Z filmu Exponát roku 1827 | foto: Archiv Awi Film

Zajděte do kina na akční film, v němž nezazní slovo

  • 3
Na pohled je český Exponát roku 1827 akční film jako každý jiný. V upoutávkách láká na automobilové honičky, přestřelky či rvačky, nechybějí mafiáni v černých brýlích, policisté, záhadná kráska ani kufřík s výbušným obsahem. Jen v jednom se liší: nezazní tu jediné slovo.

Z filmu Exponát roku 1827Herci mluví znakovou řečí doprovázenou titulky. Exponát roku 1827 totiž natočili neslyšící: jako první svého druhu na světě.

"Jinde neslyšící dělají kratší filmy – s výjimkou Států, ale tam zase nezkusili akční žánr," říká producent Kamil Panský z brněnské společnosti Awi film, která hrané filmy neslyšících produkuje.

Titul Exponát roku 1827 dokončili loni na podzim a po brněnské premiéře se slavnostním červeným kobercem míří do dalších měst; ve čtvrtek se hrál v Jihlavě, v sobotu dorazí do Prahy, v úterý do Hradce Králové. A jezdí i za hranice, po úspěšném křtu v Barceloně se chystá do Švédska, Německa, Estonska nebo Francie.

Hostující herci

Ostatně celý film stojí na mezinárodních základech. Vypráví totiž, co se může stát českému turistovi na obyčejné dovolené, pokud jeho kamera náhodně zachytí, co neměla – v daném případě dva mafiány, kteří si vyměňují podezřelý kufřík na ukrajinském nádraží. Kromě Česka se tedy natáčelo na Ukrajině, ale také v Itálii; mezi šedesátkou aktérů pracujících vesměs zdarma jsou rovněž čtyři zahraniční herci.

Z filmu Exponát roku 1827

Tvůrci se pyšní zejména akčními scénami, jaké prý brněnské ulice často nezažívají – třeba tramvaj tu smete osobní vůz. Podle producenta mají řemeslně úroveň srovnatelnou s profesionálními akčními filmy.

"Dobrovolný neslyšící producent", jak si říká Panský, a režisér Exponátu Miroslav Gavelčík už spolu v Awi filmu natočili i krátký hraný Čtyřlístek. "Chceme prostřednictvím filmů přiblížit veřejnosti způsob života neslyšících a těm zase přinést zábavu v jejich přirozeném jazyce – znakové řeči," vysvětluje.