou a uměnovědnou. Kromě řady reprintů Váchalových unikátních knih jsou bezpochyby nejcennějším projektem v dosavadní historii nakladatelství Velké dějiny zemí Koruny české, gigantické dvacetidílné zpracování české historie desítkami předních českých vědců. Ti zde také vydávají své další tematické knihy i monografie.

Mezi nejúspěšnější české autory nakladatelství Paseka patří Petr Šabach, Květa Legátová nebo Pavel Šrut. Ze zahraničních Paseka mj. vydává souborné dílo Vladimira Nabokova a dlouhodobě se věnuje řadě předních světových prozaiků, jako jsou Alice Munroová, Amos Oz, Salman Rushdie, Roberto Saviano, W. G. Sebald, Steve Sem-Sandberg nebo John Updike.