Knihy, literatura - ilustrační foto

Knihy, literatura - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Záplava knih v Česku loni dosáhla vrcholu

  • 1
Podle oficiální statistiky v Česku loni vyšlo více než sedmnáct tisíc novinek. Vede literatura faktu, výrazně poskočily knihy pro děti.

Stovky podobných kuchařek, knížek o zahradě i tancích. Nekonečné fantasijní cykly i romantické série. Každý rok se zvyšuje počet novinek na pultech a ten loňský vstoupí do české polistopadové historie jako další rekordní.

Podle statistiky Národní knihovny v Praze se loni vydalo sedmnáct tisíc devatenáct nových titulů. Když se to přepočítá na pracovní dny, vychází zhruba nějakých pětašedesát knih denně. A zdaleka nejsou všechny dobré.

Hlavně ucpat díry
Samozřejmě ani oficiální statistika není stoprocentní, některé tituly, jako jednorázové regionální tisky, nemusí zachytit, a naopak reflektuje i ty, které ani nevstoupí do knihkupectví: vysokoškolská skripta, sborníky archivů a muzeí.

Čísla zvyšují i četně aktualizované sbírky zákonů, zákoníky práce, počítačová literatura, učebnice, slovníky. Faktem však zůstává, že česká knižní produkce je každým rokem masivnější. Široce se rozprostírá do velmi specifických (až se nabízí slovo obskurních) kategorií.

To je jedna z příčin nenasytné chrlivosti: snaha pokrýt každý zájem, zálibu a tematiku, objevit a ucpat byť sebenepatrnější místo na trhu. A tak vycházejí samostatné knížky o pěstování bambusů i afrických fialek, o chování činčil či ještěrů, rádce, jak se stát dráteníkem, vyrobit ruční papír, udělat mošt, brousit nástroje či si správně vybrat westernové sedlo.

Literatura faktu dlouhodobě vládne nejen v Česku, ale i ve světě. Daří se historickým knížkám a pamětem, autentickým příběhům, které vypovídají o životě v určité době a těží z lidské zvědavosti, touhy poměřovat vlastní břímě osudem jiných, zejména těch slavných. Často jde o rychlost, což dokládá i aktuální příklad, kdy se za několik týdnů po smrti skladatele Karla Svobody vynořily hned dvě jeho biografie a obě bodují v bestsellerových žebříčcích.

Díla pro děti táhnou
Krásná literatura zaujímá kolem dvaadvaceti procent trhu. To je výsledek sice nižší než ten z počátku 90. let, ale ve srovnání s evropskými standardy stále nadprůměrný. Lze také pojmenovat důležité poryvy: nejzřetelněji posílily knížky pro děti a mládež, jinak edičně a finančně poměrně náročné. Loni jich vyšlo o čtyři sta více než roku 2005, přičemž tradiční nakladatelství dětské knihy Albatros edice naopak zkoncentrovalo a stabilně vydává svých 140 titulů ročně.

Žánru evidentně prospívá, když se nakladatelům daří nacházet a oslovovat nové autory. Pro děti už zdaleka nepíšou jen zavedení pohádkáři, ale s úspěchem si to zkoušejí i básníci (Viola Fischerová, Radek Malý), výtvarníci (Petr Nikl, František Skála) a dramatik (Arnošt Goldflam).

Podle znalců trhu loni příliš nepolevila ani vlna mysteriózních thrillerů a fantasijní literatury. I když, jak podotýká programová ředitelka největšího českého nakladatelství Euromedia Group, které loni vydalo 470 titulů, éra kopií Šifry mistra Leonarda se již nachyluje: "Myslím, že teď je spíše zájem o mystiku coelhovského typu." Tu přiživuje i autor, jemuž v češtině počátkem dubna vyjde nový román. Spolumajitel Paláce knih Luxor na Václavském náměstí Jiří Jirásek si pochvaluje nástup žánru fantasy.

"Tento typ literatury má své skalní příznivce, tisíce čtenářů, kteří hltají každou novinku. Některé knížky jsme dokonce museli umístit pod sklo – fantasy a komiks se nejvíce kradou," podotýká. Jsou tu i pozoruhodné výchylky: třeba že více než čtyřikrát posílily překlady ze španělštiny a dvakrát z nizozemštiny. Angličtina je, jak jinak, pořád první.

Chtělo by to přibrzdit
Co české nakladatele k zběsilému tempu žene? "Snaha udržet obrat a pozici na trhu," vysvětluje Petr Lovecký z brněnského nakladatelství MOBA, které patří mezi největší. Mezi 348 loňskými tituly jsou zejména detektivky, historické romány a příběhy pro ženy. V počátcích 90. let mělo v nabídce pár desítek titulů, za tu dobu se však změnilo mnohé.

Třeba to, že za úspěch lze považovat už pět tisíc prodaných výtisků. Prodeje podstatně klesly, a pokud chce nakladatel udržet objem finančních prostředků, musí rozvinout záběr. Má však rozpažování nějaké hranice? K tomu podotýká knihkupec Jirásek: "Jsem optimista, který vítá každou novou knížku, ale přesto si neodpustím – chtělo by to trochu přibrzdit."