Na internetu si tak můžete přečíst hodně děl povinné školní literatury. Téměř kompletní Babičku od Boženy Němcové nebo třeba Nerudovy Povídky malostranské. Ilustrační foto.

Na internetu si tak můžete přečíst hodně děl povinné školní literatury. Téměř kompletní Babičku od Boženy Němcové nebo třeba Nerudovy Povídky malostranské. Ilustrační foto.

Že jsou mé knihy na Googlu? To jsem netušil, diví se spisovatel Klíma

  • 3
Je to jedna z nejoblíbenějších a největších knihoven na světě. Internetový vyhledávač books.google.com přetiskuje na svých stránkách podstatné úryvky ze sedmi milionů knih. Potíž je v tom, že někteří autoři – včetně několika českých spisovatelů – o tom nemají ani tušení.

Google se je teď rozhodl odškodnit. Šedesáti dolary za knihu.

O tom, že je možné číst si Ivana Klímu na internetu, neměl spisovatel až do včerejška ani tušení. Přitom jsou tu přetištěny podstatné části jeho sedmi knih, které byly přeloženy do angličtiny.

Téměř čtyřistastránkový román Poslední stupeň důvěrnosti je na Googlu skoro celý, stejně jako Klímova sbírka povídek Milenci na jednu noc.

"To jsem vůbec netušil," diví se Klíma – a směje se šedesátidolarovému odškodnění za porušení autorských práv. "Budu kontaktovat svou agentku, ať vyzve Google, aby se s námi vyrovnal," říká spisovatel.

"Jsme jen knihovna"

Klíma není jediný spisovatel, který nevěděl o tom, že je možné jeho knihy číst na Googlu. Stovky německých autorů a nakladatelů si před několika lety stěžovaly, že vyhledávač přetiskl téměř deset tisíc německých knih bez jejich vědomí.

Připojili se k hromadné žalobě amerických spisovatelů, kteří knihovnu Googlu zažalovali už v roce 2005. Firma se bránila tím, že publikuje vždy jen části díla, i když podstatné, a že je vlastně pouhou digitální knihovnou. Spisovatelé však Googlu připomněli, že na jejich jménech vydělává peníze z reklamy.

Výsledkem je právě toto vyrovnání. Google vyčlenil 125 milionů dolarů na odškodnění autorů, které bez jejich vědomí "citoval". Do budoucna chce s nakladateli spolupracovat a knihovnu podstatně rozšířit.

Už teď má největší světový vyhledávač s některými nakladateli smlouvu. Například vydavatelství Grada dává na internet všechny své knihy.

"Stoupl nám díky tomu prodej knih," říká marketingový ředitel nakladatelství Zdeněk Jaroš. Grada také dostává procenta z inzerce, kterou Google publikuje na svých internetových stránkách. "Moc to není, řádově tak tisíc dolarů ročně," říká Jaroš.

U Googlu jinak platí: mrtvý autor, dobrý autor. Autorská práva totiž vyprší sedmdesát let po autorově smrti a pak je možné s jeho dílem bezplatně nakládat.

Na internetu si tak můžete přečíst hodně děl povinné školní literatury. Téměř kompletní Babičku od Boženy Němcové, Haškova Dobrého vojáka Švejka nebo třeba Nerudovy Povídky malostranské.

České knihy on-line

Co si také přečtete na vyhledávači Google

Milan Kundera: Směšné lásky
Karel H. Borovský: Král Lávra
Jaroslav Škvorecký: Mirákl
Jan Neruda: Povídky malostranské
Božena Němcová: Chudí lidé
Ivan Klíma: Jak daleko je slunce
Ludvík Vaculík: Morčata
Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

,