Zpěvák a klavírista Filip Topol

Zpěvák a klavírista Filip Topol | foto: MAFRA

Zemřel Filip Topol, rockový šansoniér a kultovní postava umělecké scény

  • 85
Po těžké nemoci zemřel ve středu hudebník a spisovatel Filip Topol. Bylo mu 48 let. Poslední koncert se skupinou Psí vojáci, kterou v posledních měsících po pauze obnovil, odehrál 25. května v Amsterdamu. Zprávu potvrdil iDNES.cz manažer kapely Romek Hanzlík.

"Filip byl hodně nemocný, na koncertě v Amsterdamu bylo vidět, že je mu hodně špatně. Rozhodli jsme se proto zrušit všechny koncerty až do září, protože se měl podrobit lékařskému zákroku," řekl iDNES.cz Romek Hanzlík. Psí vojáci v Česku naposledy koncertovali 11. května v pražském Paláci Akropolis.

Filip Topol

Poprvé vystoupil Filip Topol, syn známého dramatika Josefa Topola, v roce 1978 jako třináctiletý sólově na Hrádečku u Václava Havla v úvodu legendárního koncertu Plastic People of the Universe Pašijové hry velikonoční. Hrál písně na texty svého o tři roky staršího bratra Jáchyma, dnes významného spisovatele.

Kaskadér, orel, tygr, vzpomíná na Topola režisér Žiletek

Ještě téhož roku se spolužáky, baskytaristou Janem Hazukou a bubeníkem Davidem Skálou, založil kapelu Psí vojáci, jejíž název inspirovali indiánští válečníci z románu Malý velký muž. Poprvé na veřejnosti vystoupila kapela o rok později na festivalu Pražské jazzové dny, pořádaném Jazzovou sekcí.

Až do roku 1989 se skupina pohybovala na hraně mezi zákazy a povoleními. Časy, kdy pod vlastním názvem nesměla hrát, obcházela používáním zkratky P.V.O. Postupem času se z Filipa Topola stal nejen výrazný pódiový interpret, ale především autor, jak skladatel, tak textař. Jeho písňové texty postupně nahradily zhudebněné básně bratra Jáchyma a silou své výpovědi na české scéně jen těžko hledaly konkurenci. Ne nadarmo se pro Filipa Topola vžilo označení "rockový šansoniér".

V roce 1989 vyšla - po několika samizdatových nahrávkách - první oficiální deska Psích vojáků, EP v ediční řadě Rock Debut. Na debutové album si ale narůstající okruh fanoušků musel počkat až do roku 1990, kdy - po změně režimu a vyhoupnutí se Psích vojáků do plně oficiálních světel ramp - vyšlo album Nalej čistýho vína, pokrytče. To obsahuje většinu největších hitů kapely.

Zpěvák a klavírista Filip Topol

Svobodná éra umožnila Filipu Topolovi v následujících dekádách prohloubit veškeré tvůrčí možnosti a schopnosti. Kromě setrvalé činnosti Psích vojáků, kteří koncertovali nejen v Česku, ale po celé Evropě, vydával také sólová alba, vydával knihy svých veršů i prózy, experimentoval s vyjadřovacími prostředky soudobé vážné hudby. Zahrál si dokonce hlavní roli ve filmu Žiletky.

Odvrácenou stranou mince byl jeho divoký, vpravdě rockově rozervaný, a tudíž bohužel sebedestruktivní životní styl. Jeho vlivem na sebe nenechaly čekat první zdravotní potíže, se kterými se pak v různých etapách života potýkal.

Poslední koncert odehráli Psí vojáci s Filipem Topolem 25. května v Amsterdamu.

Po skupině Psí vojáci, jejíž kariéra smrtí frontmana a s výjimkou začátků také výhradního autora repertoáru definitivně končí, zbylo více než dvacet řadových, živých i archivních alb, poetiku autora si lze připomenout z několika knih. Ta poslední, nazvaná Jako pes, bude smutnou shodou okolností poprvé uvedena ve čtvrtek 20. června na Velkém večeru Revolver Revue v pražském Café v lese.