Ladislav Daniel

Ladislav Daniel | foto: SHV ČR

Zemřel Ladislav Daniel. Díky němu pískal na flétničku skoro každý Čech

  • 4
Krátce po Pavlu Jurkovičovi zemřel další český významný hudební pedagog Ladislav Daniel. Muž, který se zasloužil o to, že Čechy lze nazvat národem hráčů na zobcovou flétnu. Zemřel 16. února po krátké nemoci ve věku 92 let.

Poslední rozloučení s autorem několikadílné a zdaleka nejrespektovanější české školy hry na zobcovou flétnu, s níž v aktovce vyrůstalo už několik generací malých muzikantů, se koná v pátek 27. února ve 13.30 hodin v olomouckém chrámu sv. Mořice. Za Společnost pro hudební výchovu ČR to oznámil její předseda Jan Prchal.

„Naše hudební výchova přichází o další z klíčových osobností, která se od 60. let
minulého století významným způsobem podílela na utváření moderní podoby předmětu. Jeho školy hry na zobcové flétny, učebnice hudební výchovy a učební pomůcky zná většina pedagogů,“ uvedl Prchal a dodal: „Opustil nás člověk, který žil dlouhý a naplněný život. Jeho odkaz bude na školách patrný ještě velmi, velmi dlouho.“

Ladislav Daniel vystudoval na filozofické fakultě angličtinu a hudební výchovu, oba obory vyučoval na středních a vysokých školách na Moravě. Díky svým jazykovým schopnostem (přednášel v sedmi světových jazycích) pohostinsky působil i v dalších evropských pedagogických institucích.

Mezi jeho největší hudebně pedagogické počiny patří navržení projektu základních škol s rozšířenou hudební výukou a jeho uvedení do praxe, dále návrh softwaru výuky zpěvu z not na počítači nebo autorství první programované učebnice nauky o intervalech v Evropě.

Ladislav Daniel se věnoval problematice základní nástrojové výuky, napsal řadu škol pro různé nástroje (mj. trubka, klarinet, dudy, kontrabas, cimbál), jako propagátor Orffovy pedagogické metody prosazoval hru na hudební nástroje v základních školách.

Ladislav Daniel: Škola hry na sopránovou zobcovou flétnu

Jeho nejznámějším dílem je bezesporu sedmidílná Škola hra na zobcovou flétnu. Její první díl s nezaměnitelnou žlutooranžovou obálkou dosáhl nákladu více než sedmi set tisíc výtisků a dodnes je jednou z nejpoužívanějších učebnic na základních uměleckých školách.

Ladislav Daniel byl ale nejen pedagogem, ale i aktivním hudebníkem. Hned po válce např. působil ve swingovém Orchestru Gustava Broma jako trumpetista a v roce 1949 hrál v Moravské filharmonii na lesní roh. Byl i amatérským nástrojařem, vlastnoručně vyráběl instrumenty pro starou hudbu, např. violy da gamba, barokní loutny nebo cimbály.