Zcela soběstační Marillion

V polovině 80. let vévodily její singly Kayleigh či Lavender hitparádám. Skupina Marillion se po odchodu protežovaného frontmana Fishe stáhla z výsluní, ale na hudební scéně působí dodnes. Nedávno jí vyšlo nové album Marbles a 15. května kapela vystoupí v rámci evropského turné v pražské Lucerně.

„Máme za sebou koncerty v Německu i Dánsku. Musím říct, že jsme se snad nikdy nesetkali s tak nadšenými reakcemi a ohlasy,“ vypráví zpěvák Steve Hogarth. „Přitom nové album je poměrně melancholické. Ale my bychom nemohli produkovat plytké veršovánky. Moje texty jsou pravdivé a upřímné.“

Hudba skupiny Marillion, založené v roce 1979 v anglickém Aylesbury, byla vždy velmi emotivní. „Existuje spousta skupin, které vás rozdovádějí, ale jen málokterá vás dokáže opravdu dojmout jako Marillion,“ napsal nedávno britský rockový časopis Kerrang a Hogarth přiznává, že takové písničky jsou pro zpěváka velmi náročné.

„Více než dvouhodinový koncert mě psychicky vysaje, ale zároveň dostanu obrovské množství energie od lidí, takže jsem sice velmi unavený, ale zároveň pozitivně nabuzený.“

Marillion mají velmi silnou skupinu loajálních příznivců a této skutečnosti využili k získání naprosto ojedinělé nezávislosti.

„Hudební byznys je strašné bahno, většina lidí se snaží umělce okrást, využít, zmanipulovat. Pochopitelně jsme hledali cestu, jak z toho ven. Došlo nám, že díky fanouškovské základně nepotřebujeme masivní reklamu, a tak si vlastně můžeme dovolit starat se sami o sebe,“ říká Hogarth.

Marillion začali se svými příznivci intenzivně komunikovat přes internet a nabízet jim nadstandardní služby. Novinkové album Marbles si například čtrnáct tisíc lidí koupilo ještě v době, kdy teprve vznikalo.

Za třicet liber dostane každý z nich navíc druhé cédéčko, které se jiným způsobem sehnat nedá, a jeho jméno bude uvedeno v bookletu. „Peníze, které jsme takto vytěžili, použijeme na propagaci alba,“ dodává Hogarth.

Zpěvák si nezávislost na gramofirmách pochvaluje, zároveň přiznává, že má svá úskalí. „Někdy se sejdeme ráno na zkoušce a najednou je odpoledne a my jsme ještě nezahráli ani notu, protože řešíme administrativní a obchodní věci. Ale to k tomu patří.

Za klid, tvůrčí svobodu a kontrolu nad vlastní kariérou tohle opravdu stojí.“ A zatímco někteří kritici tvrdí, že Marillion jsou nejvíce nedoceněnou současnou kapelou, spousta jiných je úplně ignoruje. „Platíme daň za to, že jsme se vymanili ze spárů velké firmy. Ale nám na tom nezáleží.

Samozřejmě je fajn, když o nás vyjde někde článek, zvlášť když je kladný. Ale obejdeme se bez toho. Děláme muziku podle sebe. Stále existuje dost lidí, kteří o ni stojí i bez reklamy. Co víc si můžeme přát?“
 
Hogarth tvrdí, že se do Prahy moc těší. „Jednak to bude moje první návštěva, jednak mám v předvečer koncertu, 14. května, narozeniny. To bude výjimečná oslava.“