Sborovým zpěvem Va pensiero z opery Nabucco na nádvoří ministerstva kultury (28. února 2011)

Sborovým zpěvem Va pensiero z opery Nabucco na nádvoří ministerstva kultury (28. února 2011) | foto: Archi SOP

Lidé ze Státní opery pískali na ministra, odmítají sloučení s Národním

  • 1
Zaměstnanci Státní opery Praha v čele s pověřeným ředitelem Radimem Dolanským včera na ministerstvu kultury předali ministru Jiřímu Besserovi otevřený dopis, jímž protestují proti plánovanému sloučení této scény s Národním divadlem. Zatímco na ministra pískali, svému řediteli aplaudovali.

Ministerstvo vyzvalo ředitele obou divadel k vypracování plánu na majetkové sloučení obou institucí k 1. lednu 2012. Podle Bessera je totiž v Praze místo pouze pro jeden operní a baletní soubor. Pověřený ředitel Státní opery Radim Dolanský však namísto toho předložil vlastní představu dalšího fungování Státní opery jakožto samostatné instituce. Zaměstnanci nyní požadují, aby se ministerstvo jeho koncepcí zabývalo.

Otevřený dopi ministru kultury od zaměstnanců SOP

Zde najdete plné znění textu, který zaměstnanci Státní opery Praha předali Jiřímu Besserovi

Podle Dolanského nemá ministerstvo pro transformaci obou příspěvkových institucí dostatečné argumenty. "Ani studie teatrologa Josefa Hermana, ani četná prohlášení náměstka Radka Zdráhala nepředložily žádné ekonomické, legislativní, právní a personální analýzy," podotýká Dolanský.

Zároveň slibuje, že přinese vize a osobnosti. Oživil také myšlenku spolufinancování Státní opery pražským magistrátem. "Primátor Bohuslav Svoboda je tomu nakloněný," tvrdí Dolanský. O možnosti společného spravování Státní opery již před časem uvažovali ministr Václav Riedlbauch a primátor Pavel Bém, ale z projektu sešlo. Nyní by však město údajně mohlo pokrýt náklady na premiéry už pro rok 2012.

Ministr kultury Jiří Besser reaguje na prostest zaměstnaců SOP (28. února 2011)

Zaměstnanci Státní opery také upínají své naděje ke dvěma zahraničním osobnostem, které oslovil Dolanský. Britský dirigent Jan Latham Koenig by podle něj mohl převzít funkci šéfdirigenta a ředitelka Královské opery Covent Garden Elaine Padmoreová by byla poradkyní. "Spolupráce s těmito osobnostmi je zásadní pro přeměnu Státní opery v kvalitní instituci, která získá další nezbytné sponzory a bude moci navázat koprodukční spolupráci s významnými evropskými operními domy," prohlašují zaměstnanci.

Ministr na ředitele vypíše konkurz

Ministr Besser však Dolanského počínání kritizuje. "Dolanský neplní úkoly státního úředníka. Jestliže je někdo pověřen řízením, tak má řídit a nemá být v čele jakékoliv stávky nebo demonstrace,“ prohlásil. Upozornil také, že Dolanský je pouze pověřený ředitel. „Bude vypsáno výběrové řízení, otázkou je, na co bude vypsáno. Zda na ředitele Státní opery, nebo na ředitele transformované příspěvkové organizace ministerstva kultury," zdůraznil.

Ministerstvo začátkem února ustavilo komisi, která má určit další postup transformace obou divadel. Tvoří ji zaměstnanci ministerstva, jimž radí skupina odborníků, mezi nimiž je například teatrolog Josef Herman nebo šéf agentury Dilia a bývalý ředitel Národního divadla Jiří Srstka. Její závěry by měly být zveřejněny do dvou až tří měsíců.

Sborový zpěv na nádvoří ministerstva kultury (28. února 2011)

Svůj návrh dalšího fungování opery v Praze předložil ministerstvu i ředitel Národního divadla Ondřej Černý. "Je na zřizovateli, zda můj koncept zveřejní," uvedl. Zástupci první scény soustavně upozorňují na přetížený provoz divadla, v němž bez dostatečného zázemí působí tři soubory.

,