Spisovatel Josef Škvorecký | foto: David Port, MF DNES

Zemřel Josef Škvorecký, autor Zbabělců a exilový vydavatel

  • 418
Ve věku 87 let zemřel v Kanadě spisovatel Josef Škvorecký. Autor knih Zbabělci či Tankový prapor emigroval v roce 1969. Se svou manželkou Zdenou Salivarovou v Torontu založil exilové nakladatelství '68 Publishers. Trpěl dlouhodobě zdravotními problémy.

"Odešel," řekla portálu iDNES.cz bez dalších slov jeho manželka Zdena Salivarová a později dodala, že zemřel v noci na úterý ve tři hodiny ráno.

O Škvoreckém

Pohřeb Josefa Škvoreckého se podle jeho spolupracovníka Václava Krištofa zatím neplánuje. "Na přání manželky Josefa Škvoreckého se pohřeb neuskuteční. Za dva až tři měsíce ale chce zorganizovat rozloučení na univerzitě v Torontu," řekl.

Jako velkou ztrátu vnímá smrt Škvoreckého i další Čech žijící v Kanadě, herec Pavel Kříž. "Není mi vůbec do řeči. Je to pro mě osobně veliká ztráta. několikrát jsme se potkali, i když jsme každý žili na opačné straně Kanady.  Nesmírně jsem si ho vážil. Zachránil svou vydavatelskou činností dvacet let české a slovenské literatury, která by jinak neexistovala," napsal portálu iDNES.cz z Kanady (více najdete ZDE).  

Škvorecký zemřel na rakovinu v torontské Nemocnici princezny Margaret, uvedl server kanadského deníku The Globe and Mail. O jeho nemoci se mluvilo i v souvislosti s tím, že nepřijel na pohřeb Václava Havla, s nímž ho pojilo přátelství.

Škvorecký za války absolvoval gymnázium v Náchodě, nevyhnul se totálnímu nasazení. Po válce nastoupil na univerzitu, studoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy, ale už v roce 1946 přestoupil na filozofickou fakultu. Absolvoval v roce 1949.

Škvorecký a Smiřický

Nejznámějším hrdinou Josefa Škvoreckého je mladík Danny Smiřický. Postava s autobiografickými prvky se prvně objevila ve spisovatelově prvotině Zbabělci z prostředí východočeského Kostelce na konci druhé světové války.

Smiřického osudy na vojně sledoval spisovatel v později zfilmovaném románu Tankový prapor. Řada zápletek, jevících se zpětně humorně, vykreslovala neutěšené poměry v armádě na začátku 50. let.

Nejdříve učil, po vojně nastoupil do angloamerické redakce Státního nakladatelství krásné literatury. Pak působil ve dvouměsíčníku Světová literatura, po vydání svého prvního románu Zbabělci musel redakci opustit. V roce 1958 si vzal Zdenu Salivarovou za manželku.

Po roce 1969 podmínky v Československu přitvrdily. Kniha Tankový prapor nesměla vyjít, Škvorecký se pak rozhodl zůstat s manželkou v exilu. Usadil se v Torontu. Od sedmdesátých let přednášel na různých severoamerických univerzitách.

V Torontu také založil nakladatelství '68 Publishers, které vydávalo české exilové autory a v Československu zakázaná díla. Do roku 1993 v něm vyšlo celkem 227 titulů.

Manželé Škvoreckých zůstali v Kanadě i po roce 1989, do vlasti se však často vraceli. V roce 1990 obdrželi z rukou prezidenta Václava Havla Řád bílého lva.