Zemřel klasik Manuel Bravo

Ty, kteří klasika fotografie dvacátého století Manuela Alvareze Brava považovali za mrtvého, překvapí zpráva, že legendární Mexičan zemřel až tuto sobotu. Dožil se úctyhodného věku sta let! Laureát Nobelovy ceny za literaturu Octavio Paz o něm řekl, že je básník fotografie.

Manuel Alvarez Bravo proslul zejména svými surrealistickými snímky ze 30. a 40. let. Důležité jsou i jeho dramatické portréty života v Mexiku. Fakt, že Bravo skutečně zásadně přispěl do dějin fotografie dvacátého století, před pěti lety podtrhla jeho velká retrospektiva v newyorském Muzeu moderního umění. Jeho snímky reflektovaly "sympatii pro dělníky, mystického ducha, smysl pro surreálno, předvídání smrti", napsala do katalogu kurátorka Susan Kismaric: "Byl jednou z nejpřednějších postav v dějinách fotografie a jedním z největších mexických umělců dvacátého století."

"Myslím, že dvacáté století fotografii dostalo do pozice praktického vyjadřovacího prostředku. Celou dobu jsme dostávali nové vynálezy, nové přístroje, systémy a novou laboratorní techniku. Začal jsem, když fotografie ještě neznala barvu, a sledoval jsem ji až do současné dokonalosti," řekl Bravo v roce 1999 v rozhovoru pro list El Universal.

Jeho surrealistická tvorba navazovala na práce Francouze Eugena Atgeta. Známé jsou jeho fotky výkladů obchodů a reklamních poutačů. Ovlivnily ho i dokumentární snímky Henri Cartiera-Bressona, který mezi válkami pobýval v Mexiku. Bravovy surové záběry vyvrcholily portrétem Zavražděný stávkující z roku 1934, nicméně rozpoznávacím znamením Bravových prací se nakonec stala jejich snivost. Tu výtečně dokumentuje například záběr z roku 1939 s názvem Spánek dobré pověsti, na němž je nahá dívka částečně zahalená do fáčů.

Mexický fotograf Manuel Alvarez Bravo.

,