Socha se sepjatýma rukama u Musea Kampa v Praze vystihuje situaci. Ještě 2....

Socha se sepjatýma rukama u Musea Kampa v Praze vystihuje situaci. Ještě 2. června 2013 dopoledne byla zatopena do poloviny. Muzeum je kvůli povodňové situaci uzavřeno. (2. června 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Socha duchovního se modlila za řeku. Povodeň jí stoupla až po bradu

  • 38
Kampa je nejen oblíbeným místem pražských umělců, ale pro svou polohu také nejčastější obětí záplav. Stejně jako se v roce 2002 stala symbolem pražských povodní obří židle Magdaleny Jetelové, i letos se oči Pražanů upíraly k soše před budovou Sovových mlýnů.

Před Museem Kampa, jež tu sídlí, totiž velkou vodu přivítal Sri Chinmoy. Sochy kontroverzního bangladéšského guru staví po světě jeden z jeho následovníků, v Británii usazený umělec Kaivalya Torpy. Kromě pražské Kampy stojí další verze v Norsku, na Bali nebo v Mexiku.

"Socha byla před Museum Kampa nainstalovaná již v průběhu roku 2009. Paní Meda Mládková byla požádána o záštitu a účast na slavnostním odhalení této sochy. Socha je od počátku vnímána jako vyjádření víry, a proto se stala symbolem naděje při letošních záplavách," říká ředitel Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Lammel.

Pražský bronzový Chinmoy spíná ruce v tiché modlitbě a stejně odevzdaně čekal, jak moc ho zatopí letošní povodeň. První den mu voda sahala jen po pás, ovšem než Vltava kulminovala, zaplavila sochu slavného guru, jenž zemřel v roce 2007, až po bradu. Modlitba nepomohla.

Židli od Magdaleny Jetelové na pražské Kampě smetla povodeň v roce 2002.

V roce 2002 sváděla s velkou vodou statečný boj židle Magdaleny Jetelové. Dubová skulptura nakonec záplavám podlehla a poničenou ji našli až čtyřicet kilometrů po proudu. Její kovová replika od letošního května zdobí areál v ostravských Vítkovicích.