Douglas Slocombe spolu se Stevenem Spielbergem během natáčení filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989) | foto: Profimedia.cz

Zemřel filmařský kmet. Točil Hitlerův vpád do Polska i Indianu Jonese

  • 1
Legendární britský kameraman Douglas Slocombe zemřel ve věku 103 let. Kariéru, kterou zahájil ve filmových týdenících začátkem druhé světové války, zakončil v osmdesátých letech spoluprací se Stevenem Spielbergem.

Slocombe patřil mezi nejoceňovanější britské filmaře. Natočil okolo 80 filmů, na kterých spolupracoval mimo jiné například s režiséry Georgem Cukorem, Johnem Hustonem, Normanem Jewisonem či Romanem Polanskim. Točit celovečerní filmy začal už na přelomu 40. a 50. let, kariéru ukončil účastí na třech Spielbergových Indianech Jonesech.

„Dougie Slocombe pracoval lehce, byl plný entuziazmu a filmování prostě miloval,“ prohlásil Steven Spielberg. „Před kamerou sice byl Indianou Jonesem Harrison Ford, mým hrdinou v zákulisí však zůstával Dougie a jeho vycepovaný tým,“ sklonil poklonu režisér.

Ač se narodil v Británii, vyrůstal Slocombe ve Francii. V rodné zemi se však třikrát dočkal filmové ceny za kameru k filmům Sluha (1963), Velký Gatsby (1974) a Julie (1977). Britská filmová asociace jej navíc v roce 1995 ocenila cenou za celoživotní přínos filmu.

Blitzkriegu jsem nerozuměl

Slocombe filmovou kariéru začal jako zpravodajský kameraman pro filmové týdeníky. Jako šestadvacetiletý totiž roce 1939 natáčel Hitlerův vpád do Polska, tedy oficiální začátek druhé světové války. Jeho záběry byly dále využity v dokumentu Herberta Klineho Lights Out in Europe.

„Moc jsem tehdy konceptu blitzkriegu nerozuměl. Tušil jsem, že z toho vzejde něco zlého, ale spíš bych čekal válku v zákopech jako za první světové,“ popisoval své dobové zážitky před dvěma lety BBC. „Němci se tehdy dostávali přes hranice obrovskou rychlostí,“ dodal. Po válce se nechal zaměstnat u Ealing Studios a následně u CinemaScope. Natočil pro ně například snímky Lev v zimě či Italian Job, jak upozorňuje agentura AP.

„Většina kameramanů se snaží vynalézt nějakou vlastní techniku a tu pak aplikují na vše. Já ale vždycky trpěl špatnou pamětí, takže jsem si nikdy nepamatoval, jak jsem co dělal, a musel jsem opakovaně přicházet s něčím novým. Měnil jsem tedy techniky natáčení s každým novým snímkem,“ popsal Slocombe kdysi svůj postup.

Na závěr kariéry pracoval pro Stevena Spielberga. Jejich prvním společným dílem byl film Blízká setkání třetího druhu a dále už úvodní trojice s neohroženým archeologem. Snímek Indiana Jones a poslední křížová výprava zůstal Slocombovým posledním dílem.