Když žena miluje ženu. Palmu získal film, který Cannes v závěru omráčil

  • 26
Cannes (Od naší spolupracovnice) - Problémy se špatným počasím rozhodně neovlivnily celkový dojem, že šestašedesátý ročník Cannes, jenž v závěru ocenil Alaina Delona a Kim Novakovou, bude patřit mezi ty nejlepší, jež festival pamatuje za posledních deset let. Nejlepším filmem se stal Adélin život, favorizovaný snímek Inside Llewyn Davis bratří Coenů si odváží Velkou cenu. Mezi herci uspěli Bruce Dern a Berenice Bejo.

V závěrečných dnech filmového festivalu v Cannes se objevilo dílo, které z nejvyššího místa kritického hodnocení vytlačilo film bratří Coenů Inside Llewyn Davis.

Vítězové festivalu

  • Nejlepší film
    Adélin život
  • Nejlepší herec
    Bruce Dern, Nebraska
  • Nejlepší herečka
    Berenice Bejo, Minulost
  • Režie
    Amat Escalante, Heli
  • Velká cena
    Inside Llewyn Davis, režie Ethan a Joel Coenovi

Třebaže Zlatý lev z Benátek 2007 mohl napovědět, že francouzský tvůrce tuniského původu Abdelatif Kechiche nezklame, jeho Adélin život - kapitoly 1 a 2 v soutěži takřka omráčil. Natočit tak úchvatné drama vášně, odehrávající se navíc mezi dvěma ženami, se v historii filmu podařilo málokomu. A obě představitelky, Lea Seydouxová a hlavně Adele Exarchopoulosová, zůstanou zapsány v paměti i těch diváků, jež některé scény poněkud šokovaly.

Silné příběhy a skvělé herecké výkony však přinesly i komediálně laděná Nebraska od Alexandra Paynea s Brucem Dernem či retromelodrama Jamese Graye Imigrant s nebesky krásnou Marion Cotillardovou a Joaquinem Phoenixem. Oba byly, jako vůbec nezvyklé množství letošních soutěžních filmů, inspirované realitou.

Také vzbouřenec Michael Kohlhaas v podání Madse Mikkelsena skutečně žil a jeho obhajoba vlastní cti zachycená v novele Heinricha von Kleista zaujala režiséra Arnauda des Pallieres.

Inspirací literaturou se netajil ani film Romana Polanského Venuše v kožichu. Snad jen Jim Jarmusch zůstal věrný vlastní obrazotvornosti, i když jeho ironická poeticky snová hříčka s Tildou Swintonovou a Tomem Hiddlestonem Jen milenci zůstanou naživu pracuje s obecně známým upírským tématem. Poslední dny Cannes tak potvrdily nejen rozmanitost inspiračních zdrojů, ale i rozdíly v jejich uchopení. Bylo na porotě, aby posoudila, který z přístupů ji zaujal.

Ani tentokrát nemusela kopírovat kritiky, u nichž vedle Kechiche a Coenů vítězili Payne, čínský Dotek hříchu a italská Velká krása spolu s íránsko-francouzskou Minulostí, zatímco nižší postavení v jejich žebříčku zaujal Soderbeghův film Pod svícnem i diváky oblíbené japonské dílo Jaký otec, takový syn.

Množství vynikajících herců charakterizovalo i filmy stojící mimo nejvyšší příčky hodnocení kritiky, tudíž porota to neměla lehké.

Obtížný úkol měla ostatně i porota sekce Un certain regard, která nejvýše ocenila film Chybějící obraz, v němž Rithy Panh formou kroniky vlastní rodiny zachytil dobu hrůzovlády Khmerů v Kambodži. Svou cenu udělila porota filmu palestinského tvůrce Hany Abu-Assada Omar, pojatému jako osudové řecké drama. Cenu za režii získal Alain Guiraudie za film Cizinec od jezera, označovaný za nejlepší film s homosexuální tematikou.

V dopise vedení festivalu vyjádřila porota této sekce poděkování "za mimořádně kvalitní výběr filmů, spočívající v hodnotách jejich vynikajícího provedení i v tom, že jako zrcadlo naší existence poskytly nezapomenutelné zážitky, které budou nadále součástí naší kolektivní paměti". Výrok, jejž lze vztáhnout na celý 66. festival v Cannes.