Kamera, film, režie - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zahraničních filmařů ubývá. Pomůžou výhody?

Dvě čísla z obsáhlé studie jsou varující. V roce 2003 činil objem filmové produkce v Česku více než 7,6 miliardy korun, rok nato už obnášel jen čtyři miliardy korun.

A protože reklam se natočilo zhruba stejně a domácích snímků dokonce přibylo, je zjevné, kde nastal propad: u filmařů ze zahraničí.

Výzkum, který pro ministerstvo kultury vypracovala společnost Olsberg/SPI, však také navrhuje, jak odliv světových produkcí zastavit.

Doporučuje, aby jim Česko vracelo 12,5 procenta prostředků, jež na zdejší natáčení vynaložily. Mimo Prahu by to mohlo být i patnáct procent.

"V Maďarsku jim vracejí dvacet procent a v Řecku uvažují dokonce o třiceti," srovnává výkonný ředitel producentské asociace Radomír Dočekal.

Uznává sice, že pouze výhodné podmínky k nám cizí štáby nepřilákají.

"Některé filmy, třeba o americkém basketbalu, se prostě v Česku natočit nedají. Navíc uvedená čísla zkresluje posilování koruny vůči dolaru a je také pravda, že loni už se situace zase o něco zlepšila, i když hodnot roku 2003 nedosáhla. Ale abychom obstáli vedle konkurence, potřebujeme srovnatelné podmínky, jaké chystá třeba Polsko a jaké už mají Německo, Francie, Velká Británie, Irsko, Kanada nebo Austrálie. To jsou naši soupeři, ne Rumunsko či Bulharsko, kam chodí Hollywood za levnější prací," vysvětluje Dočekal.

Právě Hollywood stále patří k nejčastějším zákazníkům v Česku, kromě Američanů tu točí Britové, Francouzi a Němci. Nicméně Ludmila Claussová z Film Commission podotýká, že se na ně v poslední době obracejí i jiní zájemci o natáčení na české půdě.

"Přibývá menších nezávislých produkcí. Přinesou sem sice pět milionů dolarů místo stomilionových rozpočtů, ale zase mají snahu, aby v jejich filmech Praha nepředstírala jinou metropoli, a navíc hledají mezi českými kolegy i koproducenty," upozornila.

S výsledky nezávislé studie, která rozebírá ekonomický vliv filmového průmyslu v Česku, resort kultury osloví ministerstvo financí. "Výzkum jsme si objednali právě proto, abychom  měli pro své návrhy argumenty," potvrdila náměstkyně ministra kultury Petra Smolíková.

Vůle k jednání podle ní existuje, otázkou však zůstává, zda by doporučované výhody pro filmaře chtěla a stihla zavést ještě současná vláda.