Zemřel klasik české fotografie

Jeden z nejvýznamnějších českých fotografů 20. století Zdeněk Tmej zemřel ve čtvrtek dopoledne v pražském hospicu Štrasburk. Klasik české fotografie proslul především jedinečný dokumentárním odkazem z nucených prací v polské Vratislavy, kde byl nasazen v letech 1942-44.

Soubor fotografií vydaný pod titulem Abeceda duševního prázdna vypovídá o uměle vytvořeném světě, narychlo vystavěném pro potřeby nacistického Německa, se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové fotografie.

Zdeněk Tmej se narodil 5. července 1920. Jeho první příspěvky se objevily v tisku už v roce 1936. Ve čtyřicátých letech a padesátých letech se specializoval na snímky z reálného prostředí divadelní činohry či České filharmonie.

Od roku 1958 byl na sedm let vězněn komunistickým režimem. Po návratu na svobodu pořídil cyklus Zmizelé Vysočany, jakési podobenství o stavu jeho raněné duše při přestavbě a demolici oblíbené pražské čtvrti. Zabýval se také reklamní fotografií.

V roce 1999 natočila režisérka Věra Chytilová dvoudílný dokumentární portrét trojice fotografů Tmeje, Chocholy a Ludwiga, který vysílala Česká televize pod názvem Vzlety a pády.

Podařilo se tak uchovat záznam o člověku, který se dokázal do studnice života podívat až na samé dno," uvedla Blanka Chocholová, dcera Václava Chocholy.

Fotograf Zdeněk Tmej (na archivním snímku z roku 2000)zemřel 22. července 2004 v Praze ve věku 84 let.